přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukM-Audio KeyStudio 49i - úplně všechno pro nejmenší nahrávací studio v jednom balení

30.12.2008 | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - testy

M-Audio KeyStudio 49i - úplně všechno pro nejmenší nahrávací studio v jednom balení

M-Audio KeyStudio 49i - úplně všechno pro nejmenší nahrávací studio v jednom balení

Hned na první pohled se člověk musí přesně strefit - ano, skutečně se jedná o produkt firmy M-Audio. Až velice nápadně se KeyStudio podobá KeyStation 49e (tlačítka Edit Mode, Octave a další specifická tlačítka, popis kláves), Axiomu (kolečka PitchBend a Modulation) a Oxygenu (otočné potenciometry).

Opravdu vše?

V úvodu jsem uvedl, že v balení najdeme úplně vše pro nejmenší nahrávací studio. O co přesně že se jedná?
Zvuková karta je na nejnižší možné úrovni. Maximální vzorkovací frekvence je 44,1 kHz a maximální bitová hloubka je 16 bitů. Na CD - tedy pro nejmenší nahrávací studio - to ale stačí. Vstup je k dispozici XLR mikrofonní (chybí mu fantómové napájení, takže případný kondenzátorový mikrofon bude potřeba napájet odjinud), jack 6,3 mono nástrojový pro kytaru nebo basu a cinch L a R stereo aux pro jakýkoliv další externí zdroj zvuku jako třeba mix, receiver a další externí zvuková zařízení. Výstup je řešen dvěma jacky 6,3 mm mono jako L a R. Celkem jsou tedy k dispozici dva vstupy (z nichž jeden je stereo) a dva výstupy. Na přední stranu jsou vyvedeny dva sluchátkové výstupy ve standardní podobě stereo jack 6,3 mm.

Řídicí klaviatura nabízí čtyřicet devět polovyvážených kláves standardní velikosti a zdvihu. Klaviatura je shodná se starším modelem KeyStation 49e, který již na trhu není, a existují pouze větší varianty KeyStation 61es a 88es. Data z klaviatury mohou směřovat buď do interního tónového generátoru KeyStudia a nebo přes pětikolík MIDI out do jiného externího tónového generátoru a nebo přes USB přímo do počítače. Pomocí USB komunikuje KeyStudio s počítačem také jako zvuková karta a je skrz něj napájeno. Řídicí klaviatura se dnes neobejde bez možnosti vysílat další MIDI data. Díky pokročilým editačním možnostem lze tlačítkům Octave přiřadit jiné funkce, než je transpozice celé klaviatury o oktávy. Může se jednat o transpozice po půltónech, změnu kanálu, změnu programu zvuku, vysílání Bank LSB a MSB a hlavní ladění. Libovolný kontinuální kontrolér, i včetně speciálních kontrolérů M-Audio, používaných pro rozšířené uživatelské zprávy (jako jsou řízení rozsahu kolečka pro ohýbání tónu, jemné a hrubé ladění a AfterTouch), lze přiřadit modulačnímu kolečku, jezdci označenému Master Volume, otočnému potenciometru označenému Piano Vol i připojenému nožnímu kontinuálnímu ovladači.

Tónové generátory jsou k dispozici hned dva. Interní vytváří pouze zvuk klavíru. Jeho ovládání je velice jednoduché - je možné nastavit pouze vypnutí/zapnutí dozvuku a výstupní hlasitost. Hodí se zejména pro okamžiky, kdy KeyStudio nemáme připojené k počítači, a přesto si chceme něco zahrát nebo jej použít jako běžné stage piano. V takovém případě musí být KeyStudio připojeno k externímu napájecímu zdroji. Tónový generátor je postaven na bázi samplingu. Jedná se ROMpler. Vzorky jsou tedy uloženy v interní paměti zařízení a paměť je nepřepisovatelná. Vzorky jsou pořízeny z kvalitního klavíru Steinway. Kvalita zvuku je více než dobrá vzhledem k ceně. Pro precizní provedení mistrovských klavírních děl to ale nestačí. Maximální polyfonie je omezena na dvacet hlasů. V případě propojení s počítačem lze použít další tónový generátor, tentokrát softwarový. Jedná se o General MIDI generátor, který logicky dodržuje daný standard, takže obsahuje sadu 128 zvuků na přesně daných pozicích programů a základní sadu bicích zvuků na MIDI kanálu 10. Jedná se o plnohodnotný šestnáctinásobný multitimbrál, takže je možné využívat až šestnáct MIDI kanálů a může tedy znít až šestnáct programů současně. Maximální polyfonie GM generátoru je omezena pouze výkonem počítače, kde je software nainstalován. Kvalita vzorků je opět spíše na nižší úrovni. Všechny vzorky se vejdou do 350 MB. Grafické rozhraní je shodné se softwarem KeyRig téže firmy.

Sekvencer

Součástí balení je také sekvencer zaměřený především pro DJ a živé hraní, ale dá se použít na libovolný hudební styl, s názvem Ableton Live Lite 6 M-Audio Enhanced. Tato odlehčená verze nabízí jen základní možnosti sekvenceru. Ty však v malém domácím studiu mohou bohatě stačit.

Kompatibilita

KeyStudio je kompatibilní s platformou Mac i PC. Pro Mac jsou ovladače od verze Mac OS X 10.3.9 až po 10.5.1 (v Beta verzi). Zajištěná je plná kompatibilita s CoreAudio a CoreMIDI ovladači. Pro Windows jsou k dispozici ovladače MME a ASIO, a to pro Windows XP ServicePack 2 a Windows Vista 32-Bit. Dále je díky softwaru zaručena kompatibilita s GM - je tedy možné plnohodnotně přehrávat všechny skladby tohoto standardu. Software lze spustit v režimu stand-alone (tedy jako samostatnou aplikaci) a nebo jako hostitelskou aplikaci ve standardech VST (Cubase, Nuendo a mnoho dalších aplikací převážně na PC), AU (Digital Performer, Logic, GarageBand a mnoho dalších převážně macovských aplikací) či RTAS (Pro Tools). Jak už je poslední dobou zvykem, i KeyStudio 49i je kompatibilní se sekvencerem Pro Tools M-Powered (není součástí balení), což jsou v podstatě Pro Tools LE.

Závěr

Co by člověk mohl dostat za takovou cenu? Rozhodně víc, než bych čekal. KeyStudio se opravdu dá považovat za vše v jednom pro nejmenší domácí nahrávací studia. Najdeme zde zvukovou kartu, řídicí klaviaturu, sekvencer i tónové generátory. Na ergonomii hardwaru je patrné, že M-Audio se již na trhu pohybuje dlouho a zkušeně, a software je uživatelsky velice přívětivý a jednoduchý. Vše je nadimenzováno na nejnižší a nejjednodušší možnou úroveň, takže uživateli-začátečníkovi nedělá problém složité nastavování. Na druhou stranu uživatel-pokročilý bude asi trošku remcat, že kvalita zvukové karty i zvuků tónového generátoru je nízká. Na takového uživatele ale už není KeyStudio zaměřeno - může si připlatit a vybrat si některý z pokročilejších produktů. Jedná se o ideální kompaktní řešení pro začátečníky.

Info:
KeyStudio 49i je zvuková karta, řídicí klaviatura, stage piano, softwarový GM modul (VST, AU a RTAS) a sekvencer (Ableton Live Lite 6) v jednom. Doporučená maloobchodní cena je 5890 Kč.

Plus:
kompaktní řešení všeho v jednom
1 mono a 1 stereo vstup
2 výstupy na sluchátka

Minus:
nižší kvalita zvukové karty
menší možnosti použití jako MIDI kontroléru

Technická specifikace:
zvuková karta: ano
maximální vzork. frekvence: 44,1 kHz
maximální bitová hloubka: 16 bitů
počet vstupů: 1 mono (mikrofonní nebo nástrojový), 1 stereo (aux)
počet výstupů: 2 hlavní mono, 2 sluchátkové
řídící klaviatura: ano
počet kláves: 49
typ klaviatury: polovyvážená
kolečka pro modulaci: Modulation a Pitch Bend
tónový generátor interní: ano - zvuk piano
tónový generátor softwarový: ano (stand alone, VST, AU, RTAS) - General MIDI
sekvencer: ano - Ableton Live Lite 6
kompatibilita s Windows: ano - Win XP SP2 a Win Vista 32 bitů
kompatibilita s Mac: ano - Mac OS X 10.3.9 až 10.5.1

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/MAudio-KeyStudio-49i-uplne-vsechno-pro-nejmensi-nahravaci-studio-v-jednom-baleni~30~prosinec~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.