muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

zvukLine 6 Otto Filter

26.6.2006 | Autor: Petr Štika | sekce: pro muzikanty - testy

Line 6 Otto Filter

Line 6 Otto Filter

Série robustních kytarových krabiček Tonecore firmy Line 6 se na trhu už zabydlela. Jedním z nejnovějších přírůstků je auto-wah jménem Otto Filter. Funguje na klasickém principu vycházejícím z parametrického ekvalizéru - určité pásmo se zesílí a pohybuje se směrem k vyšším či nižším kmitočtům v závislosti na dynamice úhozu. Klíčový je potenciometr Sensitivity, pomocí kterého nastavujeme, jak citlivě efekt reaguje na sílu úhozu. Ovladač Peak má na starosti nastavení šířky pásma. Nižší hodnoty vykouzlí přirozenější, méně dramatický efekt, otočíme-li Peak doprava, pásmo se zúží a zvuk méně připomíná kytaru. Třetí potenciometr s názvem Range nám dovolí nastavit, jak vysoko/nízko zesílené pásmo doputuje. Níže najdeme dva drobné posuvné ovladače. Ten vlevo umožňuje volit mezi třemi druhy efektu. Režim Band Bass je tradiční auto-wah. Twin Filter přidá druhé pásmo, které se pohybuje v opačném směru. Výsledkem je zvuk vzdáleně podobný lidskému hlasu, jako při použití talk boxu (nejčastěji slabika "jo"). Třetí varianta - Low Pass - zbavuje zvuk vyšších frekvencí, práh "ořezu" se mění opět v závislosti na dynamice. A konečně ovladač Up-down nastavuje polaritu efektu, tedy pohyb nahoru či dolů.
Pokud si dáme práci s nastavením prahu citlivosti a máme dostatečnou kontrolu nad dynamikou hry, Otto se odmění pěkným kvákáním, které se hodí např. do funky doprovodů, kde by nám při použití "manuálního" kvákadla brzy upadla noha. Lze nastavit zvuky od přirozeně znějících až po "nekytarové", škála barev je obrovská. Na místě je však jedno varování. Řada Tonecore je známá problémy při napájení více krabiček z jednoho zdroje (velký nárůst šumu), použití baterie se kvůli vysoké spotřebě rovněž nedoporučuje. Zajímalo mě, zda výrobce u nových modelů tento nešvar nevyřešil. Bohužel, zázrak se nestal, taková míra šumu (i v režimu bypass) by pro mnohé činila Otto Filter nepoužitelným. Jak je to u vás, musíte zjistit sami. Za Otto Filter zaplatíte 3320 Kč.

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Line-6-Otto-Filter~26~cerven~2006/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.