přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukLaney Nexus SL - hybridní basový zesilovač

22.03. | Autor: Martin Libra | sekce: pro muzikanty - testy

Laney Nexus SL - hybridní basový zesilovač


Je lehká. Je malá. Má velký výkon. A taky spoustu užitečných šikovností.

Úvodní pohled
Popularita malých, a především lehkých, basových hlav narůstá. S pokrokem technologií není divu, že se výrobci zaměřují na snadno přenosné aparáty, které neváží desítky kil, avšak jejich zvuk je porovnatelný s jejich mnohem těžšími bratříčky.
Laney Nexus SL představuje versatilní pololampový zesilovač, který kromě základního zvukového spektra nabízí zvukovou variabilitu, a to díky modulačním efektům a přednastaveným ekvalizacím.

Přední pohled
Tmavě modrý zesilovač působí moderním dojmem, vpředu je obrys britského lva. Čelnímu panelu vévodí modře podsvícený nápis Nexus, který může občas oslňovat, šikla by se možnost měnit intenzitu osvícení. Všechny popisky jsou bílé a dobře čitelné.
Jedná se o hlavu o výkonu 2x 500 W (dva výstupy Main a Slave, každý 500 W) s lampou ECC83 v předzesilovači. Z manuálu je zřejmé, že je umístěna před koncový zesilovač za vstupním bufferem.
Hlava je zjevně určena nejen pro živé hraní, ale také pro domácí cvičení se sluchátky nebo jako zvuková karta pro nahrávání basových linek přímo do počítače. Konstrukce je koncipovaná jako rackové zařízení.
Na předním panelu máme klasické ovladače Gain, Bass, Middle + extra ořezání středů Sweep, Treble, Volume, a dále dva potenciometry ovlivňující výsledný zvuk - Tilt a Touch. Funkce Tilt ořezává basy a zároveň přidává výšky nebo naopak. Funkce Touch ovlivňuje dynamiku zesilovače. Volíme mezi rychlou odezvou nebo pomalejší a více otevřenou charakteristikou zvuku. Povytažením potenciometru Touch docílíme zrychlení odezvy elektronkou, a zvuk tak bude více perkusivní s méně hřejivým tónem. Kromě Tilt a Touch zde najdeme trojici potenciometrů ovládajících digitální efekty: Space na chorus/reverb, Interval a Focus přidávající spodní oktávu nebo kvintu. Povytažením potenciometru Gain se zapne kompresor.

Laney Nexus SL - hybridní basový zesilovač


Kromě potenciometrů nalezneme také dva páčkové ovladače na zapnutí zesilovače a režimu stand-by. Nutno podotknout, že v režimu stand-by indikační LED dioda bliká, což ocení každý, kdo se již někdy setkal s hledáním problému nehrajícího aparátu, způsobeným pouze zapnutým stand-by. Samozřejmostí jsou vstupy jak pro baskytary s pasivní, tak aktivní elektronikou.

Laney Nexus SL - hybridní basový zesilovač


Zadní pohled
Vzadu máme klasický DI výstup, který můžeme zvolit jako čistý výstupní signál bez ovlivnění aparátem (Pre), jako signál ovlivněný ekvalizérem a efekty bez vlivu hlasitosti aparátu (Post) nebo nakonec jako signál, který je kompletně ovlivněný ekvalizací, efekty, hlasitostí a dalšími kontrolními funkcemi (Output). Signál z Output tak dává kompletní zvuk, obsahující výstupní dynamiku aparátu. Tato funkce by měla nahrazovat mikrofon před snímaným aparátem. Celková úroveň výstupního signálu se dá pak regulovat pomocí potenciometru. Vedle DI výstupu nalezneme USB sloužící k propojení s počítačem za účelem přímého nahrávání. Můžeme současně nahrávat do dvou nezávislých stop. Do první stopy se nahraje čistý signál a do druhé signál ovlivněný korekcemi zesilovače. Vedle USB nalezneme zdířku nazvanou Re-Amp, kterou je možno čistý signál zaslat zpět do zesilovače a korekcemi nastavit zcela nový zvuk. Pro případ odposlechu nebo jen pro tiché cvičení máme výstup na sluchátka. V případě potřeby hraní společně s backtracky je zde umístěn vstup Aux. Pro Aux i sluchátka zde jsou umístěny potenciometry, ovládající úroveň vstupního/výstupního signálu. Pro vyznavače efektů nesmí chybět efektová smyčka s možností omezení hlasitosti o -10 dB, popř. vytvoření bypass smyčky. Dále na zadním panelu nalezneme výstup na ladičku a konečně pak konektor na připojení footswitche. Ten je obsažen spolu s kabelem v krabici a má čtyři funkce: Interval, Space, Mute, Shape.O propojení aparátu s reprobednami se postarají dva výstupy označené jako Slave a Master. Trochu matoucí může být to, že „mistrovská“ zdířka je umístěna pod tou „otročí“. Logičtější by bylo její umístění nahoře. Lze přepínat mezi impedancí 4 a 8 Ω.

Laney Nexus SL - hybridní basový zesilovač


Zvukový pohled
Jednou z hlavních výhod je možnost nakroutit téměř jakýkoliv zvuk, snad jen kromě zkresleného. Hned po zapnutí, bez účelově nakrouceného ekvalizéru, zesilovač potěší kvalitou a barvitostí produkovaného zvuku. Zvuk měl příjemně lampový charakter, nepůsobil vůbec chladně. Pomocí ekvalizéru a přidaných efektů se dal nakroutit zvuk jak vhodný na slapovou techniku, tak i klasický zvuk à la Motown.
Potěší též vestavěné efekty. Nepůsobí chemicky, mají využitelný zvuk. Za nejpovedenější bych považoval Focus, přidávající kvintu či spodní oktávu. Poslouží především těm, kteří sem tam potřebují obohatit svůj tón, ale zase to pro ně není tak „horké“, aby se jim vyplatilo investovat do krabiček. Anebo poslouží těm, kteří jsou - jak říká Roman Vojtíšek - ekonomové skotského typu.

Pohled závěrečný
Nexus SL představuje generaci basových aparátů Laney s lampou ECC 83 v předzesilovači, které sice nejsou „pidi“, avšak váhou stále dovolí hodit si je do brašny přes rameno a vyrazit na koncert. Kromě klasického využití při živém hraní je využitelný na doma i do studia. Máme k dispozici USB pro propojení s počítačem. Díky sluchátkům ho zase lze použít při nočním cvičení i nahrávání.
Troufám si tvrdit, že jde o univerzální aparát, který dokáže najít cestičku v mnoha hudebních žánrech a představuje rozumnou variantu pro středně pokročilé i začínající muzikanty.

Info
Laney Nexus SL je hybridní basový zesilovač o výkonu 2x 500 W. Cena je 14 520 Kč.

Plus
kvalita a variabilita zvuku
některé efekty
možnost přímého nahrávání do PC
blikající LED dioda při režimu stand-by
kompaktnost
brašna a nožní pedál

Mínus
intenzivní podsvícení Nexus
možná až moc „featurek“ na jeden aparát
umístění zdířek Master a Slave


Technická specifikace
napájení 100–240 V
průměrný odběr 200 W
výstupní výkon 2x 500 W/4 Ω, 2x 250 W/8 Ω
vstupní impedance 1 Ω
výstupní impedance 4–16 Ω
USB ano, 2.0
rozměry 9 x 43 x 29 cm
hmotnost 5,5 kg
příslušenství přepravní taška, racková ouška, nožní přepínač FS4–NSL s kabelem


Řada Laney Nexus čítá čtyři bedny a čtyři zesilovače. Jedna je lampová, druhá jede na tranzistorech FET a pak jsou tu dvě hybridní, SLS a testovaná SL. Bratříček SLS nemá přiložený nožní pedál FS4, je o něco menší a má jeden výstup. Jo, a je o kilo lehčí.

Základní pravidlo impedance připojené bedny: Více je vždycky lépe. Když připojíme k zesilovači bednu s menší než předepsanou impedancí, koledujeme si o malér. Takže vždycky tu předepsanou, anebo případně vyšší.
Impedance beden v sériovém zapojení (jsou za sebou) se sčítá. Impedance dvou paralelně zapojených beden se počítá jako jejich násobek dělený jejich součtem, tedy (Z1 · Z2) / (Z1 + Z1).

Aparát byl testován s boxem Aguilar SL212, na basy Sandberg California II TT4 (aktivní) a Greco Precision 1979 (pasivní).

Web
https://www.laney.co.uk/products/nexus-nexus-sl-hybrid-tube-head

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Laney-Nexus-SL-hybridni-basovy-zesilovac~22~brezen~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.