přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraLine 6 Spider II 15 - test digitálního komba

30.4.2005 | Autor: Jiří Polášek | sekce: pro muzikanty - testy

Line 6 Spider II 15 - test digitálního komba

Line 6 Spider II 15 - test digitálního komba

Ve druhé řadě komb Spider najdete patnáctiwattového drobečka. Černé kombo s moderním designem je příjemně lehké, mimo jiné díky deskám s menší tloušťkou než výkonnější sourozenci.Kombo je otevřené, přesto má relativně dost basů. Osazeno je osmipalcovým reproduktorem označeným prostě "custom speaker design".
Všehovšudy tři konektory (vstup pro kytaru, výstup na sluchátka/rekordér, vstup pro signál z CD přehrávače) a kompletní ovládání najdeme vpředu. Aparát disponuje čtyřmi modelovanými kanály: Clean, Crunch, Metal a Insane. Názvy vlastně korespondují s výslednými zvuky, které "pavouček" produkuje s tím, že Insane je firemní "lajnsixovský" zvuk vhodný především pro metal - oproti samotnému kanálu Metal má ale syrovější a agresivnější zvuk. Každý kanál má vlastní ovládání zkreslení (Drive) a ekvalizér (Mid, Treble a Bass). Taktéž se dá nastavit pro každý kanál jiná hlasitost. Samotné ovládací knoflíky jsou společné - to je vzhledem k počtu kanálů pochopitelné, ale má to drobné nevýhody - po přepnutí kanálu neodpovídá ryska ovládacího knoflíku skutečné hodnotě např. hlasitosti. Když pak knoflíkem otočíte, nedochází k plynulému úbytku nebo nárůstu hodnoty, ale skokem se dostanete právě na hodnotu, která odpovídá rysce. Tady by právě lépe vyhovovalo řešení ovládacích knoflíků bez rysek (mezi námi - ony ty rysky, či spíše důlky, nejdou stejně ani moc vidět - umístit do důlku diodu by bylo velmi vhodné). Pokud bych měl možnost konstruktérům poradit, ještě bych je přesvědčil o tom, že aktuální kanál by mohl být indikován diodou jiné barvy - nyní je každému kanálu přiřazena oranžová dioda. Se zvoleným ovládáním ještě souvisí nutnost zabezpečit nějak aretaci hodnot pro každý kanál zvlášť - uložení presetu je jednoduché, dochází k němu po delším stlačení tlačítka, jímž se příslušný kanál volí.
Použitelnost efektu rozšiřuje sekce digitálních efektů. K dispozici tu máme dva druhy efektů: modulační (chorus - flanger, phaser a tremolo) a dozvukové (reverb, sweep echo a tape echo). Takže ze šesti možných efektů lze použít dva zároveň. Úsporné ovládání efektů je realizováno dvěma knoflíky, které slouží k zapnutí efektu, volbě jeho intenzity a přepnutí na další efekt. Zvlášť u echa je třeba nastavit efekt trochu detailněji, takže dozvuková sekce disponuje ještě tlačítkem Tap Delay Time. Poklep na toto tlačítko nastaví čas pro zpoždění, který máte díky blikání tlačítka vizuálně pod kontrolou. Co se týče jednotlivých efektů, pak reverb je konkrétněji nespecifikovaný druh dozvuku vytvářející pocit hraní v rozlehlé místnosti. Tape echo nijak zvlášť stará pásková echa nepřipomíná, spíše bych jej označil jako klasický delay - nutno dodat, že zvuk ovlivňuje příjemně a je velmi vhodný do sól a vyhrávek. Sweep echo je efektem zajímavým, protože ozvěna signálu je ještě nějakým algoritmem upravena a nechová se přirozeně, spíše kváká a mňouká. U modulačních efektů se zas a znovu setkáváme s efektem tremolo, které je v poslední době velmi populární (nebo si to o něm myslí šéf Line 6 :-)). Bohužel flanger s chorusem byly umístěny tak těsně k sobě, že možnost jejich modifikace je minimální.
Do sekce ovládání patří ještě poslední tlačítko - Master (volume).
Abych to pomalu shrnul, myslím, že pavouček je kombo, jehož vlastnosti ho předurčují ke zkoušení, ne však ve zkušebně, ale spíše doma a nejlépe, když se potřebujete často stěhovat a mít nějaký aparát stále při sobě. V takovém případě máte po ruce lehký, snadno přenositelný aparát, který vás svými vestavěnými efekty ještě navíc ušetří od kabelů a nutnosti brát s sebou další efekty. Čtyři modelované kanály jsou postaveny na stejném základu, i když svým nastavením umožňují kytaristovi zabrousit v rámci možnosti do různých stylů. Překvapivě zjistíte, jak hlasitých je vlastně 15 wattů, i když při větší hlasitosti už je kombo přebuzeno, zahlcuje se a píská. Zde je ideální využít vestavěný noise gate, přístupý přes kombinaci některých ovládacích prvků. Podobnou fintou lze z čistého kanálu udělat "špinavý" a vychutnat si jemné nakreslení. Mezi další skryté funkce patří vypnutí auto-fx selekce a obnova továrních presetů. Přivítal bych možnost připojení nějakého footswitche, který by možnosti komba rozšířil, ale připojení pedálů je podporováno až od 30wattové verze.

info
Line 6 Spider II 15 je malé lehce přenosné kombo se čtyřmi modelovými kanály s možností využít dva efekty současně. Cena je 6400 Kč.

plus
hmotnost
přenositelnost

mínus
ovládání


Psáno pro: časopis Muzikus 2005/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Line-6-Spider-II-15-test-digitalniho-komba~30~duben~2005/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.