muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraLine 6 Shuriken Variax SR270 - luxusní kytara z řady modelingových kytar

24.8.2018 | Autor: Pavel Žabis Žabka | sekce: pro muzikanty - testy
Při testování často narazíte na nástroje, které až na malé výstřednosti vypadají poměrně běžně, ale jen co se pustíte do samotného testu, jste překvapeni. Tato situace zcela nepochybně nastala po zapojení kytary Shuriken Variax SD 270 od Line 6. Po několika minutách bylo jasné, že mám v ruce nástroj, který má neuvěřitelné možnosti.

Line 6 Shuriken Variax SR270 - luxusní kytara z řady modelingových kytarSeznámení
Shuriken Variax vznikl ve spolupráci značek Line 6, Yamaha a kytaristy Steva „Stevic“ McKaye z kapely Twelve Foot Ninja. Po rozbalení na měčekalo první překvapení: Kytara je velmi lehká, perfektně vyvážená, a jak se říká, „padla mi přímo do ruky“. Samotné zpracování kytary je velmi působivé, tvar byl inspirován vrhací zbraní, kterou využívali k boji ninjové a samurajové. Za zmínku stojí i matně černé tělo vyrobené z olše, krk z javoru a hmatník z palisandru. Tato tmavá kombinace je krásně podtržena černou mechanikou a samostatným snímačem, humbuckerem Line 6 Mid-Gain. Hmatník má barytonovou menzuru 685,8 mm a je osazen 24 pražci.
Původně jsem si myslel, že funkce samotné kytary se bude ovládat skrze pedalboard, ale opak je pravda. Na kytaře najdete vestavěné přepínače v podobě přepínače snímačů a dvou „poťáků“, z nichž jeden ovládá typ kytary, na kterou hrajete, a druhým nastavujete možnosti ladění. Na zadní straně je odnímatelná baterie. Poslední zajímavostí je možnost propojení pomocí síťového kabelu Variax, díky kterému je kytara kompatibilní s produkty Line 6, jako POD HD, Firehawk nebo Helix. Model Shuriken patří mezi přední novinky ze série Variax a není pochyb, že se jedná o skutečně variabilní nástroj. Pojďme k samotnému zapojení.

Variabilita a nastavení
Pro hráče, kteří nejsou obeznámeni s technologií Variax, nejspíše vyvstane otázka, proč má přepínač snímačů pět poloh, když je kytara osazená pouze jedním humbuckerem. Odpověď je jednoduchá: Pětipolohový přepínač se využívá v kombinaci s přepínačem typu kytary. To dává hráči možnost nejen vybrat typ kytary, ale i jeden z nabízených modelů. Pojďme si přiblížit, jak to funguje.
Po zapojení máte na výběr těchto modelů: Shuriken, Uživatelská nastavení (User I-IV naprogramovaná Stevem McKayem pro potřeby ladění do drop-D), T-Model (Telecaster), Spank (Stratocaster), Lester (Firebird, Les Paul Standard a Special), Acoustic (různé modely šestistrunných, dvanáctistrunných a steel kytar), Jazz (různé modely elektroakustických kytar), World (např. bendžo) a Twang (Modely Gretch a Rickenbacker). Toto nastavení je možné dále kombinovat s pětipolohovým přepínačem. Tím získáte více možností pro výběr požadovaného modelu kytary a tím i samotného zvuku. Zde je jednoduchý příklad: Z nabízených modelů si vybereme Lester. Tato pozice obsahuje zvuky vycházející z modelů 1959 Gibson Les Paul Standard, 1955 Gibson Les Paul Special a 1976 Gibson Firebird V. Pomocí přepínače snímačů můžete nastavit zvukovou specifikaci samotného modelu. Pozice 1: Les Paul, kobylkový snímač, Pozice 2: Firebird, kobylkový snímač, Pozice 3: Firebird, krkový snímač, Pozice 4: Special P90, kobylkový snímač a pozice 5: Les Paul, krkový snímač. Tyto možnosti nastavení máte u každého nastavení typu kytary, což z kytary Shuriken tvoří velmi variabilní nástroj. K těmto funkcím nyní doplníme poslední, a tou je možnost alternativního ladění. Toto alternativní ladění je možné kombinovat dle libosti s výše popsanými možnostmi nastavení zvuku. Alternativní ladění nám nabízí tyto možnosti: Standard, Uživatelské nastavení (User I-IV), podladění o půltón (1 Down), podladění o dva půltóny (2 Down), Drop C, Barytone, Drop A, podladění o oktávu níž (Octave).

Zvuk
Nekompromisní kvalita, to je asi nejlepší způsob, jak přiblížit zvuk samotné kytary. Bez pochyby cena Shurikenu není přehnaná. Jen samotný pocit z hraní, dříve než začnete experimentovat s nastavením, je velmi dobrý. Hra je velmi pohodlná, jak po stránce dohmatu a tvaru kytary, tak po stránce vyváženosti samotného nástroje. Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem čistě digitálních zvuků, ale Shuriken překvapil. Jednotlivé simulace modelů jsou opravdu věrné. Například akustické zvuky jsou téměř k nerozeznání od akustických kytar. Měl jsem možnost dělat test společně s multiefektem Helix, který dodal už tak variabilní kytaře nový rozměr. Jedna z nejzajímavějších věcí byla, že si na pedalboardu můžete uložit svá vlastní ladění, která můžete jedním šlápnutím přepínat a kombinovat je dle potřeby.
Další z velmi zajímavých možností je zatlumení (mute) jednotlivých strun, čímž si během koncertu můžete pomoci k čistšímu zvuku bez přeslechů. Stejně jako předchozí modely Variax, i tento je kompatibilní s programem Line 6 Workbench HD, který je na stránkách výrobce volně ke stažení. Na Shuriken jsem si zahrál od metalu po blues, což nadmíru splnilo mé očekávání!

Závěr
Shuriken Variax je ideálním nástrojem pro všechny, kteří chtějí kombinovat různé styly, zvuky a ladění přepnutím jediného spínače. Po všech stránkách se jedná o skvělý nástroj, ať už jeho designem, zpracováním, či i samotným zvukem a jeho variabilitou. Rozhodně se jedná o krok správným směrem a mě samotného zajímá, s jakou vychytávkou přijde Variax příště.

Info
Line 6 Shuriken Variax SR270 je luxusní kytara z řady modelingových kytar a ve spojení s multiefekty Line 6 nabízí obrovské množství a variací všech myslitelných kytar. Cena je 32 990 Kč.
Plus
design
variabilita
zvuková rozmanitost
možnost ovládání kytary z pedalboardu
gigbag a náhradní baterie v ceně
Mínus
Při podladění o oktávu níž je lehké zpoždění signálu.
Pro někoho cena.


Technická specifikace:
hmotmost 3,4 kg
Rozměry 1070 x 345 x 50 mm
Tělo olše, krk javor, hmatník palisandr
pražce 24 jumbo
ladící mechanika zamykatelná
snímač humbucker Line 6 mid-gain
ovládání volume, tónová clona, výběr modelů a ladění
ovládání pětipolohový přepínač (pro přepínání modelů Variax)
výstupy 1/4” jack a VDI (Variax Digital Interface)
baterie lithium-iontová, provoz 12 hodin

https://line6.com/variax-modeling-guitars/shuriken/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Line-6-Shuriken-Variax-SR270-luxusni-kytara-z-rady-modelingovych-kytar~24~srpen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.