Line 6 Variax Workbench - jedničky a nuly na pracovním stole

Line 6 Variax Workbench - jedničky a nuly na pracovním stole
Line 6 Variax Workbench - jedničky a nuly na pracovním stole

Po rolandovských systémech VG-8/88 konečně čerstvý vítr v této nové oblasti - a výsledky jsou velmi dobré. Už jste Variax kytary viděli? Ne? Samostatné testy elektrických modelů Variax Electric 300/500 najdete ve starším Muzikusu, takže vás musím odkázat na čísla 8/2003 a 10/2005 (případně na www.muzikus.cz), testy na simulace akustických kytar Variax Acoustic najdete v číslech 8/2006 a 11/2006. Pokud si chcete tyto kytary pořídit nebo je dokonce již vlastníte, budete k nim potřebovat něco, co vám umožní detailně pracovat s modely kytar s plným komfortem a možnostmi, které dává softwarový editor pro počítač PC/Mac, navíc vybavený USB rozhraním pro připojení kytary přímo k počítači. Práce s kytarou na kolenou se tak výrazně usnadní (jak by řekl známý zahrádkář z TV) a získáte možnosti připravit si svůj jedinečný a osobitý model, který vám padne a sluší.

 

Dig It!

Line 6 se rozhodl vykopat pořádný kytarový zvuk z čehokoli, do čeho půjde zabudovat jeho elektronika. Se simulacemi kytarových aparátů se samozřejmě dávno nespokojil a vstoupil do mnohem méně probádaných vod - s cílem digitálně simulovat celou kytaru. Co k tomu potřebujete, je celkem jasné: nějakou kytaru, do ní zapojit speciální snímače a nejlépe přímo celou modelingovou část. Výsledek pak budete mít možnost pouštět přímo do běžných kytarových zesilovačů nebo PA. U těchto kytar je základní ovládání na kytaře, ale pokud chcete nějak specificky upravit zvuk, potřebujete specializovaný externí editor - na kytaře další ovládací prvky chybí. A k tomu slouží právě Variax Workbench: krabička připojená mezi kytaru a USB port, samozřejmě s nainstalovaným programovým vybavením. Po připojení kytary program zjistí, jaký je to přesně model, a podle toho bude vypadat i nabídka v editoru. Každá z modelingových kytar Variax má paměťová místa pro vaše zvuky. V případě elektrické kytary Variax 300 máte dvě banky Custom, v každé můžete mít pět zvuků - přepínáte je pětipolohovým přepínačem. Ten je v provedení jako na stratocasteru, ale díky počítačové simulaci nejste limitováni vestavěnými snímači - na každé pozici přepínače můžete mít úplně jiný typ snímače i kytary. Line 6 vykopal z nul a jedniček dost výkonný simulátor řady kytar, vy můžete z Variaxu díky Variax Workbench vykopat ten svůj nástroj a zvuk.

 

Kabelové zamoření

Nejprve něco málo k propojení. To se netýká přímo funkce Variax Workbench, ale přece jen se to vztahuje k jeho nasazení. Variaxy můžete napájet bateriemi nebo napáječem. V případě napájení bateriemi lze pro analogový výstup z kytary používat normální monofonní kytarový kabel, při použití napáječe stereo kabel, protože po jedné žíle jde i jeden pól napětí. Baterie vydrží deset až dvanáct hodin (typ AA), nouzově můžete použít i devítivoltovou baterii, ale ta vydrží jen jednu až dvě hodiny. Pro domácí studio použití je vhodnější adaptér. V balení každé dodané kytary je i velký napáječ (na přívodu, nikoli přímo do zásuvky), který spojíte s nožním přepínacím pedálem, jenž umožňuje přepínat výstup kytary do PA (mixu) nebo nástrojové aparatury, a současně kytaru napájí po stereo kabelu. V případě použití ve studiu je toto napájení výhodné, ale při přidání krabičky Variax Workbench se kabeláž zvýší o speciální kabel z kytary do Variax Workbench, vlastní krabičku a USB kabel. Dá se s tím žít, kytara napájení potřebuje, škoda jen, že není možné napáječ zasunout do Variax Workbench, někam schovat a napájet kytaru po tomto digitálním připojení...

 

Malá noční můra

Máme prokabelováno, hurá na instalaci programu, rychle připojit elektrickou verzi Variaxu... ok... funguje. Upgradoval jsem hned na začátek program ze stránek Line 6. Druhý pomocný prográmek Line 6 Monkey, který je potřeba pro upgrade firmwaru v kytaře, jsem upgradoval na verzi 1.6 také bez problémů. Konečně Variax Acoustic vidí a říká, že je potřeba updatovat flash paměť v kytaře. Klikněte a bude. A bylo. Staženo rychle, aktualizuji firmware, MIDI port neodpovídá, uvolněte MIDI port... (jaký MIDI port, když jsem žádný nepoužíval - ani žádnou aplikaci tohoto typu, ani například jejich zesilovač Vetta II, kde by se to snad mohlo stát). Bohužel to byl konec zvuku z kytary. Už jen ticho nebo pouhé zabzučení po zapnutí kytary, jinak nic. Smrt v přímém přenosu. Další pokusy, hledání, dotazy - nulový výsledek. Ale byl jsem si docela jist, že mám systém v pořádku, takže jsem zjistil, že již předchozí verze 1,5 podporovala tuto kytaru - čili pokud se to někomu stane, tak si stáhněte verzi 1.5 a celý tento update konečně proběhne (ale myslím, že pokud se to stalo více uživatelům, připraví Line 6 rychle opravu). Musím říci, že mne při řešení problému dost uklidňoval fakt, že to není moje kytara. Byla-li by moje, možná by byl již pod článkem podepsán někdo jiný (taková porce adrenalinu není pro slabší srdce). Takže firmware nahrán, ještě reset kytary a opět hrajeme. Konečně si kytara povídá s počítačem. A mimochodem - ten akustický Variax se mi líbí, mile mne překvapil a pro běžnou nahrávací praxi je to podle mne velmi dobrá varianta. To, že se vyskytla chyba v programu, mi nemohlo radost z této kytary zkazit (když tedy zase hrála). V současné době již verze Workbench 1.6 na strankách Line 6 není dostupná.

 

Snímače, hýbejte se

Nabídka přednastavených kytar u Variax Electric je velmi široká (28 u modelu 300), ale s použitím Variax Workbench se dostanete do sfér, které Line 6 nazývá "Váš Custom shop". Přejete si změnit typ kytary (třeba z plného těla na lubovku)? A na tuto kytaru dát jiné snímače? Není problém. Myší z nabídky vyberete na záložce Body type základní typ kytary, na záložce Pickups pak zapínáte a vypínáte snímače v polohách, ale také můžete svoji novou kytaru osazovat typy, které by na originál dal skutečně málokdo, nebo si pohrát s fázováním snímačů. A pořád ještě nemusíte brát do ruky vrtačku a dláto. Na záložce Controls nastavujete typy potenciometrů, jejich průběhy a nastavení parametrů tónové clony. Pokud máte kytaru připojenou do zesilovače, samozřejmě vzápětí slyšíte změnu, kterou jste provedli. V té době pracujete s pracovní pamětí nástroje, nepřepisujete ještě své uložené zvuky. Myší můžete také hýbat s polohou snímačů (i do naprosto neobvyklých poloh), zcela jednoduše můžete snímače natáčet, a dostávat tak odlišné průběhy pro jednotlivé struny (točení v rozsahu +/-45?° je skutečně mimo možnosti reálných kytar).

Tímto způsobem můžete Variax konečně ovládat tak, aby byl skutečně variabilní.

 

Variax Acoustic

U akustického Variaxu je hezká změna například pro přepnutí typu snímání Live - Studio. V případě režimu Live je zvuk suchý, bez přidaného prostoru, ale v případě, že nahráváte Variax u sebe přímo, je vhodné mu přepnutím do režimu Studio přidat ten prostor virtuálního studia, kde kytaru snímáte. Zvuk je plně využitelný, změny jsou prováděny rychle a ovlivňují zvuk tak, že jej můžete velmi dobře upravit pro konkrétní potřeby v daný okamžik - například ve studiu, kde potřebujete točit bez časových ztrát verze do různých stylů.

Můžete také nastavovat další parametry, které jsou na ovladačích na kytaře: pozice mikrofonu, kompresor...

 

Myší ladič kytar

Nemusíte ovládat pouze typ kytary, polohu a typ snímačů, můžete si hrát i s laděním. Hrajete rock a pro jednu skladbu by bylo dobré podladit nebo třeba hrát chvíli v Drop-D a chvíli Drop-G? Stačí si myší zvolit na hmatníku ve spodní části editoru ladění některé struny, uložit do svého presetu Custom a na ten pak přepnout při hře. Rychlým přesunutím nožního přepínače do sousední polohy tak nejen změníte typ kytary, ale i její ladění.

 

Archiv zvuků

Díky editoru v počítači lze nastavené zvuky nejenom ukládat do kytary, ale samozřejmě i do počítače. Soubory tak máte jednak organizované pro snadné použití, ale také je můžete vyměňovat s dalšími majiteli Variaxů i zálohovat na CD. Díky Tone Locker programu je pak lze snadno nahrávat do kytary i ukládat z ní do počítače.

 

Nějaké mušky?

Během testování jsem narazil na jednu malou mušku při současném připojení do USB a analogové aparatury. K rušení analogového signálu dochází při otáčení potenciometry. Je to malé lupání, průhledná krabička Variax Workbench má v sobě LED signalizující stav zařízení. LED signalizující stav vstupu při pohybu potencimetrem blikala přesně v taktu lupání. Při odpojení krabičky samozřejmě toto rušení okamžitě zmizí. Pro Live praxi to není důležité, protože k Variaxu nebudete mít připojený Workbench. Mohlo by to ale vadit v režimu, kdy máte kytaru do analogu, který rovnou nahráváte, Workbench vám totiž umožňuje snadno nastavovat zvuky přímo do dané skladby, takže při nahrávání můžete mít spuštěný nahrávací program i Variax Workbench. V tom případě by při regulaci hlasitosti během hry mohlo být rušení do analogu slyšet.

 

Závěrem

Reakce ve světovém tisku, které jsem četl, se s mými názory na Variaxy velmi shodují. Ano, je to simulace, ale při nahrávkách zjistíte, že je použitelná a výsledek dobrý. Nyní dostáváte pro tyto kytary další nástroj, díky kterému je můžete ještě lépe zapojit do svých projektů a zcela je přizpůsobit svým požadavkům. Vždy je potřeba vztahovat cenu k užitné hodnotě - a zde je poměr již u samotných kytar velmi dobrý. Navíc díky Variax Workbench za necelé tři tisíce korun získáte mocný nástroj pro detailní editaci vašich zvuků a nastavení. A díky rychlosti, kterou můžete pracovat, ušetříte drahocenný čas...

 

Info:

Line 6 Variax Workbench je ovládací software pro digitální kytary Variax. Cena je 3 050 Kč (pro majitele POD xt Live nebo Vetta II ke stažení zdarma).

 

Plus:

velmi kvalitní editor

příjemné grafické ovládání

 

Mínus:

rušení do analogu při pohybu potenciometru

 

Technická specifikace:

typ: editor modelingových kytar

Line 6 Variax pro PC a Mac

podporované kytary: Variax 300, 500, 600 a 700

verze testovaného software: 1.0-1.6

platforma: Windows XP, Windows 2000, Apple OS X 10.3.8

 

požadavky na hardware (minimální):

PC: Pentium III/500 MHz/256 MB RAM

Macintosh: G4/G5 400 MHz, 1 volný USB port

další požadavky: pokud chcete poslouchat změny zvuku v realtime, je potřeba mít výstup z kytary/XPS přepínače zapojený do vhodného audio zařízení

drivery (ASIO, WDM...): ne

podpora VST, DirectX, RTAS...: ne

Psáno pro časopis Muzikus