přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraLTD Stream Bass 204 TSB - čtyřstrunná baskytara

11.1.2016 | Autor: Martin Filip | sekce: pro muzikanty - testy

LTD Stream Bass 204 TSB - čtyřstrunná baskytara


Frajeřina zebe, poučil mne táta už před mnoha lety. Vždycky si to budu pamatovat. Otcovské poučení se dá vztáhnout i na tuto pozoruhodnou baskytaru. Znělo by asi takto: Chceš-li mít cool neokoukanou baskytaru, budeš muset něco vydržet.

LTD Stream Bass 204 je v Indonésii vyrobená baskytara designovaná etablovaným kytarovým výrobcem ESP. LTD je nižší řada, stejnou baskytaru jako LTD Stream Bass najdeme i pod značkou ESP. Lišit se bude o něco lepšími materiály a komponenty a o něco vyšší cenou.

Slušný!, slušelo se říci, když jsem tuhle potvoru vytáhl z krabice. Nevšední tvar si mne ihned získal. Na jednu stranu připomíná nekonvenční, a přitom už klasický tvar baskytar Gibson Thunderbird a na druhou stranu by neudělal ostudu v kapele, která hraje nějakou nabroušenou dvoušlapákovou temnotu.

Zpracování je perfektní, líbí se mi, že výrobci neusnuli na vavřínech, poté co vyřízli základní tvar těla. Zajímavě a pečlivě jsou totiž vyvedené různé detaily: tvar hlavy, a to i zezadu, uchycení krku k tělu pěti asymetricky uspořádanými šrouby, příjemné potenciometry atd.

Čtyřicet let ESP

ESP Guitars, japonský výrobce převážně elektrických kytar a baskytar, který sídlí v Japonsku i v USA, slaví právě tento rok čtyřicáté narozeniny. Za shlédnutí stojí video na stránkách www.espguietars.com, kde firmě gratulují muzikanti, kteří hrají na jejich nástroje. Začíná to Jamesem Hetfieldem a mnoho dalších velkých jmen následuje. LTD Guitars and Basses je jednou z větví kytarového kolosu ESP.

Už nasucho baskytara hraje. Hodně kovově, ale docela nahlas. Při zapojení do komba mne nejdříve překvapil její velmi hlasitý výstup.

Snímače jsou pasivní, ale aktivní je ekvalizér. Jde o singly, přestože vypadají jako humbuckery. Výstup se ovládá třemi potenciometry. A u nich jsem se na dlouho zasekl. Hrálo mi to totiž stále příliš nabasovaně a protože u basy nebyl žádný návod k ovládání snímačů potenciometry, chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že žádným z knoflíků nelze zesilovat nebo zeslabovat výstup každého snímače zvlášť. Potenciometr nejblíže krku ovládá volume, střední knoflík jsou výšky a zadní zdvojený potenciometr, tedy ve skutečnosti dva potenciometry, ovládají basy a středy.

Vzhledem k tomu, že z komba to stále hrozně dunělo, a navíc jsem měl zároveň na test basový octaver, neměli mne na první zkoušce s touto basou spoluhráči v kapele moc rádi.

Nakonec jsem si ale s LTD Stream Bass 204 porozuměl a dokázal naladit nejen hezký zakulacený tón, ale i kovovější odstíny a zvuk vhodný pro slap. Nebál bych se basu doporučit hráči do nějaké drsnější kapely, ale i do klasických rockových věcí.

Předností potenciometrů je, že se sice nemůžeme vizuálně orientovat podle nějaké škály, ale u tří ekvalizačních potenciometrů (nikoliv u knofléku pro volume) můžeme při otáčení přesně uprostřed chodu hmatem pocítit výraznou zarážku, na které se potenciometr jakoby zastaví a která pomáhá v orientaci.

LTD Stream Bass 204 TSB - čtyřstrunná baskytara


Krk je velmi poctivě zpracovaný, na žádném z pražců jsem neobjevil problém, celkově je basa příjemná do ruky. Ale... nerad to píšu, z nástroje jsem byl rozčarovaný, když jsem si jej zavěsil na řemen. Potvrdilo se to, čeho jsem se vzhledem ke tvaru baskytary obával: převažovala se směrem na hlavu.

Na YouTube se dá najít video, na kterém basu předvádí mohutný černý baskytarista, který si říká Maxproud. Jemu se basa na těle rozhodně nepřevažuje. Je to vidět, když vykládá a gestikuluje rukama, aniž by krk basy přidržoval. Čím to je? Věřím, že ničím jiným než třením. Já mohu nabídnout base mnohem titěrnější postavu než pan „Hrdý“ a řemen její pád na mém těle nezabrzdí. Záleží asi také na tom, co má člověk na sobě a jaký používá popruh, ale už to, že to musí řešit, je podle mne špatně. Přemýšlím nad tím, že originál ESP, jehož tělo je vyrobené z jasanu, se možná chová jinak, ale ten bohužel nemám příležitost ověřit. Toho, kdo si přeje basu s originálním designem, nechci od LTD Stream Bassu odrazovat. Zkrátka za frajeřinu se něčím platí. Frajeřina zebe, ale hraje.

Info:
LTD Stream Bass 204 je čtyřstrunná baskytara s aktivním ekvalizérem. Cena je 23 800 Kč.

Plus:
originální tvar
silný zvuk
kvalitní zpracování

Mínus:
nástroj se převažuje na hlavu


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
  
Tělo mahagon
Krk javor
Hmatník palisandr
Pražců 21
Menzura 864 mm
Snímače ESP Designed SB-4B Neck PU a SB-4B Bridge
Elektronika aktivní ekvalizér
Barva černá s chromovaným hardwarem, Tobacco Sunburst s chromovaným hardwarem nebo bílá se zlatým hardwaremweb
www.espguitars.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/LTD-Stream-Bass-204-TSB-ctyrstrunna-baskytara~11~leden~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.