M-Audio ProjectMix - ovládací pult pro softwarové aplikace s audio převodníkem

M-Audio ProjectMix
M-Audio ProjectMix

Firmě M-Audio se díky připojení ke skupině firem vedených firmou Avid daří realizovat zajímavé produkty. Nová strategie hledí především na potřeby uživatelů. M-Audio má velkou praxi ve výrobě audio převodníků. Jednou z posledních je řada FireWire. V nabídce je několik typů lišících se především počtem audio vstupů a výstupů. ProjectMix I/O je dalším pokračovatelem této řady.

Jeho audio část nabízí celkem šestnáct vstupů (8 analogových a 8 ADAT), dvanáct výstupů (4 analogové a 8 ADAT), jeden MIDI okruh, optické a koaxiální digitální S/PDIF rozhraní, Word Clock pro synchronizaci, dva sluchátkové výstupy, nástrojový vstup a softwarově přiřaditelné ovládací prvky.

 

Popis

Hned na první pohled je jasné, že ProjectMix patří mezi profesionální přístroje. Robustní zpracování a velké rozměry zaručují pohodlné ovládání. To podpoří i devět 100mm faderů, které jsou dotykově citlivé a motorizované. Přesto mají přesný krok a dobře se s nimi pracuje. Překvapením je i větší váha. Ta sice může být problém při transportu, ale zaručí, že pult nebude jezdit po stole.

ProjectMix je vybaven osmi mikrofonními vstupy, které jsou umístěny na zadním panelu v podobě XLR konektorů. Tyto doplňuje osm TRS konektorů určených pro linkovou úroveň signálu. Přepínání vstupů, společně s regulací zisku, je umístěné v horní polovině vrchního panelu. Pro používání kapacitních mikrofonů je vestavěno phantomové napětí 48 V. Kytaristům přijde vhod samostatně umístěný konektor v levé části předního panelu, který je paralelně zapojen s prvním vstupem. Volbu zajišťuje samostatně umístěný přepínač. Audio výstup zabezpečuje čtveřice 1/4" TRS konektorů, volitelně konfigurovatelných jako dva stereo páry, nebo čtyři samostatné výstupy a jejich kombinace. Pokud bude ProjectMix připojován k dalším digitálním zařízením, určitě přijde vhod synchronizace digitálních hodin, které jsou standardně vyvedeny na dvojici BNC konektorů. Díky vstupu i výstupu může pracovat jak v módu Master, tak i jako řízené zařízení v módu Slave. Aby integrace do studia byla úplná, nesmí chybět MIDI. ProjectMix je vybaven jedním MIDI okruhem, se kterým lze na šestnácti kanálech řídit hudební hardware, jako jsou nástroje, mixpulty, ovladače světel apod. Pro rozmazlení uživatele je zabudovaný konektor na nožní spínač, se kterým lze spouštět letmý střih nebo spouštění přehrávání. Lze použít libovolný pedál se spínacími či rozpínacími kontakty, ProjectMix si s tím automaticky poradí.

Digitální svět můžeme připojit pomocí dvou rozhraní. Prvním z nich je stereo S/PDIF protokol, který nalezneme na RCA konektorech nebo na optických TOS konektorech. Rozšiřuje vstupy o dva audio kanály jak na vstupech, tak také na výstupech. V ovládacím panelu lze přepnout TOS konektory na ADAT rozhraní, které nabízí osm vstupních a osm výstupních audio kanálů pomocí optického kabelu. To dovoluje propojit ProjectMix s dalším ADAT zařízením. Při použití externího převodníku s ADAT výstupem lze rozšířit počet analogových vstupů až na šestnáct. To už je dostatečný počet i na rozsáhlejší projekt.

Připojení k počítači je zajišťováno pomocí FireWire rozhraní, které se postupně stává součástí standardní výbavy počítače. Bohužel kvůli většímu odběru je napájení zajišťováno pomocí externího adaptéru, takže použití je omezeno jen na přítomnost síťového napětí.

Srdce převodníku tvoří DSP procesor, který dovoluje použít maximální samplovací frekvenci 96 kHz při rozlišení 24 bitů. Tato kvalita je dostačující pro použití ProjectMixu v profesionálním studiu.

 

Vrchní panel

Pracovní plocha panelu vypadá jako by se jednalo o digitální mixer. Na první pohled zaujme zobrazování textových informací na velkém LCD displeji, vedle kterého je dvoumístný LED displej pro zobrazování čísla kanálu. Dvě třetiny vrchního panelu tvoří ovládání kanálů. Poslední třetina je vyhrazena pro funkční a transportní tlačítka s otočným shuttle kolečkem.

Každý kanál disponuje otočným kontrolérem, který má úlohu přiřazenou podle funkčních tlačítek a použitého softwaru, dále spínač pro aktivaci nahrávání, výběrové a Solo a Mute tlačítka. Kanál zakončuje dotykově citlivý a motorizovaný fader. Díky desetibitovému rozlišení jsou fadery dostatečně podrobné pro jemné operace. Těchto kanálů je osm. Následuje devátý fader, který ve většině programů ovládá výstupní úroveň. Nad ním se nacházejí spínače pro výběr banku.

Funkční tlačítka mají popisky Aux, Pan, VST atd., ale většinou jsou konfigurované přímo použitým softwarem. Pět hlavních velkých tlačítek tvoří transportní část pro ovládání softwarové aplikace. Přetáčení vzad a vpřed, stop, play a record. Shuttle kolečko standardně pracuje jako přetáčení. Pokud to program podporuje, lze aktivovat scrub režim a otáčení kolečka poté pracuje jako posuv pásku s odposlechem na magnetofonu. Panel zakončují kurzorové šipky pro pohyb a zoom stop v programu.

Kvalitu provedení poznáte již od pohledu. Stříbrná barva vrchního panelu je slušivá, přesto na ni bude znát každý ušmudlaný otisk prstu, což však není vada výrobce. Jak je vidět, firma zbytečně nešetřila na materiálu a vytvořila velice kvalitní a robustní konstrukci, která vydrží i nějaké nešetrné zacházení.

M-Audio ProjectMix
M-Audio ProjectMix

Kontrolní panel

První důležitý krok před připojením ProjectMixu k počítači je nainstalovat ovladače. Jako vždy je lepší si zajistit poslední verzi ze stránek výrobce, která má velice dobrou podporu pro všechna svá zařízení. Pro ProjectMix je dodáván i Firmware, jeho aktualizace rozšiřují možnosti zařízení o další podporu programů či vylepšení vlastností.

Ovladače jsou shodné s ostatními z řady FireWire. Přehledně se v něm nastavuje převodní velikost bufferu ASIO ovladačů, volí S/PDIF nebo ADAT protokol pro digitální rozhraní nebo se nastavuje synchronizace Wordclock hodin.

Řízení vstupní části je nazvané mixer, neboť dovoluje kromě nastavení úrovní analogových vstupů, také směrovat signál ze dvou virtuálních kanálů do fyzických výstupů. Navíc každý kanál má možnost poslat signál do virtuální aux sběrnice.

Výstupní část obsahuje dva hlavní výstupy, které jsou standardně napojeny na výstupy fyzické 1-2 a 3-4. Každý může být přesměrován do aux sběrnice. Sluchátkové výstupy tvoří samostatnou sekci. Jsou dva a mohou být nezávisle přiřazeny k výstupům 1-2, 3-4 nebo k aux sběrnici. Díky tomu lze vytvořit libovolnou kombinaci odposlechu při záznamu nebo při živém hraní. Sluchátkové výstupy jsou umístěny v pravé části předního panelu na dvou 1/4" TRS konektorech.

Ač se ProjectMix I/O na první pohled tváří jako mixer, zvukové kanály lze míchat čistě v kontrolním panelu. Tato mixáž je sice dostačující, ale není moc praktická. Proto je na vrchním panelu vedle regulace sluchátkových výstupů ještě jeden otočný kontrolér. Ten má nekonečnou dráhu a je opět softwarově konfigurovatelný. Může řídit softwarové výstupy, analogové vstupy nebo výstupy a aux sběrnici. Nastavení se provádí softwarově v kontrolním panelu.

 

Práce s ProjectMix I/O

Ovládací část má protokoly pro několik typů programů. Jsou to Mackie Control, pro řízení většiny aplikací (Cubase, Reason, Live!), Logic Control, který ovládá program Apple Logic, nebo protokol HUI pro ProTools. Protokol se vybírá a aktivuje při zapnutí. Spolupráce pultu s programy je dokonalá. ProjectMix má zpětnou vazbu a nastavuje se podle daného softwaru nebo nástroje. Nic se zdlouhavě neprogramuje, stačí spustit program a motorizované fadery se samy nastaví podle softwarového mixu. Na displeji se objeví popisky k jednotlivým kanálům a při změně i hodnoty. Pomocí tlačítek bank se pult posouvá v mixu ze šavle na šavli. Uživatel pro míchání nebo nahrávání skoro nepotřebuje myš. Využije ji jen pro některé specifické funkce, které nejsou dálkově ovládány. Překvapilo mě ovládání nástrojů a efektů v programu Cubase. Ty je možné nejen zapínat a vypínat, ale také je i vkládat. Otočením jednoho z kontrolérů začne abecední listování v seznamu a automatické vložení do slotu. Taková milá funkce, která se ovšem málokdy využije.

V programu Reason se zase pult nastavuje podle aktivní stopy v sekvenceru. Pokud je vybrán mixer, odpovídají prvky pořadí v mixeru včetně názvů stop. Když je vybrán některý z nástrojů, částečně přebírá ovládací prvky nástroje (např. frekvence filtru, resonanci).

Samozřejmostí je, že transportní tlačítka ovládají funkce programu přesně podle očekávání.

 

Závěr

ProjectMix I/O mě mile překvapil svou flexibilitou ke konkrétnímu programu. Každý kdo je zvyklý na mixování bez myši, bude v sedmém nebi. Výborné jsou motorizované fadery, které jsou i dotykově citlivé, takže již při pohybu se aktivuje příslušný kanál. ProjectMix I/O je kompletní vybavení do menšího studia s důrazem na pohodlné ovládání.

 

Info:

ProjectMix I/O je FW audio převodník, nabízející kompletní vybavení do menšího studia s důrazem na pohodlné ovládání. Cena je 43 390 Kč.

 

Plus:

kvalitní zpracování

přehledný display

spolupráce s programy

motorizované fadery

 

Mínus:

stříbrný panel je náchylný na otisky prstů

jen čtyři analogové výstupy

 

TESTOVÁNO NA:

PIII 1 GHz, 512 MB RAM, Cubase, Reason a VSTi nástroje

Psáno pro časopis Muzikus