M-Audio FireWire 1814 - externí zvuková karta

M-Audio FireWire 1814 - externí zvuková karta
M-Audio FireWire 1814 - externí zvuková karta

Tvůrčí činnost této firmy jistě budou mnozí z vás znát. Sortiment jejích produktů sahá od mikrofonních předzesilovačů až po digitální audio. Požadavkem na současné zvukovky je hlavně jejich mobilita a kvalita převodníků. Zde vás seznámím s jednou velmi mobilní a šikovnou paní zvukovkou právě od této firmy.

M-Audio FireWire 1814 - externí zvuková karta
M-Audio FireWire 1814 - externí zvuková karta

Už z názvu je zřejmé, že 1814 se k počítači připojuje přes FireWire rozhraní, což je tou nejlepší volbou výrobce z hlediska uplatnění mobility. Je jasné, jaké výhody vám to přinese, stačí připojit k notebooku a jít natáčet s kapelou někam na chatu. Nic dalšího k tomu nepotřebujete, má vestavěné mikrofonní předzesilovače s fantomovým napájením, takže stačí jen připojit kvalitní mikrofon a máte kompletní studio. Čím vším je ještě vybavena, se dočtete dále.

 

Výbava

První, čím začnu, je její vzhled a konektorová výbava. Zvukovka je zabalena v přiměřeně velké krabici společně s napájecím zdrojem, Firewire kabelem, doplňkovým kabelem s MIDI konektory, které se nevešly na zadní panel, a čtyřmi CD. Kosmický vzhled zvukovky je tvořen krásně stříbrným čelním panelem se stříbrnými knoflíky a šasí šedou metalickou barvou o šířce 2/3 19" racku.

Zadní panel je osazen osmi nesymetrickými vstupy a čtyřmi symetrickými výstupy s konektory 6,3mm jack. Uprostřed jsou ADATové vstupy a výstupy, dále 2 FireWire porty a konektor známý jako VGA, kam se připojuje přídavný kabel (šlahounek) s MIDI, S/PDIF a WordClockem, vše in a out. Nakonec obvyklý napájecí konektor. Tedy celkem 18 vstupů a 14 výstupů, které vystačí pro středně náročné natáčení. Všechny analogové vstupy samozřejmě podporují 24 bitů/96 kHz a výstupy 24 bitů/192 kHz.

Na předním panelu jsou umístěny dva mikrofonní vstupy s XLR konektory kombinované se 6,3mm jacky. Oba mají možnost přepínání mezi mikrofonní a linkovou úrovní a útlumový článek -20 dB, je-li vstupní signál příliš silný. Samozřejmostí je regulace Gain a indikátor vybuzení pro každý z obou vstupů. LED indikace je bohužel jen dvousegmentová (signal a clip). Fantomové napájení je pro oba společné. Musím pochválit výrobce, vedle vstupů umístil dva sluchátkové výstupy doplněné o regulaci otočnými potenciometry pro každý z nich. Následuje sekce výstupů, kde je další potenciometr, nastavující zvolenou funkci, záhadné tlačítko A/B (popíšu dále) a jednoledkové indikace (zelené barvy) aktivity analogových vstupů a výstupů. Tím jsme se dostali skoro až k pravé straně krabičky, kde už jsou jen dvě tlačítka nad sebou na zapínání fantomu s červenou ledkou a zapínání přístroje s modrou ledkou. Všechny další ovládací prvky jsou softwarové a nastavují se v ovládacím panelu.

 

Ovládací panel

Softwarový mixážní pult je celkem dobře provedený a přehledný. Srdcem pultu jsou dvě sběrnice 1/2 a 3/4, do kterých lze naroutovat libolný vstup a výstup. Součástí každé "šavle" je i tlačítko link na spřažení levého a pravého faderu, tlačítka solo a mute, jejichž funkci nemusím popisovat, a "potenciometr" panorama. Na pravé straně softwarového panelu je nastavení funkce pro otočný potenciometr, umístěný ve výstupní sekci na čelním panelu. Potenciometru lze přiřadit 4 konfigurace: 1. potenciometrem můžete ovládat úroveň výstupu ze softwaru, 2. Master úroveň, 3. všechny vstupy současně, 4. aux send. Takže záleží jen na vás, k čemu vám poslouží. Vedle každého faderu jsou rychlé a přesné indikátory vybuzení. Pro použití karty s hudebním softwarem jsou k dispozici ovladače ASIO 2, GSIF a MME. Latence vstupů a výstupů je velice malá.

Sekce výstupů je obdobná jako sekce mix. Najdeme zde dvě stereofonní šavle pro výstupy, tedy 1/2 a 3/4, S/PDIF šavle, AUX a dvoje sluchátka. Každý ze sluchátkových výstupů můžeme připojit buď ke sběrnici 1/2, nebo 3/4, a to i tlačítkem z čelního panelu označeným jako A/B. Tomuto tlačítku můžeme též přiřadit funkci. K dispozici jsou dvě konfigurace. Tato funkce je bohužel určena jen pro sluchátkový výstup 1.

 

Softwarová výbava

Jak jsem uvedl shora, ke zvukovce jsou přibalena čtyři CD. První z nich je samozřejmě ovládací SW a drivery pro kartu pro operační systémy Windows XP a 2000, nebo MacOS 9.2.2/OS X 10.2.8/10.3. Minimální konfigurace vašeho miláčka musí být alespoň P3/800 MHz, 256 MB RAM a DirectX 9 nebo vyšší, Macíček G3/800 a taktéž 256MB RAM.

Na dalším CD naleznete dnes již docela znamý software Ableton Live!. Jde o softwarový audio sekvencer s výbornými pluginy.

Další CD obsahuje software Reason, který jistě ocení vyznavači elektronické hudby. Na posledním CD naleznete vybrané zvukové banky z Pro Sessions (1-17).

 

Shrnutí

Už na první pohled velmi příjemná zvuková karta si určitě najde uplatnění hlavně v menších studiích, kde není zapotřebí velkého množství vstupů a výstupů. Vzhledem k možnostem softwarového mixu může fungovat i samostatně bez potřeby mixážního pultu.

 

Info:

M-Audio FireWire 1814 je externí zvuková karta. Její cena je 20 890 Kč.

 

Plus:

funkce pro potenciometr

funkce pro A/B tlačítko

FireWire rozhraní

dva sluchátkové výstupy

dobře provedený SW mix s routingem

 

Mínus:

společný fantom

zrcadlové vstupy 1/2 z předního a zadního panelu

konektory na "šlahounku"

manuál

Psáno pro časopis Muzikus