M-Audio Session KeyStudio - kompletní studio pro domácí nahrávání

M-Audio Session KeyStudio - kompletní studio pro domácí nahrávání
M-Audio Session KeyStudio - kompletní studio pro domácí nahrávání

Krabice slibuje v jednom balíku profesionální 49klávesový keyboard, software pro okamžitou tvorbu hudby s řadou vzorků a syntezátorů a vysoce produktivní audio interface. Tak se tomu pojďme podívat na zoubek.

Instalace

No, abych řekl pravdu, tak tohle bylo něco šíleného. Ještě jsem nikdy neinstaloval jeden kus software tak dlouho. Na krabici jsou psány minimální systémové požadavky Windows XP SP2 Professional nebo Home nebo 32bitové Visty (takže na svůj velkej 64bitový počítač jsem to ani nezkoušel nainstalovat). To můj notebook splňoval. Bez problémů. Přesto se mi po vložení DVD a spuštění instalace objevila hláška, že tento software není určen pro moji verzi Windows. Kompletně česká XP s posledními aktualizacemi, hmm, co by to nemohlo splňovat? Asi po týdnu bádání, instalací a odinstalací českých, slovenských a anglických oken jsem na to přišel. SP3 tomu byla na vině. Takže pro ty, kdo mají pečlivě updatovaný počítač docela oříšek. Naštěstí na webu M-Audio je nejnovější verze, která s SP3 jede, uff. Takže nová instalace. Jenže. Tahle instalace nenainstalovala úplně všechno. To DVD je plné MIDI a audio vzorků, ale instalace stažená z webu nainstalovala jen aplikaci. Dokonce ani nenainstalovala ovladač pro USB zvukovou kartu. Tak tedy zvukovka byla jasná ruční instalace z DVD, neboť na webu novější verzi nenajdete. Pokud si totiž ovladač nenainstalujete a USB zvukovou kartu s názvem Micro nezapojíte do počítače, tak se software Session nespustí - zvuková karta tady totiž vystupuje jako hardwarový klíč. No, takže software jede, a co dál?

 

Co Mac?

Tak ten má smůlu. Podpora je jen pro klávesy (jak jinak, když jsou nativně podporovány), takže přidaná hodnota software a zvukové karty se stírá. Bohužel, pokud máte Macintosh, klidně skočte rovnou na kapitolu Klávesy.

 

Session

Jo, tenhle kousek softwaru se jim fakt povedl. Je to strašně jednoduché nahrávadlo spojené se sekvencerem. Možná, že jednoduché až příliš, ale mě se zalíbilo. Trošku. Ta jednoduchost je prostě všude - včetně dialogů.

Pokud si založíte nový projekt a nastavíte si základní tóninu, zvolíte tempo, metrum a jednu ze čtrnácti stupnic, můžete začít přidávat stopy. Session se vás zeptá, co jakože to chcete v té stopě dělat, zda vytvářet muziku pomocí audio nebo MIDI smyček, nahrát svou kytaru nebo nějaký stereo signál, něco si nazpívat nebo použít klávesy pro záznam MIDI stopy. A pak jen tvoříte.

Nahrávání je jednoduché. Zapnete si metronom, ten odklepe jeden takt a dělejte, co umíte. OK, tak to smažte a ještě jednou. Můžete si nastavit startovní a koncovou pozici pro nahrávání (punch in a out) a taky konec písně. Nebo můžete nahrát kousek a ten spustit ve smyčce (opět pomocí dvou ukazatelů na časové ose) nebo jej převést na smyčku. Nezapomeňte si nastavit taky konec písničky - další ukazatel. Sílu vstupního signálu u nahrávané stopy a sílu výstupního signálu na přehrávaných stopách a celkovou sílu zvuku ukazují vodorovné ukazatele.

 

S editací si nedělejte iluze. Maximálně kopírovat, mazat, zkracovat, u smyček transponovat. Když něco nahrajete blbě, tak to musíte nahrát znova. Maximálně u MIDI stop můžete zapnout kvantizaci, ale rozšoupnout se s ní moc nemůžete.

Smyčky jsou v programu rozděleny do různých kategorií. Takže když si zvolíte, jakou smyčku chcete použít (třeba basovou), tak se ještě rozhodnete, jaká kategorie by to měla být (rozuměj hudební styl) - třeba funk, blues, alternativní rock... Ne však ke všem smyčkám jsou k dispozici všechny kategorie.

Co mě příjemně potěšilo, byl zvuk MIDI nástrojů. Jasně, žádná extra kvalita, ale za ty prachy... Na jeden nástroj je použit jeden až něco přes dvacet vzorků. Každý zvuk pak můžete upravovat komplexním nástrojem Syntax. Ten umí vytvářet zvuk pomocí až tří generátorů; těmi můžou být zvukové banky (např. SoundFont - ty jde importovat, nebo vlastní - ty lze vytvořit), obyčejný zvukový vzorek (wave), oscilátor s devíti možnými průběhy, superoscilátor (to je sedm rozladěných oscilátorů s pilovým průběhem, jejichž rozladění lze ovládat, a jeden suboscilátor) a Variform (dva oscilátory, jimž měníte obálku).

Každá stopa může mít na sebe navázáno několik efektů. Jednak můžete využít přednastavených možností, jejichž nabídka závisí na tom, co ve stopě máte (viz o kousek výš), nebo si můžete efekty přidat sami. Celkem jich tak máte k dispozici jednadvacet; jsou to různé dozvuky, echa, kompresory, chorusy, expandery, filtry, ekvalizéry a zkreslovadla. Dokonce se sem vešel i legendární GT Player Express od DSound (ten má v sobě šest kytarových krabiček). Pokud se rozhodnete si nakombinovat efekty sami, víc jak pět jich na kanál nepověsíte. Naštěstí můžete na každém kanále ještě regulovat míru, s jakou signál pošlete do jednoho ze dvou globálních efektů - nabídka je stejná jako u efektů kanálových.

Pokud máte vše připravené, čeká konečná mixáž a výstup z aplikace. Rozhodně však nečekejte nějaký mixáček, kde by vše bylo pod jednou rukou. Všechno musíte štelovat u jednotlivých stop, pokud se vám nelíbí efekty, musíte do nastavení stopy. Ještě můžete zvlášť regulovat globální efekty a celkovou úroveň nahrávky. Taky si můžete pomocí ukazatele na časové ose nastavit začátek automatického fade-outu.

Tak a teď s tím ven. V podstatě to z aplikace dostanete exportem buď do nekomprimovaného wavu nebo komprimovaného wma, a to s konstantním nebo proměnlivým datovým tokem. Když jsem u toho, naimportovat můžete wav, wma a mp3 nebo mid.

 

Zvuková karta Micro

To je taková malinká potvůrka, až jsem se bál, že ji ztratím (no, málem už jednou bylo namále, ale mám ji). S rozměry zhruba 6 x 3 x 1,5 cm se nedivte. To ovšem vysvětluje použité konektory - malé jacky 3,5 mm. Takže kdo chce nahrávat, musí si pořídit redukci :-( Jeden konektor je vstupní, do něj s klidným svědomím pustíte jak mikrofon, tak kytaru i linkový signál, druhý výstupní. Datová komunikace a napájení jsou zabezpečeny přes USB. Ze zvukové karty čouhá ani ne deset centimetrů dlouhý ocásek s USB kabelem na konci. I když je vstup do karty vyztužen, zdá se mi, že trošku hrubší zacházení nevydrží.

Karta podporuje jak WDM, tak ASIO2, což je příjemné, neboť snížíte docela pěkně latenci. Při nahrávání jsem s přímým odposlechem neměl problém, jen se mi zdálo, jako kdybych tam slyšel nějaký gate s pomalejším náběhem, nicméně v nahrávce to už nebylo. Zřejmě by pomohlo si trochu pohrát s ovladačem. Jinak zvuk jde z karty velmi dobrý, neslyšel jsem žádný šum. Zkoušel jsem si tedy s kartou pohrát a v okamžiku, kdy jsem dal jezdec odposlechu naplno, tak byl slyšet šum ze vstupu.

Co se mi však nelíbilo, bylo praskání při pohybu jezdcem vstupní citlivosti. Ještě by to chtělo trochu zapracovat na ovladačích.

 

Klávesy

Tak to je snad to nejhorší, co M-Audio udělalo. Rozhodně se nejedná o profesionální pocit ze hry, jak slibuje web. 49 dynamických kláves standardní velikosti má ten strašně měkký dohmat - no bláto... Navíc jsem měl při hraní pocit, že jsou něčím natřené, nějak divně mi to vrzalo pod prsty - no, to se asi časem ohmatá. Aftertouch nečekejte. Na předním panelu ještě najdete kolečko pro ohýbání tónu a modulační kolečko, tahový ovladač pro řízení hlasitosti, dvě tlačítka pro změnu oktávy a tlačítko pro vstup do módu editace. Pokud byste očekávali, že budou tyhle ovládací prvky pogumované, tak se zklamete. Je to jen takový měkký plast, který se jako guma tváří, takže výsledkem je klouzající prst při trochu agresivnější hře. To je vepředu všechno.

Vzadu najdete jen konektor pro připojení USB a sustain pedálu a vypínač. Nevím, jestli to bylo mým kusem, ale plast byl v úrovni těchto konektorů popraskaný a na jacku pro sustain byl oprýskaný zlatý kov.

Naštěstí jdou ovládací prvky přeprogramovat na vysílání jiných MIDI událostí, nečekejte však displej, který by něco ukazoval. Ale ono to není až tak důležité - ty čtyři věci (oktávová tlačítka, tahový a modulační ovladač) se dají zmáčknout i poslepu. Takže klapky mohou pomocí přeprogramování oktávových tlačítek nejen měnit oktávu, ale i transponovat, vysílat bank LSB a MSB, Program Change nebo změnu kanálu, pomocí zbývajících dvou ovladačů i ostatní MIDI kontroléry. No prosím, to je trochu lepší. Co však tuto hodnotu sráží dolů, je to, že klávesy nemají paměť - po vypnutí se všechna nastavení smažou a po novém zapnutí počítače (klávesy jsou napájeny přes USB) musíte vše naprogramovat znovu.

 

Shrnutí

Ačkoli dostanete v jednom balíku tři věci (uživatelům okousaného jablíčka jsou dvě z nich na ...), cena by podle mého mohla být nižší než devadesát devět dolarů. Ostřílenější muzikant sáhne do vyšších cenových hladin, klávesák to nevezme kvůli klapkám, takže zbývají jen začínající muzikanti. Nicméně, pokud mají nadšení a touhu nahrávat a nevadí jim strašně jednoduchý software, subtilní zvuková karta s malými konektory a podprůměrné klávesy, je to balík přesně pro ně. Jen tak mimochodem, zvukových vzorků a MIDI smyček je po instalaci na disku 2,75 GB.

 

Info:

M-Audio Session KeyStudio je kompletní studio pro domácí nahrávání. Balíček obsahuje software pro okamžitou tvorbu hudby s řadou vzorků a syntezátorů a vysoce produktivní audio interface.

 

Plus:

jednoduchý a pěkný software

množství vzorků

pěkné zvuky MIDI

Syntax

 

Mínus:

cena

klávesy

malé konektory na zvukové kartě

instalace

až přílišná jednoduchost software

 

Windows XP (SP2)*Windows Vista (32-Bit)Mac

procesor 1,6 GHz, 512 MB RAMprocesor P4 1,6 GHz, 1 GB RAMG3 800 MHz, G4 733 MHz

32 MB video RAM128 MB video RAMOS X 10.3.9 a 256 MB RAM

grafická karta AGP 4X nebo rychlejšíOS X 10.4.3 a 512 MB RAM

4 GB místa na diskujeden USB port

DVD mechanika

minimální rozlišení obrazovky 1024 × 768 (doporučené 1280 × 1024)

2 USB porty

Psáno pro časopis Muzikus