Laney IRT-Pulse - celolampový kytarový pre-amp

Laney IRT-Pulse - celolampový kytarový pre-amp
Laney IRT-Pulse - celolampový kytarový pre-amp

Firma Laney vyrábí zesilovače pro elektrické kytary, baskytary, akustické nástroje a také odposlechové monitory. Nejširší záběr produktů má pro elektrické „rockové“ kytary: komba, hlavy, studiové preampy. A jednomu studiovému lampovému pre-ampu se budu teď chvíli věnovat.

Jak již bylo řečeno, IRT-Pulse je lampový preamp, který však nabízí mnohem více. Stačí připojit sluchátka a můžete cvičit až do rána, pokud využijete symetrický výstup a emulaci kytarového boxu, IRT-Pulse bez problémů zastane funkci aparátu na pódiu a pro nahrávání je vybaven obousměrnou USB konektivitou, který ušetří cenný čas při nahrávání. Kytarovou linku stačí nahrát pouze jednou a poté již pouze měnit nastavení korekcí na IRT-Pulse a hledat ten pravý zvuk.

Uvnitř černého, děrovaného plechového boxu jsou červeně osvětleny dvě elektronky, které se starají o ten správný lampový zvuk. Zespodu (!) je předzesilovač osvícen třemi červenými LED diodami a nahoře jich to má rovných šest! IRT-Pulse je dobře znějící a navíc dobře vypadající věc, která se na stole vašeho domácího studia neztratí.

 

Ovládání

Je relativně velmi jednoduché. Na přední stěně boxu je kytarový vstup. Na horním panelu pak šest tlačítek a dva potenciometry. Vzadu je výstup (do komba nebo do mixu), výstup na sluchátka spolu s potenciometrem hlasitosti pro sluchátka, vstup Aux a velký „tiskárnový“ USB konektor pro reamping. Vzadu je také vstup pro napájení (napájecí trafo se dodává spolu s IRT), takže odpadá starost o ten správný zdroj. Těch šest malých tlačítek nahoře a dva potenciometry, to jsou zásadní komponenty tohoto zařízení, viz dále.

 

Zvuk

IRT-Pulse má lampový, řekněme „příjemně agresivnější“ zvuk. Obstarávají ho dvě elektronky 12AX7, které jsou napájeny vysokým napětím. V krabičce není noise-gate, reverb, nic. K další úpravě zvuku slouží těch šest minipřepínačů na horním panelu (pořadí jsem zvolil podle důležitosti). První je Hot, spolu s potenciometrem Gain, řeší, jestli IRT-Pulse pracuje v režimu low a nebo hi-gain. Druhý je Bypass, obejde celé zařízení a skrz jde jen čistá kytara (slouží dobře k nastavení optimální hlasitosti). Třetí je Emulation, emulace reproboxu, která zní dobře (nemá žádné další nastavení). Čtvrtý je EQ, zvýrazní vyšší frekvence a zvuk je pak víc konkrétní, v nahrávce se prosadí. Pátý, Bright, přidá ještě o něco víc výšek (přiznám se, že už jsem asi starej a hluchej, ve zvuku kytary jsem to nerozpoznal. Rozdíl jsem poznal jen při ztlumené kytaře, kdy přibylo trochu víc šumu). A poslední, šestý je Dark, ten naopak ostrý zvuk zakulatí (to je vhodné pro samostatné cvičení, kdy může být ostrý zvuk až moc vlezlý). A povinný potenciometr Volume ovládá hlasitost.

 

Firma Laney (čteme lejní) pochází z Velké Británie, přesněji z hrabství West Midlands u Birminghamu. Zakladatel firmy se jmenuje Lyndon Laney. Výrobou lampových zesilovačů se začal zabývat v roce 1967, kdy hrál v začínající lokální kapele The Band of Joy s Johnem Bonhamem a Robertem Plantem. V tátově garáži začal konstruovat zesilovače, jejichž zvuk do té doby žádný jiný zesilovač neuměl. V roce 1968 postavil Lyndon Laney PA aparaturu pro americké turné Led Zeppelin. V roce 1970 nahráli na zesilovače Laney svou první desku Black Sabbath. Na Laney hrají (nebo hráli) např. The Prodigy, Killswitch Engage, Skindred a mnoho dalších.

 

Hi-gain

IRT-Pulse patří do rodiny aparátů Ironheart, která je postavena hlavně pro vyznavače tvrdších žánrů. Proto nepřekvapí, že kromě obligátního ovladače Gain (zkreslení) najdeme na předním panelu další tlačítko k zesílení zkreslení. V případě IRT-Pulse bylo pojmenováno příznačně Hot. Pokud zkombinujeme možnosti Gainu a tlačítka Hot, je paleta zkreslených zvuků skutečně bohatá. Za úvahu by stála další funkce, ideálně s nožním ovládáním, která by zajistila vyšší hlasitost a intenzitu zkreslení na sóla. Tuto záležitost však bez problémů obstará předřazení klasického overdrive/tubescreameru, aby se zkreslení o zhruba deset až dvacet procent zvedlo.

Na rockové i heavy riffy stačí základní zkreslení, ale na sóla (hlavně při pokojové hlasitosti nebo na sluchátka) by to chtělo ještě trochu dokrmit.

 

Reamping

Díky USB konektivitě je při nahrávání odesílán jak signál ovlivněný korekcemi IRT-Pulse, tak i „čistá“ kytara neovlivněná preampem. Čistý signál se tedy dá dále zpracovávat pomocí externího digitálního zařízení, nebo je možné ho zpětně odeslat do IRT-Pulse a experimentovat s korekcemi. Je tedy možné hrát si se zvukem, aniž by bylo třeba znovu nahrávat již jednou nahranou linku. Když je aktivována funkce reampingu (tlačítkem Re-amp), tak se odpojí kytarový vstup, tedy není možné používat oboje dohromady. Buď přes to budu hrát, nebo pouštět signál z počítače do IRT-Pulse a pak zase zpět. Nahrávat je možné do PC i Mac a s pomocí adaptéru Camera USB i do iPadu.

 

Závěr

IRT-Pulse má ten správný lampový zvuk a záleží jen na hráči, jak si s tím poradí. Pro někoho to může být příliš jednoduché zařízení. Můžete s tím hrát na pódiu, cvičit do sluchátek, nahrávat do PC a věřte, že se ve vašich nahrávkách tenhle zvuk prosadí. Navíc díky reampingu můžete oživit i starší nahrávky.

 

Info:

IRT-Pulse je celolampový kytarový pre-amp. Umožňuje studiové - domácí nahrávání, cvičení na sluchátka, odeslání signálu přímo do pultu přes DI, nebo ho lze použití jako preamp a propojit s koncovým zesilovačem. Umožňuje reamping, hru na sluchátka, má AUX (malý 3,5 mm jack) pro připojení externího zařízení - automatický bubeník atd.

 

Plus:

kvalitní lampový zvuk

USB pro reamping

zdroj v ceně

 

Mínus:

nemá efektovou smyčku

 

Technická specifikace

elektronky 2x 12AX7
vstupy/výstupy aux in, sluchátkový výstup s regulací hlasitosti, USB, kytarový vstup a výstup
rozměry 120 x 90 x 80 mm
hmotnost 0,85 kg
napájení externí zdroj, je součástí balení

 

Web

https://www.laney.co.uk/products/irt-pulse/

Psáno pro časopis Muzikus