Lewitt LCT 441 FLEX - studiový kondenzátorový mikrofon

Dnes bych vás rád seznámil s malým zázrakem za málo peněz. K tomuto sloganu jsem dospěl po prostudování specifikací studiového kondenzátorového mikrofonu Lewitt LCT 441 FLEX. Jak známo, papír výrobců často snese hodně, a tak uvidíme, jak to bude ve skutečnosti.

Lewitt LCT 441 FLEX - studiový kondenzátorový mikrofon
Lewitt LCT 441 FLEX - studiový kondenzátorový mikrofon

První dojem

Podíváme se tedy, co ukrývá černá papírová krabička. Opatrně otvírám a kontroluji obsah balení. Robustní, těžký mikrofon Lewitt LCT 441 s moderním designem, krásný odpružený pavouk (mikrofonní držák) pro uchycení na stojan, luxusní pop filtr s logem a nápaditým uchycením k pavouku pomocí magnetu (fakt pěkné a praktické). Dále elegantní polstrované pouzdro na mikrofon a navíc molitanový „vindšuc“, který není uveden ani na krabici, kde je příslušenství zobrazeno. A samozřejmě nesmí u této značky chybět gumový náramek s logem a sloganem „Emphasize the genuine in yoursound“. Zatím dobrý dojem.

 

Jak jsem testoval

Test jsem prováděl ve studiu s analogovým pultem Soundcraft Ghost a rozdělil jsem ho do několika částí, neboť jsem se chtěl mimo posouzení kvalit zaměřit i na univerzálnost mikrofonu, kterou uvádí výrobce.

Akustická kytara - pro hodnocení mikrofonu jsem zvolil srovnání dvou mikrofonů, a to velkomembránového kondenzátorového standardu té nejvyšší třídy (i ceny) používaného ve většině studií (dále jako mikrofon X) a testovaného Lewitt LCT 441 FLEX.

Nahrávání zpěvu, opět použity tyto dva mikrofony.

Buben pro odlišnou dynamiku za použití stejných mikrofonů a postup jako kdysi, celé bicí na tyto dva mikrofony komplet.

Elektrická kytara je také důležitým prvkem dnešní hudby, tak jsem ji samozřejmě nemohl vynechat.

Tato část byla zaměřena na vyzkoušení charakteristik Lewitt LCT 441 FLEX a na závěr postprodukční zpracovaní: komprese, reverb apod.

 

Vlastní test

Akustická kytara, nylonové struny. Zvuk Lewitu je krásně prokreslený a konkrétní. Proti mikrofonu X jsou lehce zvýrazněny horní frekvence a je zde méně nižších středů, což se mi zdálo ku prospěchu věci.

Akustická kytara, kovové struny. Zvuk je téměř totožný u obou mikrofonů, a to i při hře trsátkem.

Zpěv jsem snímal oběma mikrofony umístěnými těsně vedle sebe. Mikrofon X jsem vybavil pop filtrem a k Lewitu jsem použil přiložený magnetický filtr. Ve zpěvu bylo opět u Lewitu lehce více výšek, a tak budu muset udělat ještě pokus s kompresorem a dalšími plug-iny. Ale čistě nahraný hlas je jasný a konkrétní.

Teď přichází trochu anomálie, kdy použiji oba mikrofony pro nahrání bicí soupravy ze vzdálenosti asi dvou metrů ve stejném umístění. K mému údivu „to hraje“. Vyrovnaný a konkrétní, krásný plný zvuk, tak jak je slyšet uchem. Udělal jsem tedy ještě jeden pokus u bicích, a to nahrávání formou XY a nemělo to chybu. Zaznamenal jsem u Lewitu opět lehký zdvih asi na 5 kHz. Moc mne překvapilo, že vše je vyvážené a tak, jak to skutečně hraje. Tyto nahrávky jsem archivoval a můžu nevěřícím kdykoli demonstrovat. Opravdu vyvážené, možná je to i v rukou bubeníka a vyváženosti soupravy. Začal jsem uvažovat o koupi, a to hned asi dvou mikrofonů Lewitt LCT 441 FLEX s použitím jako ambienty u bicích nebo pro dva současné zpěvy nebo vokály. A přibližná cena pod deset tisíc je opravdu pokušením. Toto je asi nevýhoda testů, že člověk nakupuje více, než je zdrávo.

Lewitt LCT 441 FLEX - studiový kondenzátorový mikrofon
Lewitt LCT 441 FLEX - studiový kondenzátorový mikrofon

Zatím vše, co výrobce uvádí, platí. Uvidíme ještě při použití elektrické kytary. Lewit nemá útlum, ale vzhledem k tomu, že to nevadilo u bicích, třeba bude i kytara v pohodě. Také jsem zvědav na zkoušku charakteristik. Tedy vzhůru a pokračujeme.

Závěr testu byl věnován elektrické kytaře a funkčnosti charakteristik. Nejprve mne zarazila absence útlumu u Lewitu, ale jak se později zjistilo, jde to i bez něho, a musím přiznat, že v disciplíně elektrická kytara vítězí Lewit. Zvuk je konkrétní a lehce „chlupatý“. Na to, že kytarové kombo bylo průměrná třída, tak zvuk je výborný. Zase bod pro Lewit a univerzálnost mikrofonu je opravdu pravdivé tvrzení výrobce.

Test charakteristik potvrdil jejich funkčnost, i když jsem nepochopil význam některých reversních charakteristik - možná pro línější zvukaře, aby nemuseli otáčet mikrofon. Test charakteristik proběhl po „sedlácku“, kolega kroužil okolo mikrofonu, hlásil svou pozici a nastavení charakteristiky, vše jsme pečlivě zaznamenali.

 

Na tento test jsem zneužil ještě dva své kamarády jako hudebníky i jako studiové pracovníky. Jeden zastupoval mladší generaci a druhý, o něco starší než jsem já. Oba mají svá vlastní studia i názory, ale v tomto případě jsme se opravdu shodli.

 

Zpracování zvuku

Zpracování jsem započal osazením plug-inů na zpěvovou stopu. Plug-iny používám z akcelerační DSP karty od UA. Zpěv jsem prohnal „šavlí“ Neve 88 s nastavením pro zpěv a do řetězce jsem ještě přidal optický kompresor Teletronix LA-2A. Jedná se už o větší kompresi, kde se většinou nedostatky mikrofonů projeví, ale Lewit je v pohodě a hlas je plný, a i přes to, že jsem zaznamenal, jak již výše zmiňuji, oproti mikrofonu X lehký zdvih na 5 kHz, sykavky jsou v pořádku (stále operuji se zdvihem na výškách, ale otázka je podobná jako v případě analog a digital, co je správně).

Stejným způsobem jsem postupoval u dalších nástrojů a výsledky jsou pozitivní. Opět jsem se zastavil u bicích a s odstupem dne jsem musel konstatovat, že původní dojem se nezměnil, a je mi jasné, že do studia přibydou dva Lewity, a už slyším ty krásné ambienty.

 

Celkový dojem

Po pravdě nevím, co bych tomuto mikrofonu vytkl, a do rubriky „mínus“ budu muset něco vypotit. Údaje uvedené výrobcem odpovídají a úvodní moto tohoto testu platí. Co se týká řemeslného zpracování, vše je nejvyšší kvality, a to i u příslušenství. Výrobce věnoval velkou pozornost i vloženým tiskovým materiálům. Vše je na kvalitním křídovém papíru vyšší gramáže a v luxusní černé barvě. Již jednou jsem testoval mikrofony tohoto výrobce a také se jednalo o kvalitu a moderní design.

 

Info:

Lewitt LCT 441 FLEX je studiový kondenzátorový mikrofon, robustní, těžký a s moderním designem. Obsah balení: mikrofon, odpružený držák, protivětrný kryt, magnetický pop filtr, měkké pouzdro. Cena je 9990 Kč.

 

Plus:

široké příslušenství

poměr cena využití

moderní praktická konstrukce

univerzálnost

 

Mínus:

Jediné, co jsem vymyslel, je, že do pouzdra, které je v příslušenství, se vejde pouze mikrofon a ostatní příslušenství je třeba uložit někam mimo, což při pořádku, který vládne ve většině studií, je pak hlavolam „kam jsem to dal?“.

Uvádím toto, jen proto že mne nic jiného nenapadlo.

 

Technická specifikace

typ mikrofonu kondenzátorový
membrána pozlacená 25,4 mm
směrová charakteristika kardioida, kulová, osmička, superkardioida, široká kardioida, obrácená kardioida, obrácená superkardioida, obrácená široká kardioida
frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz
impedance 100 Ω
dynamický rozsah 134 dBA
max. SPL (hladina akustického tlaku; 0,5% THD) 140 dB
pouzdro robustní z litého zinku
konektro pozlacená  XLR
rozměry 138 x 52 x 36 mm
hmotnost 310 g

 

Youtube

https://www.youtube.com/watch?v=Vf7LsZby1s0

https://www.youtube.com/watch?v=kmZPW0-hMDY

Psáno pro časopis Muzikus