Lee Hooker Screamer Trip - bluesový výlet

Lee Hooker Screamer Trip - bluesový výlet
Lee Hooker Screamer Trip - bluesový výlet

Když na sklonku sedmdesátých let přišli konstruktéři japonské firmy Ibanez s krabičkou Tube Screamer TS-808, asi netušili, že tenhle typ overdrivu bude za pár let mezi kytaristy patřit k nejvyhledávanějším a že se jeho zapojení stane modelovým vzorem pro mnoho ostatních výrobců na celém světě. Nedávno se objevil další přírůstek do rodiny "tjůbskrýmrů", pochází z našich luhů a hájů a na trh jej uvedla firma Lee Hooker.

Popis

Lee Hooker Screamer Trip má podobně jako jeho vzor tři knoflíky (Drive, Tone, Balance) a nožní spínač, který je v tomto případě true bypass (krabička při vypnutém efektu "nežere" signál). Pomocí Drive nastavujeme míru zkreslení, Tone je tónová clona a Balance hlasitost Screamer Tripu v akci. Napájení je řešeno klasicky 9 V baterií nebo externím DC napáječem stejného napětí. Chcete-li vyměnit baterii, musíte vyšroubovat čtyři šroubky a sejmout dno krabičky, podobně jako je tomu u "pastiček" MXR (takže raději bych používal napáječ). A teď překvápko: Stejným způsobem jako k baterce se dostanete k dvojitému minipřepínači umístěnému přímo na tištěném spoji. Přepínač jednoduše řečeno řeší možnost výběru mezi zvukem TS-808 (víc komprimuje a nemění tolik zvuk od basů do výšek) a TS-9 (novější model Ibanez Tube Screameru, který má o něco pevnější zvuk posunutý více do středů). Takže Lee Hooker Screamer Trip nabízí obě oblíbené varianty Tube Screameru! Můj osobní názor je, že fenderům strat, tele a obecně nástrojům se single coil snímači sluší víc zvuk TS-808, zatímco les paulům a dalším kytarám s humbuckery spíše varianta TS-9 (TS-808: oba přepínače v poloze On, TS-9: oba Off).

 

Test

Lee Hooker Screamer Trip - bluesový výlet
Lee Hooker Screamer Trip - bluesový výlet

Screamer Trip jsem zkoušel s použitím kytar Fender Stratocaster, Duesenberg Starplayer TV a aparátů Fender Twin Reverb, Fender Princeton Reverb a Marshall JCM800. Krabička se chová přesně tak, jak se od ní očekává. Při zapnutí příjemně nakreslí a zhutní zvuk kytary, zachovává dynamiku, pěkně artikuluje v kilech, přičemž nemění charakter nástroje a aparátu. Není agresivní na výškách a nepřidává basy. Velmi dobrého výsledku dosáhneme, když Drive nastavíme zhruba na 12, Tone na 14-15 a Balance přibližně na 14-15 hodin, přičemž celolampový aparát s čistým zvukem "vyjedeme" tak, aby kreslil koncový zesilovač (u fenderů volume 7,5-10). Nakopneme tak zesilovač na vstupu a navíc získáme dynamickou kompresi koncáku, což ve výsledku znamená zatraceně dobrý sound (přesně jako u zámořských příbuzných). Samozřejmě se dá s knoflíky na krabičce točit dle libosti, korekce fungují v celém rozsahu, záleží na vkusu uživatele.

 

Resume

Lee Hooker Screamer Trip je povedená pastička pro příznivce blues a vůbec americké muziky. Snese srovnání se světovými výrobky tohoto typu a její tvůrci se rozhodně nemají zač stydět! Příznivá cena na našem trhu navíc přispívá k celkově velmi dobrému dojmu, jímž na mě tato krabička působí.?

 

Info:

Lee Hooker Screamer Trip je kytarový overdrive kostruovaný podle vzoru slavných krabiček z 80. let Ibanez TS-808 a TS-9. Stojí 3000 Kč.

 

Plus:

pěkný klasický zvuk

true bypass switching

příznivá cena

 

Mínus:

nesnadný přístup k napájecí baterii

 

Technická specifikace:

vstup: 6,3 mm jack; > 500 kOhm

výstup: 6,3 mm jack; < 10 kOhm

ovládání: Drive, Tone, Balance

spínání: analog true bypass

šum (IHF-A) -100 dB

max amplitude: > 35 dB

napájení: DC 9 V baterie/adaptér DC 9 V/200 mA

rozměry: 70 x 112 x 55 mm

váha: 260 g

 

V poslední době se čím dál častěji ve výbavě našich kytaristů objevují nástroje, aparáty a efekty od výrobců z Moravy a Čech. To, že dostávají přednost před dnes již dostupnými produkty ze zahraničí, je, myslím, nejlepším ohodnocením jejich kvality. Zeptejte se třeba Zdenka Bíny, Norbiho Kovácse, Oldy Krejčovse nebo Pavla Skály...

Psáno pro časopis Muzikus