Marantz PMD661 - profesionální přenosné nahrávací zařízení

Marantz PMD661 - profesionální přenosné nahrávací zařízení
Marantz PMD661 - profesionální přenosné nahrávací zařízení

Zřejmě přichází doba, kdy terénní nahrávadla fungují opravdu výborně a jejich výrobci se na reklamních letácích jen nechvástají. Příkladem budiž nový MARANTZ PMD661. Jak už z označení vyplývá, má o kolečko víc než jeho předchůdce PMD660. Navíc je menší, lépe vybavený a pro uživatele příjemnější. Pracuji s ním asi dva měsíce a tady je výsledek mého zkoumání.

Popis a ovládání

Vůbec to není složité zařízení! Kdo by se také v polních podmínkách chtěl zabývat nějakými kombinacemi tlačítek. Měřeno poctivým zednickým metrem má 16,5 x 9 x 3,5 cm. Na první pohled každého zaujme přehledný displej, velká tlačítka a ledkový měřič signálu. Hlasitost nahrávaného signálu se určuje klasickým potenciometrem. Přední panel je kovový, zbytek plastový. Zdola najdeme vstup do elektrárny, respektive ke čtveřici AA baterií. Používám nabíjecí články NiMH 2000mAh a týden při každodenním používání bez problému vydrží. Z boku je potom šachta na paměťovou SD kartu. Součástí balení je PMD661, manuál, CD s vlastním editačním programem (PMD Mark Editor - slouží k základní úpravě, jsou tam viditelné markery - značky v nahrávkách), řemínek, zdroj, audio kabel a USB kabel. Za příplatek získáte originální brašnu.

 

Nahrávání a přehrávání

PMD661 nahrává do mp3 a PCM. Vlastní nahrávání se spouští jedním tlačítkem, pauza a stop jsou vedle. Ovládací tlačítka mimo středového kombinovaného jsou pryžová. V menu lze nastavit kanály (mono/stereo), sample rate, automarkery a, mimo jiné, filtry výšek a basů. Průběh nahrávání, respektive signálu, můžeme sledovat na ledkách dole a nebo - což je například při používání na sluníčku asi tisíckrát lepší - na displeji, kde to je perfektně vidět. Přístroj pracuje se třemi tzv. presety neboli třemi separátními nastaveními, v rámci kterých volíme vlastnosti nahrávání. K záznamu zvuku lze využít interní stereo mikrofony, které mě svou kvalitou příliš nezaujaly, a nebo jakýkoli externí. Sám používám Sennheiser MD425 a AKG C1000S. K dispozici je malý reproduktor a nebo sluchátkový 6,3mm výstup se společným ovladačem hlasitosti.

 

Vstupy a výstupy

Je jich dohromady jako pro Klapzubovu jedenáctku. Pan Bass promine, jsou neméně kvalitní. Mám na mysli především dva symetrické XLR vstupy určené pro mikrofony a nebo jako stereo linky. Přepínač Mic/Line včetně spínače Phantom 48 V je hned vedle samotných konektorů. Samozřejmostí je USB rozhraní 2.0. Z dalších vstupů má Marantz digitální koaxiál (Digital In) a pomocný vstup 3,5mm jack (Line In 2). Z výstupů výrobce nezapomněl na Line Out L/R cinch. Poslední 3,5mm jack Remote slouží k připojení kabelového dálkového ovládání. Je třeba si uvědomit, že PMD661 je digitální zařízení s SD kartou, to znamená, že použití analogových audio výstupů nebude zřejmě tak časté. Vyzkoušel jsem mikrofonní vstupy, linkové vstupy z digitálního mixu a koaxiál - vše v perfektní kvalitě.

 

Použití přístroje a vlastní postřehy

Mně osobně PMD661 slouží k práci rozhlasového reportéra. Natáčím tedy většinou v terénu, musím se popasovat s různou intenzitou zvuků a ruchů a také nesmím zapomínat nabíjet baterie. Díky, pane Marantzi, že tak dlouho vydrží! Velmi mě překvapilo, jak kvalitní a čisté nahrávky pořídím. I při velmi nízkém nastavení úrovně a navíc s dynamickým mikrofonem jsou výborné. Vestavěné mikrofony jsem použil při rozhovoru pro textové zpracování, čili PMD661 posloužil jako trochu větší diktafon. Zvládl jsem i několik dešťů a také chvil, kdy byla skutečně vysoká vlhkost. Přiznám se, že jednou jsem nebyl opatrný, nahrávadlo zmoklo a na pár hodin přestalo fungovat. Z toho plyne poučení - používej brašnu!

 

Info:

Marantz PMD661 je profesionální přenosné nahrávací zařízení. Prodává se od letošního jara a vyjde asi na 17 500 Kč.

 

Plus:

vysoká kvalita nahrávek

kvalitní audio a mikrofonní vstupy

jednoduché ovládání

široké možnosti použití

 

Mínus:

pro někoho možná rozměry

zjevná chyba v továrním firmware (po upgrade odstraněno)

po připojení na zdroj nenabíjí baterie

 

vstupy: stereo XLR mic, stereo XLR mic, digital in

výstupy: L + R cinch

médium: SD karta (64 MB - 32 GB)

formáty: mp3 (64/128/192/256/320 kpbs), wav (16/24 bit, 44,1/48/96 kHz)

hmotnost: 530 g (včetně baterií a řemenu)

Psáno pro časopis Muzikus