M-Audio Studiophile LX4 - 2.1/5.1

M-Audio Studiophile LX4 - 2.1/5.1
M-Audio Studiophile LX4 - 2.1/5.1

5.1 systém firmy M-Audio je logickou reakcí na potřeby současného zákazníka; jak profesionála, tak domácího zájemce. Základní sestava (v jedné bedně) je 2.1, tedy silný subwoofer - 60 W - a dva dvoupásmové monitory po 27 W. K tomu je možné si dokoupit soustavu tří dalších satelitních monitorů (rovněž v jedné bedně) a rozšířit tak použití soustavy na šest kanálů pro přenos surround zvuku, např. k domácímu kinu pro plný zážitek z DVD filmu.

 

Určení soustavy

LX4 - 2.1 je určena pro potřeby domácího studia s ohledem na prostor, satelity nepřesáhnou na výšku 20 cm, subwoofer asi 30 cm. Využití najde u hudebních producentů a v menších, nejspíše domácích, studiích. Možnost rozšíření na 5.1 uvítají dle mého názoru právě producenti, kteří se starají také o klienty, tvořící hudbu k filmu či dnes tolik oblíbené muzikály. Velikost běžně užívaných monitorů ve studiích je podstatně větší a to má pochopitelně své opodstatnění. Ovšem na svou cenu a relativně nízký výkon hrají LX4 podivuhodně čistě a zřetelně, velikost se neprojevuje negativně. Otázkou je, jak brát právě termín nízký výkon. V profesionálním studiu budou tyto monitory vždy nanejvýš vedlejší, ale v obýváku u domácího kina je tentýž výkon poměrně předimenzovaný, což však není nikterak na škodu, jelikož čím vyšší je rezerva ve výkonu, tím kvalitnější výsledek šťastný majitel získá. To je ostatně věc dávno známá. Kdo si vzpomene na pionýrské doby nekonečných diskuzí nad problémy kvalitního poslechu audio záznamů všeho druhu a rozměrů basreflexů mezi prvními nadšenci v Hi-Fi klubech, šroubujícími své stereo a později dokonce kvadro soustavy reprobeden, dá mi za pravdu. Mnozí je používáme dodnes. Vždyť některé skupiny v té době realizovaly v systému kvadro dokonce i koncerty, např. brněnský Progres II se svou rockovou operou Dialog s vesmírem apod. Ale zpět k tématu.

 

Instalace monitorů

Stručný manuál přehledně zaučuje do základů prostorového zvuku, vysvětluje, jak nutno instalovat monitory ve verzi 2.1 i 5.1, pochopitelně také jejich zapojení. Můžete je připojit přímo k počítači, k preampu či mixu, ale také třeba k herním konzolám, které již dnes dokáží přehrávat i DVD disky, tedy jsou schopny dekódovat vícekanálový zvuk. Přestože se zdá umístění subwooferu nejdůležitější, je obvykle nejvhodnější v některém rohu na podlaze nebo pod stolem, jelikož nejde o přímo vyzařující reprobox. Nicméně, je pravda, že jej musíte umístit jako první, jelikož od něj vychází veškerá kabeláž. Pokud se týká expanzních satelitů na 5.1, jejich místo je všeobecně známé a prakticky předem dané. Doporučení jsou však užitečná pro každého - je-li to možné, pro nejlepší poslech umístěte zadní (surround) boxy ne výše než 1 m nad pozicí sedícího posluchače, ideálně ve výši jeho hlavy (sluchu). Jsou to totiž právě ony, které vytváří samotný prostorový dojem, jelikož na něm nesou největší podíl.

Centrální box by měl být přibližně ve stejné výši jako postranní stereo boxy a ve středu mezi nimi. Zaměření reproboxů má být přibližně křížem přes místnost. V tomto smyslu musíte vzít v úvahu, že každý zvuk se odráží a nalézt správný poměr přímého a odraženého zvuku od stěn a nábytku je úkolem značně nesnadným a složitým. Musíte hledat jemné rozdíly, akceptovat kompromisy a poměrně dlouho sledovat různé druhy hudby či mluveného slova, než vás zvuk doslova "obalí" ze všech stran a dojem je dokonalý. Chce to trpělivost, ale výsledek za to stojí. Zapamatujte si přinejmenším, že zdaleka není nejvhodnější namířit reproduktory přímo na pozici sedícího posluchače. V každé větší firmě, zabývající se dodávkami audio systémů a domácího kina, by vám měli odborně poradit, jak postupovat ve vašem konkrétním případě. Na obrázku je blokové schéma zapojení všech komponent soustavy.

 

Celkový dojem

Jak jsem naznačil, základem všeho je aktivní a silný subwoofer, což je logický a správný přístup. Ten je zapojen ke zdroji zvuku a k němu jsou připojeny všechny ostatní pasivní, dvoupásmové satelity. Zkoušeli jsme poslech jak ve verzi základní 2.1, tedy stereo záznamu, tak později 5.1, při poslechu filmů a koncertu z DVD. V obou případech se komponenty velmi dobře osvědčily - jak basy, tak výšky jsou vyrovnané a výborně čitelné. V dané cenové relaci jsou výkon i přesnost odpovídající. Celkově můžeme definovat pracovní rozsah LX4 s poměrně přesnou odezvou od 40 Hz do 20 kHz. Najděte prodejce, který má soustavu monitorů LX4 pro ukázku nainstalovánu, poslechněte si je v různých situacích a nechejte si poradit. Výkon a cena za to stojí.

Jan Markovič

 

LX4 - třícestné referenční dvoupásmové monitory (27W) se subwooferem (60W) M-Audio LX4-2.1/5.1 jsou na svou cenu a relativně nízký výkon zajímavé, reprodukovaný zvuk je čistý, hudba i mluvené slovo jsou zřetelné. Použití ve verzi 2.1 je zamýšleno především v domácím studiu, verze 5.1 najde uplatnění u producentů i v domácnosti jako velmi důstojný výstup pro váš Home Theater systém. Cena: M-Audio LX4 2.1 12 290 Kč, LX4 5.1 expander (přídavné satelity) 7190 Kč.

 

menší velikost satelitů díky širšímu pásmu výkonného subwooferu

překvapivě čistý zvuk téměř v celé šíři pásma

 

materiál boxů je laminovaná MDF deska

 

U satelitů (27 W) je použit širokopásmový reproduktor s průměrem 4", HF tweeter má průměr 1". Oba drivery jsou magneticky stíněné, monitory lze použít také u počítače. Satelitní monitory jsou napájeny z aktivního subwooferu, takže nepotřebují vlastní napájení. Hlavní reproduktor má polypropylenovou membránu a citlivou cívku. Je určen k přesnému přenosu středo- a nízkofrekvenčního pásma i při mimořádně nízké úrovni vstupního signálu. Tweeter se postará o čistý zvuk bez zkreslení a má přirozenou odezvu. Doba reakce je minimalizována díky speciálně vyvinuté technologii útlumu.

 

Subwoofer (60 W), rovněž magneticky stíněný, zahrnuje rozšířené nízkofrekvenční pásmo až do 40 Hz, takže velikost monitorů, potažmo jeho hlavního reproduktoru, může být o dost menší, než jsme zvyklí. Základem je 8" driver se speciálně zakřiveným profilem membrány. Vývojáři se snažili maximálně snížit zkreslení - a nutno uznat, že úspěšně. V nitru subwooferu je skryto šest oddělených zesilovačů pro jednotlivé komponenty. TRS vstupů je šest a jsou realizovány 1/4" jacky, s příslušným označením kanálů: L/levý, C/střední, R/pravý, SL/Surround levý, SR/Surround pravý a LFE/nízkofrekvenční efektový vstup. Na zadním panelu jsou také dva potenciometry. Sub Volume slouží k ovládání hlasitosti subwooferu v poměru k satelitům a Master Volume ovládá celkovou hlasitost soustavy. Výstup k satelitům je zajištěn známými červeno-černými klipsy. Přiložené kabely k satelitům jsou měděné, jak vidno průhlednou bužírkou.

Psáno pro časopis Muzikus