Line 6 Relay G90 - digitální bezdrátový set

Line 6 Relay G90 - digitální bezdrátový set
Line 6 Relay G90 - digitální bezdrátový set

V tomto testu se podíváme na nejvyšší model z nové řady digitálních bezdrátových setů firmy Line 6.

Nejprve je nutno se zastavit u toho, v čem vlastně spočívá ona novinka, která vnesla přídomek „digitální“ i do bezdrátových systémů. Klasické VHF/UHF přístroje se musí potýkat s mnoha problémy, jako například náchylnost k rušení, šum, horší přenos nízkých frekvencí, nutnost komprimace signálu atd., a přinášet velmi drahá řešení k jejich potlačení. Oproti tomu u digitálního systému ve vysílači nejprve dojde k 24bitové A/D konverzi, signál je přenesen ve formě jedniček a nul a v přijímači je opět převeden zpátky na analogový signál. Výhody jsou zřejmé: široký frekvenční rozsah 10 Hz-20 kHz, není nutné používat kompresi, a tudíž vysoká dynamika signálu - až 120 dB, vysoká odolnost proti rušení. Přenos probíhá v pásmu 2,4 GHz, které bohudík ještě skýtá dost volných kanálů, protože kromě WiFi a modelářských vysílaček se v něm zatím nic jiného nevyskytuje. Udávaná latence je kolem čtyř milisekund, tedy hodnota spíše lepší, běžná u profi zvukových karet používaných ve studiu, v praxi zanedbatelná.

 

Relay G90

Sada vysílače (transmitteru) TBP12 a rackového přijímače (receiver) RXR12 s udávaným dosahem sto metrů s možností výběru z dvanácti kanálů.

 

Vysílač je koncipován jako bodypack, je tudíž použitelný i s nástroji s aktivní elektronikou, u kterých jinak v případě vysílačky integrované do jacku může docházet k rušení. Je vyroben z kovu a působí velmi důvěryhodně a odolně. Na kalhoty nebo řemen se připíná poměrně bytelným klipsem, bohužel bez jakékoli aretace. Ovládací prvky (power, mute select a value) jsou řešeny tlačítky a stavy jsou indikovány na svítícím LCD displeji. Kromě něho jsou k dispozici ještě velké svítící kontrolky napájení a přítomnosti audio signálu. Tlačítka nevystupují nad úroveň povrchu přístroje, nehrozí tudíž nebezpečí nechtěného přepnutí: pro úplnou jistotu je však vysílač vybaven zámkem, při jehož aktivaci nereaguje na náhodný stisk libovolného ovládacího prvku. Na propojení s kytarou je přiložen speciální kabel, jack - vícepinový, velmi digitálně se tvářící konektor s aretací (TA4f), který jsem viděl poprvé v životě. Tady zřejmě vznikne nutnost pořízení náhradního kablíku, protože v případě jeho poškození jej není možné jakkoli nahradit. Napájení dvěma alkalickými AA bateriemi s udávanou dobou výdrže osm hodin provozu.

 

Přijímač je v rackovém provedení s výškou 1 HU. Poněkud mě překvapila jeho váha a hloubka, ale připisoval bych to spíše na vrub solidní odolné konstrukci než množství integrované elektroniky. Na čelním panelu indikátory signálu, velký LED displej, tlačítka a datové kolečko na zadávání parametrů, konektory na připojení páru antén. Vzadu konektory na připojení druhého páru antén, anténní výstupy, výstup do aparátu jack a canon, výstup pro ladičku. Napájení standardním kabelem flexo.

 

V praxi

Uvedení do povozu spočívá toliko ve volbě použitého páru antén a nastavení stejného kanálu na vysílači a přijímači. Je možné použít simulaci kabelu různých délek. Vše se ovládá velmi přehledně a jednoduše až intuitivně pomocí datového kolečka. Anténní výstupy je doporučeno zaslepit přiloženými terminátory.

 

Vysílačku mám v plánu si pořídit již druhým rokem, vyzkoušel jsem poměrně dost i velmi drahých systémů, ale dosud jsem nenašel nic, co by mi bez výhrad vyhovovalo. Vždycky docházelo k nějaké změně barvy zvuku nebo prostě něco...

 

Po zapojení G90 první velké překvapení: při porovnávání s kabelem (kvalitní Monster Cable) jsem prostě nezaznamenal uchem ani v hráčském pocitu absolutně žádný rozdíl! Simulace kabelu, zdá se, funguje toliko na principu ekvalizéru, který více či méně ubírá nebo přidává výšky. Podle mne nejlepší nastavení - bez simulace. I když to není ve specifikaci uvedeno, zdá se, že systém používá duální přenos, tj. vysílají se dva totožné signály a přijímač si volí ten, který je zrovna kvalitnější. K této úvaze jsem ale dospěl pouze podle indikátoru signálu antén a chování přijímače při zkoušce dosahu. Ten s velkou rezervou splňuje údaje udávané výrobcem, na sto metrů při přímé viditelnosti byl signál bez jakýchkoli dropoutů či zkreslení. K výpadkům začalo docházet až při vzdálenosti okolo sto padesát metrů. Signál byl stejně kvalitní i při průchodu skrze zeď, zastavily jej až tří místnosti na vzdálenost okolo třiceti metrů. Vysílač navíc disponuje funkcí úsporného režimu, který lze použít v případě, že dochází baterka a potřebujeme dohrát kšeft. Po jeho aktivaci dojde k dramatickému snížení dosahu na přibližně dvacet metrů, nicméně na signálu není patrný žádný úbytek kvality. Jinak výdrž na baterie odpovídá údaji výrobce.

Line 6 Relay G90 - digitální bezdrátový set
Line 6 Relay G90 - digitální bezdrátový set

V praxi jsem testoval opět velmi důkladně, jak v interiéru, tak na festivalech pod širým nebem. Zde se velmi pozitivně projevila výhoda digitálu, světla, stmívače, kabelový guláš na pódiu - absolutně bez vlivu. Za celou dobu testování, asi měsíc, jsem se nesetkal s tím, že bych na nějakém kanálu zachytil jiného kytaristu nebo nějaké jiné rušení. A to včetně opravdu velkého festivalu se třemi pódii.

 

Ještě kdyby se tak vývojáři u Line 6 nechali inspirovat jednou nejmenovanou australskou firmou a použili rackový přijímač jako dokovací a dobíjecí stanici pro vysílačku. To by byla bašta fungovat bez baterek...

 

Je vhodné ještě připomenout, že tento set je nejvyšším z řady digitálních systémů Line 6, vyrábějí se ještě jednodušší modely, které se liší vybaveností, dosahem a použitými materiály, nikoli však zvukem, jak jsem měl možnost vyzkoušet.

 

A jestli to chcete brát jako doporučení, tak tedy tento kus se již do prodejny nevrátí a zůstane v mém racku.

Testováno s baskytarami Musicman a Kobrle (aktivní), kytarami Godin a Jackson (pasivní) a kabely Monster Cable.

 

Info:

Line 6 Relay G90 je nejvyšší model z nové řady digitálních bezdrátových setů. Doporučená maloobchodní cena je 16 740 Kč.

 

+

-perfektní zvuk

-odolnost vůči rušení

-kvalitní konstrukce

 

-

-provoz na baterie a ne akumulátor

-nestandardní propojovací kabel

 

Digitální bezdrátový rackový set pro kytaru a baskytaru pracující v pásmu 2,4 GHz

frekvenční rozsah: 10 Hz-20 kHz

dynamický rozsah: 120 dB

frekvenční pásmo: 2,4 GHz

dosah: 100 m

A/D konverze: 24 bitů, 128 oversampling

impedance: 1,3 MΩ

výdrž na baterie (alkalické AA): 8 hodin

Psáno pro časopis Muzikus