muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

hardwareM-Audio M-Track Quad - USB zvuková karta se zabudovanými inserty

31.7.2015 | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - testy

M-Audio M-Track Quad - USB zvuková karta se zabudovanými inserty

V krabici najdeme kromě obligátních manuálů a spol. též DVD s Pro Tools Express včetně USB licenčního klíče. Ovladače stejně jako software Insignite stáhneme ze stránek výrobce. Tento software jsem zkoušel jen zběžně (přeci jen šlo hlavně o zvukovku), ale pokud s muzikou začínáte, doporučuji se na něj podívat. Některé nápady, co se týče ovládání a přístupu k nahrávání, vypadají zajímavě.

Karta je osazená čtyřmi vstupy, výstupy i inserty, odsud tedy název Quad. Vstupy zaslouží pochvalu, jsou to kombinované konektory XLR/TRS, samozřejmě s možností fantomového napájení. Kvalita předzesilovačů je slušná. Odstup signál/šum ani THD jsem neměřil, ale po otestování není důvod nevěřit údajům výrobce.

Dlouhá léta jsem měl doma zvukovku M-Audio OmniStudio, takže se mi koncepce Quad se zabudovanými inserty zamlouvá. V manuálu je blokové schéma, ze kterého je celé propojení, včetně zmíněných insertů, dobře patrné. Jsou vyvedené za Gainem a díky nim je efektování podstatně jednodušší. Nechybí MIDI In a Out, na který mnoho výrobců v poslední době tak nějak macešsky zapomíná.

Tělo je docela velký macíček. Design je vyveden ve stříbrno-černé kombinaci. Pokud na netu zahlédnete Quad též v černé barvě, bohužel není na prodej. Podle výrobce šlo prý jen o koncept. Čelní panel působí trošku obyčejně v porovnání s některými konkurenčními nablýskanými kousky.

Popis prvků vepředu a vzadu vynecháme, lépe poslouží obrázky. Zaměříme se na praktické postřehy. Potenciometry vypadají obyčejně, ale jsou pogumované, mají příjemně tuhý chod, parádně se s nimi otáčí. Přepínačů je dost, řazené jsou logicky, rychle si zvykneme. Po chvíli se též naučíme fígl, jak přepínat, aby karta nejezdila po stole. Sluchátkový výstup je trochu nešťastně umístěn uprostřed, lépe mi vyhovuje někde v rohu.

Trochu nepochopitelně chybí jakákoliv signalizace úrovně signálů a fantomového napájení, prostě nic. Jen jedna maličká LED dioda Power. Kartu je lépe mít v úrovni očí. Při položení na stole vedle klávesnice (řekněme ve vzdálenosti cca 40 cm) jsou popisky přepínačů a ovladačů zakryté vlastními ovladači. Musíme se zaklonit, abychom dohlédli.

Šikovný je zadní USB rozbočovač (hub) nabízející tři napájené USB konektory. Využijeme třeba hned s přiloženým klíčem iLok, který jinak zbytečně zabírá potřebné porty na počítači. Karta umí „zero-latency monitoring“, tedy poslat na výstup vstupní signál bez průchodu počítačem, nebo si namíchat syrový vstup se signálem z PC.

Práce s Quad je po všech stránkách dle očekávání bezproblémová. Vyšší rozlišení 24 bitů/96 kHz je ve výsledném mixu znát. I když je jasné, že stejný výsledek jako od karty s profesionálními předzesilovači nedostaneme, se svojí cenovkou si M-Quad zaslouží podrbat za ouškem.

Info:
M-Audio M-Track Quad je USB zvuková karta se čtyřmi audio vstupy/výstupy, MIDI konektivitou, zabudovanými inserty, USB hubem a vzorkováním 24 bitů/96 kHz. Cena je 6990 Kč.

Plus:
variabilita vstupů/výstupů
příjemné potenciometry
inserty
MIDI
vzorkování 24 bitů/96 kHz
USB hub

Mínus:
absence indikace úrovní
jen jeden sluchátkový výstup
strohý čelní panel
vypínač leží vzadu


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozlišení 24 bitů/96 kHz
Zero-latency monitoring ano
vstupy 4x kombinované Neutrik (XLR + TRS)
fantomové napájení ano, po dvojicích
Inserty 4x TRS
Výstupy 4x TRS (symetrické), 1. a 2. s nastavitelnou úrovní, 3. a 4. s pevnou úrovní
Sluchátkový výstup 1x, samostatně regulovatelný
Připojení k PC USB
USB hub ano, 3x USB powered
Napájení adaptér 6 V/3 A, je součástí
MIDI ano, In/Out
Software Pro Tools Express včetně USB klíče iLok , Ignite AIR
Rozměry 333 x 89 x 156 mm
Hmotnost 1,9 kg


www:
www.m-audio.com/products/view/m-track-quad

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/MAudio-MTrack-Quad-USB-zvukova-karta-se-zabudovanymi-inserty~31~cervenec~2015/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.