muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraLine 6 Variax Acoustic 700 - další bonbón z výzkumných a vývojových dílen firmy Line 6

4.4.2007 | Autor: Milan Vyležík | sekce: pro muzikanty - testy

Line 6 Variax Acoustic 700 - další bonbón z výzkumných a vývojových dílen firmy Line 6

Line 6 Variax Acoustic 700 - další bonbón z výzkumných a vývojových dílen firmy Line 6


Další bonbón z výzkumných a vývojových dílen firmy Line 6. Tentokrát akustická verze modelingové kytary ve vyšší cenové kategorii. A že si ji považují i odborníci, dokládají získané ceny v roce 2004 - Guitar World "Platinum Award", Guitar Player "Editor´s Pick", Guitar One "One Award", "Exceptional Quality Award". Takže vlastnosti
a parametry by ceně měly odpovídat.

Když si to koupíte
Kytaru dostanete v kartonovém obalu, uvnitř kterého je kvalitní gigbag s kytarou a krabička nožního spínače XPS obsahující tři v jednom - napáječ kytary, přepínač a DI box. Nechybí ani kvalitní stereo kabel. XPS je vybaven, kromě výstupu pro konektor jack 6,3 mm, symetrickým výstupem s konektorem XLR. Nožní přepínač umožňuje volit buď výstup jack, nebo výstup XLR. Volba je indikována svíticími diodami. Dodávka obsahuje i externí napájecí
síťový adaptér. Provoz zdroje XPS je indikován dvoubarevnou svítivkou
u kytarového vstupu.

Co máte v ruce
Tvar těla kytary je celkem sympatický, řemeslné provedení velmi kvalitní. Výška lubů je docela nízká, asi pět centimetrů, zvuk nasucho není moc silný - k táboráku nebude, ale má to i výhodu, jak jsem pochopil později, při zkoušení alterovaných ladění. Co vás překvapí stejně jako mne, je pohled do kruhového výřezu v horní desce. Horní a spodní ozvučná deska je spojena válcovým mezikružím s matným černým povrchem, takže dovnitř kytary nevidíte. Je vidět pouze firemní nálepka.
Na zadní desce kytary je samolepka, ze které se můžeme dovědět, že:
- Variax Acoustic 700 je první akustická modelingová kytara na světě,
- materiál těla je mahagon, materiál vrchní desky cedar,
- krk je rovněž z mahagonu, materiál hmatníku je rosewood s orientačními značkami tvaru sněhové vločky.
Dále jsou tam spíše reklamní údaje o tom, jak je vše pohodlné, přístupné a kompatibilní, což, jak uvidíme dále, zdá se býti pravdou.
Na zadní desce kytary je čtyřmi šroubky uchycen kryt, pod kterým se ukrývá mozek nástroje - computer. Na krytu je samolepka se schématem zapojení kytary přes XPS k aparátu a mixpultu.
Najdete zde ještě plastové pouzdro pro baterie s pohodlně odnímatelným krytem na západku. Baterie použijete, pokud nevyužijete nožní ovladač XPS, například v případě vysílačky pro bezdrátové připojení kytary nebo pokud připojujete kytaru pouze přímo ke kombu nebo k rackovému či podlahovému efektu. Šířka krku u nulového pražce je 43 mm (1 a 11/16"), poloměr zakřivení hmatníku je 400 mm (15,75").
Ladicí mechaniky jsou bez uvedení původu, ale kvalitní. Kytara překvapivě držela ladění i přes různé druhy transportu od vystoupení k vystoupení. Natažené struny jsou D´Addario Bronze XL 0,12.
Kytara má dva výstupní konektory. Jeden je klasická kytarová zásuvka pro jack 6,3 mm, v provedení stereo se třemi kontakty, ale není to stereo!
Na špičce je vyveden zvukový signál, na krátký kroužek se přivádí kladný pól napájení ze zdroje XPS a dlouhý kroužek je společný pro druhý pól zdroje i signálu. Stereo kabel, který je součástí balení, musíte použít mezi kytarou a zdrojem XPS, pokud XPS použijete pro napájení Variaxe. Pokud ovšem používáte bateriové napájení Variaxe, můžete použít pro připojení do aparátu běžný mono nástrojový kabel. Druhý konektor slouží k propojení Variaxe s počítačem nebo kombem Vetta II či s POD XT Live pomocí speciálního kabelu, který si musíte ovšem dokoupit. Pokud si pořídíte software Workbench verze 1.5, budete mít možnost vytvořit si svůj vlastní model kytary.
Na horním lubu nástroje je kromě ovládacích prvků samolepka s obrázkovým návodem a popisem.

Ovládací prvky
Ovládací prvky jsou skutečně vyřešeny tak, aby hráči mohli kytaru jednoduše používat. Otočným přepínačem se volí v základním režimu model kytary. Vylepšením oproti elektrickým verzím Variaxů je dvoubarevná svítící dioda, která jednak v šeru pódia osvětluje knoflík volby modelů a jednak signalizuje zvolený režim. V prohlubni plastového panelu na horním lubu jsou tři tahové potenciometry. Prostřední slouží k ovládání hlasitosti, blíže k horní desce modeluje polohu snímacího mikrofonu, blíže k dolní ovládá kompresor. Tyto dva potenciometry však mají více funkcí, které se jim přiřadí jedním nebo dvojím stlačením otočného přepínače volby modelů kytar.

Ovládání kytary a režimy
Po zapnutí napájení kytary z XPS nebo, v případě baterií, po zasunutí kabelu do konektoru kytary se rozsvítí dioda zelenou barvou. Modely kytar se volí otočným přepínačem. To je základní režim.
Jedním krátkým stlačením přepínače se zvolí další režim, a to režim volby alterovaných ladění, která jsou pevně továrně přiřazena jednotlivým modelům kytar. Svítící dioda přitom změní barvu na červenou.
Dvojím krátkým stlačením přepínače se ze základního režimu dostanete do režimu uživatelského nastavení ladění. Svítící dioda přitom rychle střídá barvy červená-zelená. Nyní máte dvě možnosti.
V prvním případě buď měníte ladění celé kytary nahoru o sedm půltónů, ale pozor! I dolů o dvanáct půltónů. K tomu musí být potenciometr kompresoru v horní krajní poloze (u přepínače modelů) a virtuální kapodastr posouváte po půltónech nahoru či dolů použitím potenciometru pro nastavení polohy mikrofonu. V druhém případě potenciometrem kompresoru zvolíte strunu, kterou chcete přeladit (struna zní silněji než ostatní struny) a potenciometrem pro nastavení polohy mikrofonu můžete přeladit strunu po půltónech nahoru a samozřejmě i dolů.
Jakmile máte své uživatelské ladění nastaveno, pak delším stlačením přepínače předvolbu zapíšete do paměti kytary. Pokud chcete nastavení přerušit, nebo dříve ukončit, provede se návrat do základního režimu opět jedním, nebo dvěma stlačeními přepínače modelů podle toho, ve kterém režimu jste pracovali.

Line 6 Variax Acoustic 700 - další bonbón z výzkumných a vývojových dílen firmy Line 6

Line 6 Variax Acoustic 700 - další bonbón z výzkumných a vývojových dílen firmy Line 6Co kytara obsahuje
Variax Acoustic 700 modeluje zvuky šestnácti různých strunných nástrojů. Výčet je uveden v tabulce. Signály z piezo-snímačů umístěných v kobylce pod každou strunou zpracovává interní počítač a pomocí algoritmů vzniklých matematickým modelováním, které obsahují veškeré fyzikální vlastnosti kytar, vytváří zvuky nejvýznamnějších akustických kytar všech dob, jak tvrdí manuál.

Jak to hraje
Kytaru jsme vyzkoušeli během několika živých vystoupení kapely. Výstup kytary byl připojen pomocí stereo kabelu k nožnímu spínači a zdroji XPS. Symetrický výstup interního DI boxu byl mikrofonním kabelem přes párák zapojen ke vstupu mixpultu. Odposlech jsem řešil klasickým monitorovým reproboxem na podlaze pódia. Případné korekce se prováděly parametrickým ekvalizérem na mixpultu.
To, co manuál slibuje, kytara skutečně plní. Všechny modely kytar zní přirozeně, jakoby byly snímány mikrofonem ve studiu. Typické zkreslení piezo-efektem, které vzniká při reprodukci klasického piezo-snímače pod kobylkou akustické kytary, připojené do PA systému, z Variaxu neuslyšíte.

Použití alterovaných ladění
Zde je jeden důležitý efekt, který musíme vzít v úvahu při ozvučování. Alterované ladění se v kytaře modeluje, takže z reproboxu slyšíme alterované, ale z kytary stále to původní, základní ladění. Při použití odposlechových monitorů z PA se může stát, že hráč, popřípadě spoluhráči, uslyší původní i nové ladění kytary současně, což je nepoužitelná disharmonie. Jak z toho ven? Buď použít in-ear odposlechy, nebo postavit kytaristu dále od spoluhráčů, umístit mu monitor co nejblíže a co nejhlasitěji, aby přehlušil přímý zvuk z jeho nástroje. Kytara naštěstí nezní nasucho moc silně. Výstupy z krabičky XPS bohužel nelze použít současně, takže současné poslání signálu kytary do mixu a komba přes XPS nelze provést, což je jediná nevýhoda, kterou jsme objevili. XPS je zřejmě určen buď pro použití na velkých pódiích, kdy se využije DI box, nebo pro komorní použití, kdy se na ozvučení vystačí s kombem.

Resumé
Variax Acoustic 700 je modelingová kytara, modelující přirozeným způsobem zvuky různých známých i méně známých strunných nástrojů. Všestranně použitelná jak pro živé hraní, tak i do studia.
Doporučená cena je 34 680 Kč.


Info:
Line 6 Variax Acoustic 700 je akustická verze modelingové kytary a její doporučená cena je 34 680 Kč.

Plus:
pestrá paleta zvuků vintage nástrojů
přirozený zvuk akustických kytar bez známek "piezo-cinku"
vestavěná různá běžně používaná alterovaná ladění
možnost vlastního uživatelského nastavení alterovaných ladění
okamžitý přístup k alterovanému ladění stlačením jednoho tlačítka
nepostřehnutelné zpoždění (latence)
vestavěný kompresor
interní DI box vestavěný v XPS
osvětlení nápisů na přepínači volby modelů, které jsou čitelné i v šeru pódia

Minus:
cena
nelze pomocí XPS poslat signál z kytary současně do mixu i do komba


Modelované kytary
Parlor1941 Martin 5-17
Triple O1946 Martin 000-28
Dread1960 Martin D-21
Jumbo1954 Gibson J-45
C & V1951 Gibson SJ-200
Gypsy1933 Selmer Maccaferri
Jazz1951 D´Angelico
Nylon1958 Manuel Velazquez
Folk 121973 Guild F412
Blues 121953 Stella Auditorium
Rnd NeckNational Reso-Phonic
Sqr NeckDobro Model 27
BanjoGibson Mastertone
MandolaMandolin Family
ShamisenJapanes Shamisen
SitarIndický sitar

Web
www.line6.com (audio i video ukázky)
www.vettaville.nl
www.vettaville.com
www.instituteofnoise.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Line-6-Variax-Acoustic-700-dalsi-bonbon-z-vyzkumnych-a-vyvojovych-dilen-firmy-Line-6~04~duben~2007/

Komentáře

celkový počet: 1

Jožan Dvořák  Variax Acoustic 700-živě

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.