Mapex Meridian Birch - aneb ponořte se do modré mlhy

Mapex Meridian Birch - aneb ponořte se do modré mlhy
Mapex Meridian Birch - aneb ponořte se do modré mlhy

Firma Mapex není klasickým veteránem na poli výrobců bicích nástrojů a příslušenství. Konkurenti známých značek mající dlouhou tradici v tomto odvětví by ji dokonce mohli označit za „greenhorna“. Jenomže kdo chvíli stál, už stojí opodál, a vypadá to, že firma Mapex se od svého rozjezdu nezastavila ani na okamžik a některým slavnějším značkám dýchá na záda a jiným už i záda ukázala.

Argumentem je i cena MIPA (Muzikmesse International Press Award, něco jako Grammy v oblasti hudebních nástrojů), udělená letos v dubnu na veletrhu ve Frankfurtu za nejlepší hudební nástroj v oboru Acoustic Drums Category. Jako nejlepší akustická sada roku 2008/2009 byla vyhlášena souprava Mapex Meridian Maple, jedna z testovaných souprav v javorovém provedení.

 

Meridian Birch MR 6285TLU Indigo Mist

 

Charakteristika

Vyšší střední třída, navazující na předchozí model M Birch. Všechny bubny jsou ze stoprocentní břízy a jsou složeny ze šesti vrstev tloušťky 7,2 mm. To platí pro tomy, snare i bass drum. Výběr barev v této řadě je možný z devíti laků a tří folií. Lak je nanášen ručně v osmi vrstvách a měl by vydržet i lehce nešetrné zacházení. Rašpli sice doma mám, ale po dohodě s majitelem zapůjčené soupravy jsem od tohoto „testu“ ustoupil.

Na tomech i bass drumu jsou inovované mušle s malým otvorem v korpusu pro menší přeznívání nežádoucích záznějů. V této sadě je bass drum opatřen vylepšeným nízkoprofilovým držákem pro tomy, jež jsou uchyceny systémem ITS (Isolated Tom Mount System). To znamená, že v těle tomů není žádný vrtaný otvor a celý systém tak umožňuje větší rezonanci jednotlivých bubnů. Sada dále obsahuje dva floor tomy. Dodávaný hardware je v řadě 700 a skládá se z hi-hatky, snare stojanu a dvou stojanů na činely. Jeden je rovný a druhý s ramenem.

Ještě doplním, že držák na tomy, upevněný v bass drumu, má další zaslepený otvor pro přídavný, volitelný stojánek na činel, případně cow bell a podobně. Testovaná souprava byla dodána v barvě indigo mist (něco jako modrá mlha) s tmavším odstínem u hrací blány, blednoucí k nižší části korpusu.

 

Meridian Birch se v u nás prodává v jedenácti variantách různých rozměrů a sestav, vrtaných i nevrtaných „šlapáků“ a doporučené ceny jsou v rozsahu od 22 400 Kč po 26 500 Kč. Za zmínku stojí, že pouze jedna sada obsahuje bass drum 20”, stejně tak i 24”.

 

Rozměry testované soupravy Meridian Birch MR 6285 T

bass drum: 22 x 18”

snare: 14 x 5,5”

tom 1: 10 x 8”

tom 2: 12 x 9”

floor tom 1: 14 x 14”

floor tom 2: 16 x 16”

 

Vlastní test

Všechny bubny jsou osazeny blánami Remo UT, na snare je vrchní blána Ambassador a spodní Diplomat. Malý bubínek jsem ladil klasickým způsobem, spodní blánu „na doraz“ a vrchní podle potřeby. Bez zatlumení byl virbl se struníkem příliš zvonivý a přesahoval ostatní bubny, což se zmíněným tlumením dalo vylepšit, ale zase jakoby ztratil „punch“. Nakonec se jakýsi kompromis našel, ale dá se říct, že snare drum byl ze zkoušené sady nejslabším článkem.

 

Jediný buben, který jsem osadil jinou než dodávanou blánou, byl bass drum. Použil jsem Evans Emad + tlumicí EQ pad. Mám s nimi dobrou zkušenost z ostatních „šlapáků“ a tady se mi tato kombinace taky osvědčila.

 

Tomy a floor tomy jsem testoval s dodávanými transportními blánami. Díky šestnáctipalcovému floor tomu se daly intervaly v ladění mezi jednotlivými tomy a dvacetidvoupalcový „kopák“ lépe rozložit a vyladit, než kdyby končil na čtrnácti palcích. Do celé škály mi chyběl osmipalcový tom, ale neměl by být problém ho případně dokoupit. Všechny tomy se daly naladit rychle a snadno, což je první předpoklad dobré soupravy.

 

Měl jsem možnost postavit si tuto soupravu vedle jiných březových bubnů, a to Yamaha Recording Custom, a přecházet tak z jedné sady na druhou. Nejdříve jsem v rámci zachování „čistého ucha“ hrál a ladil pouze Meridiány a potom porovnával rozdíly. Sustain, chcete-li dozvuk, byl u obou téměř stejný, to samé dozvuk (decay) zvuku po úderu. Meridiány měli zvonivější zvuk a Yamahy zase hlubší basy a „větší maso“. Nutno podotknout, že porovnávaná bicí sada je třikrát dražší a srovnání pro Meridiány vůbec nevyšlo špatně. Naopak převládl pocit, že rozdíl v ceně neodpovídá tak velkému rozdílu v kvalitě.

 

Z hardware bych ještě vyzdvihl drobnost, která potěší. A to ovládání natáčení úhlu stojanu na činel pomocí kovové páky. Žádné zoubky, matky, šrouby... Nastavíte úhel a dotáhnete pákou na milimetr přesně.

 

Pokud byste si chtěli udělat vzdálenou představu o tom, jak tyto bubny hrají, tak na www.mapexdrums.com je ukázka jak „suchých“, tak i „mokrých“ či „nahalených“ bubnů. Je to ale opravdu představa z velké dálky a ideální je si tyto bubny vyzkoušet osobně.

 

Info:

Meridian Birch MR 6285TLU Indigo Mist je bicí sada z vyšší střední třídy ze stoprocentní břízy. Doporučená cena této konkrétní soupravy je 22 400 Kč.

 

Plus:

výborný poměr výkon - cena

nadstandardní hardware v této kategorii

stolička zdarma

 

Mínus:

slabší snare drum

pravděpodobně nutnost koupit lepší blány

 

Meridian Maple MP6285LX

 

Charakteristika

Opět vyšší střední třída navazující na předchozí model. Vzhledem k udělené ceně MIPA bych tuto soupravu spíše zařadil do kategorie vyšší, bez přívlastku střední, neb jsme v Čechách a tady se již nemusíme oslovovat celými tituly. Jak vyplývá z názvu, všechny bubny jsou ze stoprocentního javoru, složeny ze sedmi vrstev, tloušťky 5,8 mm u tomů a snare, u bass drumu 7,2 mm.

 

Povrchová úprava nabízí třináct možností, a to výběr z osmi laků a pěti fólií. Z fólií jsou tři v tzv. Delmar provedení, ty jsou mimořádně odolné proti oděru, a jak doporučuje výrobce, jsou ideální pro časté stěhování.

 

Uchycení tomů, nové mušle a hardware jsou v podstatě totožné s modelem Meridian Birch. Floor tomy, v tomto případě 14” a 16”, mají na rozdíl od březového provedení odpružené nohy. Tato technická vychytávka by měla umožnit větší rezonanci floor tomu, podobně jako v případě nezávislého uchycení tomů na basovém bubnu. Na konci každé nohy je gumová podložka, která je vinutou pružinou oddělená od „zbytku“ nohy a překryta další gumovou průchodkou. Takto jsou floor tomy „odzeměny“ od podlahy a opravdu se to na rezonanci projeví.

Další plus jsou ráfky u jednotlivých bubnů, které sice také nejsou lité, ale jsou ze silnějšího plechu tloušťky 2,3 mm.

 

Meridian Maple je již od výrobce osazen blánami Remo Pin Stripe. Pokud je někdo chce nahradit jinou značkou či typem, vše jest dovoleno, ale myslím, že se zvukem bude spokojen i v tomto provedení, a odpadá tak nutnost nákupu nových blan (s výjimkou basového bubnu, ale i to je subjektivní). Testovaná souprava byla dodána v barvě indigo sparkle (něco jako třpytivá modrá) ve zmíněném Delmar odolném provedení.

 

Pamětníci, kteří zažili doby, kdy na výběr bicích souprav byla značka Amati nebo Amati, jistě nad tímto barevným provedením zvlhnou. Tehdy byl na výběr sice jen jeden model (z „kvalitní překližky“), ale umakartová folie, co do vzhledu, byla skutečně podobná. Červená, modrá, zelená... vytuningovaná stříbrnými flitry. Pokud jste ovšem přiblížili hřejivý reflektor na vzdálenost menší než jeden metr, naskákaly vám na fólii puchýře, kterých jste se už nezbavili.

 

Rozměry testované soupravy Meridian Maple

bass drum: 22 x 18”

snare: 14 x 5,5”

tom 1: 10 x 8”

tom 2: 12 x 9”

floor tom 1: 14 x 14”

floor tom 2: 16 x 16”

 

Vlastní test

Není úplně jednoduché testovat a popisovat najednou dvě bicí soupravy, které jsou obě docela kvalitní, není mezi nimi až takový rozdíl a hardware je pro obě sady totožný. Na druhou stranu jsem měl možnost díky stejným rozměrům porovnávat rozdíl ve zvuku břízy a javoru, prakticky dvou nejpoužívanějších materiálů na výrobu bubnů. Sestavení každé soupravy naštěstí zabralo tak dvacet minut, a protože jsem chtěl každou soupravu porovnávat ještě s jinou identickou (stejné dřevo), jediným problém byl prostor. I to se nakonec vyřešilo, takže nakonec jsem porovnával, ladil a testoval čtyři soupravy, dvě březové (viz výše) a dvě javorové (viz níže).

 

Stejně jako u březových bubnů i tady jsem vyměnil blánu na bass drum za Evans E-mad s tlumítkem EQ pad. Na rozdíl od předchozí sady nebyl tak velký rozdíl v kvalitě zvuku, a jak jsem popsal, originál dodávaná blána (Remo Pin Stripe) by mohla plnit svoji roli stejně dobře až do první deflorace. Vzhledem ke stejným rozměrům testované sady jsem intervaly mezi jednotlivými tomy volil stejně.

Ladění virblu bylo o něco snazší než u březového modelu, ale i tak jsem ho musel malinko zatlumit. Tentokrát zespodu, aby nepřezníval při hraní na zbytek soupravy.

 

Tomy a čtrnáctipalcový floor tom byly naladěné z výroby a kromě prvního tomu, který byl příliš vysoko, jsem nemusel bubny téměř přelaďovat. Intervaly mezi vrchní a spodní blánou (spodní malinko výš než vrchní) byly také nastaveny správně. Osadit blánami a od základu naladit je potřeba pouze šlapák a druhý kotel.

 

Na porovnání jsem kromě předchozího „birch“ modelu použil jinou javorovou soupravu Sonor S Class, v rozměrech 20 x 18” bass drum, snare i tomy stejné až na to, že floor tom u Sonoru byl jen jeden, a to 14 x 14”.

 

Mezi javorem a břízou je na první poslech znát, že „maple“ se tady trochu víc hlásí o slovo. Tomy jsou hlasitější a s větším „punchem“ než u „birchů“. Také u šlapáku je zvuk basovější a průraznější. Na druhou stranu mají tomy u březového modelu jakoby víc „melodie“ a ve zkušebně působí více kultivovaným dojmem, byť na úkor hlasitosti.

 

Porovnání mezi Mapex a Sonor v podstatě žádného „vítěze“ nepřineslo. Při stejném naladění hrály obě soupravy takřka identicky. Jediný rozdíl byl ve šlapáku, kdy Sonor dával lehce basovější a mlaskavější zvuk.

 

Záleží na tom, jaký kdo preferuje styl hraní a co od dané soupravy očekává. Pro můj subjektivní pocit bych jako ideální viděl bass drum a virbl maple, tomy a floor tomy birch.

 

Vím, že se budu opakovat, ale pouze slovem se některé zvukové vjemy z testovaných souprav opravdu popsat nedají. Nejlépe je si bubny nezávazně vyzkoušet na vlastní uši a zjistit, který model je ten váš.

 

Info:

Meridian Maple MP6285LX je bicí sada z vyšší střední třídy ze stoprocentního javoru. Meridian Maple se podobně jako Meridian Birch prodává v jedenácti variantách různých sestav v cenách od 27 990 Kč, do 42 990 Kč za plnou „full“ soupravu od osmipalcového tomu, do šestnáctipalcového floor tomu.

 

Plus:

cena MIPA pro rok 2008/2009 v kategorii Acoustic Drums

nadstandartní hardware

 

Mínus:

možná výměna blány u bass drum

vyšší cena

 

Záběr Mapexu - odkud kam a za kolik

Pro celkový přehled zde ve stručnosti uvedu rozsah tříd jednotlivých bubnů, respektive souprav od nejlevnějších po nejdražší. U všech řad je možnost kupovat i jednotlivé bubny.

 

Voyager - nejnižší třída pro opravdové začátečníky nabízí na výběr pět sad z lipového dřeva (9 vrstev). Cena je 9990 Kč.

Horizon - v podstatě stejná kategorie, opět lípa (9 vrstev), ale tomy už mají nezávislé uchycení, což je v této třídě a cenové relaci příjemným překvapením. Sady mají i vyšší řadu mechaniky a velký buben s hloubkou osmnáct palců. Sady se dodávají včetně činelů čtrnáctipalcová hi-hat,, šestnáctipalcový crash a dvacetipalcový ride. Cena 15 990 Kč.

Horizon Lacquer - lípa (2/3) s břízou (1/3) + javorové ráfky na velkém bubnu, nezávislé uchycení tomů a lakované povrchy. Cena je 15 990 Kč.

Meridian Maple - stoprocentní javor - testovaná sada.

Meridian Birch - stoprocentní bříza - testovaná sada.

Saturn - profesionální bubny z kombinovaného dřeva (4 vrstvy javoru + 2 vrchní vrstvy ořech) odpružené nohy floor tomů, lité háky na ráfku velkého bubnu, široká škála výběru od 31 990 až 99 990 Kč.

Orion Traditional Maple - Orion Burl Maple - poslední luxusní profi soupravy na špici pomyslného žebříčku pro nejnáročnějšího hráče. Sedm vrstev javoru, v provedení burl maple je poslední sedmá vrstva s výraznou kresbou. Výběr z dvanácti barevných odstínů a ze tří barev mušlí a ráfků. Ceny od 59 990 Kč výše.

Psáno pro časopis Muzikus