přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukLee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením

2.4.2018 | Autor: Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy
„Old schoolová“ kreslítka od českého výrobce
Do nedávna byla česká firma Lee Hooker známá hlavně jako výrobce kvalitních elektrických kytar, většinou zakázkových, vyráběných pro aktivní muzikanty. Dnes nabízí i kytarové efekty vycházející z osvědčených a oblíbených konstrukčních modelů, po konzultacích s kytaristy často doplněných o některé detaily.

Lee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslenímVlastním již několik pedálů LeeHooker. Mezi nimi jsou i dva avizované overdrive/distortiony 12AX7 Trip a Color Trip, které jsem se rozhodl podrobit testu. Oba dva se vyznačují starým soundem z doby, kdy vznikal rock ‘n’ roll. Testoval jsem je s použitím zesilovačů: Fender ’69 Super Reverb, Fender ’73 Princeton Reverb, Fender ’64 Deluxe Reverb klon a plexi Marshall ’73.
Obé krabičky mají standardní velikost a tvar jako například podobné produkty MXR. Mají přepínání do režimu true bypass a vstup pro 9V napájecí zdroj.12AX7 Trip Plexi Tube Mimic
Overdrive pedál vyznačující se tlustým, šťavnatým zvukem, připomínajícím klasický sound nabuzených starých zesilovačů Marshall z přelomu šedesátých a sedmdesátých let (tzv. Plexi, v našich krajích zvané „čtyřdíry“, tedy jednokanálové zesilovače s koncovými lampami EL34.). Funguje výborně jak s aparáty Fender, tak i s Marshallem a chová se charakteristicky se singly i s humbuckery.
12AX7 Trip má tři korekce: Gain, Tone a Master. Pomocí Gainu nastavujeme míru zkreslení v rozsahu od čistého zvuku až po masivní zkreslení s příjemnou kompresí. Barva a charakter zvuku v celé škále zůstávají stejné, takže při změně gainu není třeba přenastavovat tónovou clonu, pouze hlasitost ovladačem Master, jehož rozsah plně dostačuje k tomu, aby se krabička dala používat jako clean-booster, nebo chcete-li jump. Tónová clona Tone se chová podobně jako filtr, zavírá a otevírá vyšší středy a je použitelná po celé dráze.
Pedál patří mezi efektivní kytarové krabičky, u kterých je velmi těžké nastavit „blbej“ zvuk. Použitelnost je široká, s aparáty jak amerického, tak i britského soundu. Název efektu by mohl někoho zmást, krabička neobsahuje preampovou lampu 12AX7, ale napodobuje přirozené zkreslení tohoto typu.

Info
Lee Hooker 12AX7 Trip je overdrive napodobující zvuk nabuzeného zesilovače Marshall Plexi. Jeho cena je 4300 Kč.

Plus
tučný, šťavnatý sound
funguje pěkně s Fenderem i s Marshallem
přepínač true bypass
bezproblémové napájení 9 V

Mínus
Název krabičky může být pro někoho matoucí.

Lee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslenímColor Trip Vintage Overdrive
Je to overdrive/distortion s charakteristickým „fuzzoidním“ zvukem. Konstrukčně vychází ze slavného kreslítka britské firmy Colorsound ze šedesátých let, které používal sám velký Jimmy Page. Opět funguje pěkně jak s Fendery, tak i s Marshallem, ať vezmete do ruky Telecastera nebo Les Paula.
Korekční knoflíky jsou zde čtyři: Drive, Volume, Treble a Bass. Rozsah Drive jde od čistého zvuku až po fuzz a není při tom nutné měnit korekce basů a výšek, pouze Volume. Volume má dostatečnou rezervu, aby se pedál dal použít též jako clean-booster. Korekce Treble a Bass jsou účinné a použitelné po celých drahách. Nejpřirozenější zvuk je u obou knoflíků někde těsně kolem dvanácté hodiny. Pedál je možné napájet napětím v rozmezí 9-18 V. 18 V funguje super, používáte-li Color Trip jako nakopávalo.
Krabička je vynikající overdrive pro milovníky fuzzů a kytarového soundu šedesátých let. V poslední době je opět tenhle zvuk hojně vyhledávaný některými kytaristy, asi i pro to, že je charakteristický pro „trendy“ muzikanty a producenty, jako jsou třeba Dan Auerbach, Jack White nebo T Bone Burnett. Ale pro každého tato krabička není, vyznavačům metalového high gainu moc velkou radost neudělá.

Info
Lee Hooker Color Trip je overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením charakteristickým pro zlatá léta rock’n’rollu. Její cena je 3900 Kč.

Plus
pevný old school zvuk použitelný v celé rozsahu zkreslení
účinné korekce
true bypass
bezproblémové napájení 9V adaptérem

Mínus
Není pro každého.


www.leehooker.com/efekty/Psáno pro: časopis Muzikus 2018/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Lee-Hooker-12AX7-Trip-a-Color-Trip-overdrivedistortion-s-fuzzoidnim-zkreslenim~02~duben~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.