Line6 Guitar Port - výhodné propojení klasické krabičky s počítačem

Line6 Guitar Port - výhodné propojení klasické kra
Line6 Guitar Port - výhodné propojení klasické kra

POD firmy Line6 vyvolal ihned po svém uvedení obrovský zájem. Ukázal totiž, že simulace aparátů nejen možná, ale také použitelná. Na výběr tak už nejsou pouze elektronkové, tranzistorové nebo hybridní zesilovače, díky simulaci si můžeme pořídit všechny a v jedné krabici.

Line6 Guitar Port - výhodné propojení klasické kra
Line6 Guitar Port - výhodné propojení klasické kra

Guitar Port vychází ze stejné koncepce, funguje však pouze ve spojení s osobním počítačem. Takové řešení má samozřejmě své výhody i nevýhody. Také o nich bude následující test.

 

Recept na přípravu Guitar Port

Vezmeme čerstvého PODa, vykucháme ho, převodníky však ponecháme na místě. Odstraníme všechny potenciometry až na hlasitost, přidáme USB konektor pro připojení k počítači a zmenšíme původní velikost na méně než jednu třetinu. Poté, co do PC nahrajeme příslušný SW a připojíme očištěný POD, si již můžeme pochutnávat na lahodných tónech. To byl, s trochou nadsázky, můj první dojem. Když jsem nainstaloval software a připojil externí krabičku Guitar Portu, v několika minutách jsem zjistil, že Guitar Port nabízí mnohem víc. Díky spojení s počítačem v sobě spojuje výhody samostatného zařízení i světa počítačů. Kromě základní funkce, tedy simulace aparátů a procesování zvuku, slouží ke cvičení s pomocí různých doprovodů, které mohou být navíc doplněny tabulaturami a notami z internetu nebo zpomaleny pro lepší naposlouchání rychlých pasáží. Samozřejmostí je zabudovaná chromatická ladička a Noise Gate (šumová brána). K dispozici je navíc ještě speciální učící se algoritmus pro odstranění šumu. Navíc díky konektorům umístěným v krabičce mimo počítač, který je vždy zdrojem rušení, není s šumem tak velký problém jako při připojení přímo do interní zvukové karty.

 

Jak si vychutnat Guitar Port

Hardwarová část je tvořena tradičně červenou krabičkou, která má jediný, a nepřehlédnutelný ovládací prvek - velký potenciometr sloužící k regulaci celkové hlasitosti. Hned pod ním je na přední straně standardní konektor pro připojení kytary, vzadu je umístěn USB konektor, kterým je také zařízení napájeno, stereo line-in 3,5mm jack, stejný konektor pro sluchátka a pár cinch konektorů sloužící jako celkový line out. V krabičce jsou ukryty kvalitní 24 bitové AD/DA převodníky. Vše ostatní již obstarává software v počítači, který musí splňovat následující minimální požadavky: Intel Pentium II 400MHz; Windows 98 SE (Second Edition), Windows ME nebo Windows 2000, pro Windows XP jsou ovladače ve vývoji, z webu lze stáhnou Beta verzi; AGP grafická karta s rozlišením 800 x 600 16-bit; 128 MB RAM, 40 MB místa na disku; USB port nebo USB hub s napájením. Dále je třeba mít nainstalovány DirectX 8 a Internet Explorer 6, oba programy jsem našel na instalačním CD. Můj počítač s Windows 2000 požadavky splňuje, takže instalace proběhla bez problémů, stačilo jen se řídit pokyny na obrazovce. Pro zajímavost jsem zkoušel instalaci i na Windows 98, software se však nedal oklamat a s tím, že vyžaduje minimálně W98 SE, se se mnou rozloučil.

 

Zesilovače, aneb deset v jednom

Po spuštění najdeme vše v jednom okně. Jednotlivé sekce, které jsou pod sebou, však můžeme zavírat a zmenšovat tak velikost hlavního okna. Hlavní sekcí úplně nahoře tvoří simulátory klasických zesilovačů: 1953 Fender Deluxe, 1959 Fender Bassman 4x10, 1964 Fender Deluxe, 1967 Vox AC30 Top Boost, 1968 Marshall Plexi 50 Watt, 1983 Marshall JCM-800, 1987 Roland JC-120, 1994 Mesa Boogie Dual Rectifier. Ty jsou doplněny ještě zesilovačem Fuzz Box s tranzistorovým zkreslením a originální konstrukcí Line 6 Insane s přidaným gainem.

Po výběru zesilovače se ukáže jeho přední panel tak, jak vypadá ve skutečnosti včetně všech ovladačů, takže další nastavování zvuku už vychází z konkrétního modelu. Liší se pouze v tom, že knoflíky místo rukou otáčíme myší. Ke každému aparátu lze ještě zvolit typ reprobedny od malého reproduktoru komba až po 4x12" bednu: Základních kombinací je tedy poměrně dost.

 

Efekty

Základní zvuk aparátů můžeme ještě upravit několika efekty, jejich pořadí je však pevně dáno. Ještě před zesilovač je zařazen kompresor (Comp), na výstupu potom Delay, Mod a Verb. Všechny efekty jsou vidět na obrazovce jako klasické krabičky na zem včetně kabeláže, pro zapnutí/vypnutí stačí jen kliknout myší na jednu z nich. K té se potom zobrazí přední panel příslušného efektu, kde lze měnit nejen parametry, ale také typ efektu. Díky této vlastnosti je možné vybírat až z osmi efektů, najednou zapojeny mohou být čtyři: Kompresor, Delay, Mod-Chorus, Flanger, Rotary Speaker, Tremolo, Verb-Reverb, Spring Reverb. Z názvů efektů je jasné, co který dělá, Spring Reverb simuluje pružinový hall.

 

Zvuk

K dispozici je 80 presetů, které kombinují výběr a nastavení zesilovačů s odpovídajícími efekty. Myslel jsem si, že pro první vyzkoušení jednoduše vyberu některý z přednastavených zvuků, ale jejich názvy jsou, mírně řečeno, nic neříkající.

Marně jsem hledal něco jako čistý zvuk, crunch, overdrive apod., místo toho se nabízí např. "jarní vánek". Alespoň že presety se dají upravit a uložit pod jiným názvem. Pomocí tlačítka Compare také můžeme přepínat mezi původním a právě nastavovaným zvukem, takže okamžitě slyšíme rozdíly. Na stejné liště v horní části okna jsou ještě tlačítka Bypass a Mute Guitar. Celková hlasitost, redukce šumu a pozicování kytary ve stereu vyplňují pravou část okna.

Zvuk Guitar Portu odpovídá standardu Line6, oproti mým zkušenostem se zvukovými procesory má dokonce mírně lepší zkreslení než čistý zvuk. Pro poslech jsem používal sluchátka, počítačové reproduktory i velké bedny, nejlépe vyšla sluchátka. Koneckonců zařízení je určeno hlavně pro domácí a studiové použití, na koncert bych s sebou počítač asi nebral. Představa, že mi zamrzne uprostřed koncertu...

Nahrávání je možné jak pomocí analogových stereo výstupů na krabičce, tak také digitálně přímo do HDR programů (např. Sonar, Cubase apod.) Jen je třeba pustit HDR jako první, teprve potom Guitar Port. Zatížení procesoru se pak za oba SW sčítá, takže dvojnásob platí: čím rychlejší procesor a větší paměť, tím lépe.

 

Jdeme cvičit

O spodní část obrazovky se dělí ladička, připojení na internet a sekce pro cvičení nazvaná Tracks. V tomto režimu jsou zobrazena normální tlačítka jako na magnetofonu sloužící k posunu v rámci doprovodné skladby, se kterou hrajeme. Skladba může být uložena na harddisku, program ji však umí stáhnout i z normálního audio CD nebo z internetu. Pomocí tlačítka Loop se dá vybrát jen určitý úsek, ten přehrávat pořád dokola a cvičit a cvičit. Užitečná je i možnost zpomalit tempo na polovinu při zachování původního ladění. Škoda jen, že se nedá nastavit i jiné zpomalení, polovina je někdy až moc. Hlasitost doprovodu se reguluje zvlášť, z důvodu autorských práv se však nedá nahrát společně s kytarou.

 

GuitarPort Online

Velkou výhodou spojení s počítačem je přístup na internet. Line6 totiž nabízí členství v GuitarPort Online, což s sebou přináší stahování doprovodných skladeb s možností vypnout kytarový part a nastavit zvuk, který simuluje kytaru na původní nahrávce (např. Hendrix, SRV, Metallica atd.), tabulatury, noty a schémata, smyčky doprovodů k různým hudebním stylům, zvukové presety ke známým skladbám, týdně nové akordy a riffy atd. Chce to však kreditní kartu, necelých 8 dolarů měsíčně a připojení na internet. Na druhou stranu tak vlastně získáme přístup do kytarové školy na webu, která má otevřeno pořád.

 

Závěr

GuitarPort je určen především pro cvičení a nahrávání. Ti, kteří jsou kvůli obživě přes den nuceni chodit v saku a kravatě, navíc jistě ocení, že na služební cestu si k notebooku klidně mohou vzít také kytaru a řádně pocvičit. Díky použití počítače a absenci nožního přepínání ale není vhodný pro živé hraní. Poskytuje však najednou vše, co je ke cvičení potřeba, včetně toho nejdůležitějšího - kvalitního zvuku. Pravda, sluchátka, kytaru, kabel a ruce už je třeba mít vlastní. GuitarPort pořídíte za 7760 Kč včetně DPH, což je zhruba polovina ceny, ze kterou se prodává POD.

 

Info:

GuitarPort je výhodným propojením klasické krabičky s počítačem, které je ideální pro domácí cvičení nebo do digitálního nahrávacího studia. To vše v ceně 7760 Kč.

Plus:

zvuk

doprovodné skladby

jednoduchost ovládání

internetová kytarová škola

Mínus:

absence manuálu

zpomalení doprovodu pouze na polovinu

názvy presetů

Psáno pro časopis Muzikus