Kurzweil PC161 - Performance Controller nabízející pověstné kvality PC1X

Kurzweil PC161
Kurzweil PC161

Kurzweil představil svůj první Performance Controller, nesoucí označení PC88, v roce 1994. Ohlas uživatelů na tento nástroj byl dobrý a následovaly další modely této řady. Nejnovějším přírůstkem je PC161.

Co si představit pod pojmem Performance Controller? Je to nástroj nabízející syntézu několika funkcí. Můžeme od něj očekávat bohatou nabídku panelových zvuků, kvalitní efektový procesor, možnost editace zvuků i v reálném čase a bohaté možnosti i jako řídící klaviatura (tedy master keyboard). Toto vše vám Kurzweil PC161 poskytne. Nástroj v mnohém vychází ze svého "většího bratra", kterým je Kurzweil PC1X.

 

Obsah balení

Spolu s nástrojem naleznete v krabici také napájecí adaptér (9,5 V), kvalitní pedál pianového typu (Kurzweil KFP-1), čtyři samolepící pryžové nožky, manuál, CD-ROM a dva samolepící štítky s popisy skupin nástrojů pro zvukové sady GM a Orchestral. U jiných nástrojů obvyklý notový stojánek zde nenajdete. Je dostupný pouze jako příslušenství pro PC1X, proto pokud budete chtít mít před sebou při hře noty, texty nebo cokoliv jiného, budete muset vymyslet jiné řešení.

 

Ovládací prvky a konektory

Celé tělo nástroje je kovové a proto PC161 budí dojem solidnosti a masivnosti. Uprostřed hlavního panelu je umístěn podsvětlený dvouřádkový displej disponující 20 znaky na řádek. I když jsem zvyklý na velké grafické displeje na klávesách (konkrétně na Tyros 2), tak i na tento minimalizovaný zobrazovač jsem si velmi rychle navykl. Veškeré důležité informace na něm totiž vždy najdete.

K ovládání nástroje slouží na hlavním panelu 43 tlačítek, jejichž aktuální stav je indikován pomocí barevných LED. Některá z těchto tlačítek mají více stavů, proto jsou doplněna vícebarevnými diodami. Takže pak u jednoho tlačítka může svítit dioda podle aktuálního stavu buď červeně nebo zeleně. U tlačítek poskytující tři režimy je to ještě barva oranžová. Takto při popisu to musí vypadat, že nástroj září jako barevná hudba, ale věřte, že tomu tak není a právě podle aktuální barvy LED lehce poznáte, v jakém režimu se dané tlačítko nachází, což vám usnadní a urychlí celkové ovládání nástroje. Tlačítka jsou na panelu přehledně rozmístěna do skupin podle funkcí, které ovládají.

Dále zde najdeme čtyři otočné potenciometry (knoby), fader hlavní hlasitosti umístěný nalevo nad klaviaturou. Klasická kolečka Pitch Bend a Modulation jsou umístěna nalevo nad klaviaturou. Přiznám se, že mně více vyhovuje umístění těchto koleček vedle klaviatury, ale to je věc názoru a zvyku. Pro jednodušší a rychlejší zadávání hodnot je zde také kolečko Alpha Wheel (na některých nástrojích označované jako Data Dial). Otáčení kolečkem Alpha Wheel jde dosti ztuha a navíc se během jeho používání ozývá hlučnější cvakání, zvláště pak při otáčení proti směru hodinových ručiček. Ale tento ovládací prvek je spíše doplňkový a jeho aktuální funkce lze vždy nahradit buď přímou volbou konkrétního tlačítka nebo i pomocí tlačítek + a -, které naleznete hned pod tímto kolečkem.

Na zadním panelu najdeme vypínač, vstup pro napájecí zdroj, trojici MIDI konektorů (In, Out a Thru), přepínač funkce portu MIDI Thru (volba mezi režimy Out a Thru), vstup pro dva pedály (spínací a kontinuální), vstup pro páskový kontrolér Ribbon, sluchátkový výstup a dvojici jacků pro audio výstup. Spínací pedál klavírního typu je již součástí dodávky PC161.

 

Klaviatura

Hlavní změna, kterou nástroj doznal oproti PC1X, je v kvalitě a rozsahu klaviatury. Zatímco PC1X byl označován také jako stage piano, a to hlavně díky svému plnému klavírnímu rozsahu 88 kláves a kvalitní vyvážené mechanice, tak PC161 nabízí klaviaturu nevyváženou, o rozsahu 61 kláves. Klaviatura je dynamická a nabízí také tlakové snímače pro aftertouch. K dispozici je několik parametrů nastavování dynamické citlivosti klaviatury. Rychlostní i tlaková citlivost funguje spolehlivě a přesně. Při využití dodatečného tlaku (aftertouch) se klávesy v poslední fázi stisku nepropadají, jak tomu bývá u některých méně kvalitních klaviatur. Změna počtu kláves a typu klaviatury se samozřejmě musela podepsat nejen na ceně, ale i na váze nástroje. Ta činí u PC161 i přes masivní kovové tělo pouhých 10,5 kg, čímž se nástroj stává lehce přenosným. Mobilita nástroje si však vybrala svou daň v pocitu ze hry. Nevyvážená klaviatura neposkytuje takový komfort, jaký bych od nástroje této třídy očekával. Ale některým hráčům zase právě takováto klaviatura vyhovuje.

 

Zóny

Klaviaturu Kurzweilu PC161 lze rozdělit až do čtyř zón. Přičemž pro každou zónu lze individuálně nastavit dělící body, program (vybraný zvuk), hlasitost, MIDI kanál, výběr a sílu efektů nebo nastavení a přiřazení funkcí pro některé ovládací prvky. Zóny lze použít také pro vrstvení zvuků nebo pro jednoduché a rychlé rozdělení klaviatury (známá funkce Split).

 

Zvuk

Po zvukové stránce PC161 vychází z PC1X, což mu dává velmi dobrý potenciál. Zvuk nástrojů značky Kurzweil je právem pověstný. PC161 nabízí 384 panelových zvuků a 128 zvuků sady GM. Součástí výbavy jsou i zvuky z rozšiřujícího boardu Orchestral ROM, kde najdeme například velmi pěkně znějící smyčce nebo třeba varhanní zvuky. Další perličkou je využití několika vokálních vzorků ze zvukové banky Take 6, která je firmou Kurzweil distribuována jako rozšiřující pro špičkové nástroje řady K2500. Do nástroje lze také nainstalovat rozšiřující ROM kartu, která mimo jiné zvýší velikost ROM paměti ze stávajících 32 MB na 48 MB. Kurzweil nabízí jako rozšiřující ROM pro tento nástroj kartu Classic Keys, na které najdete zvuky klasických vintage keyboardů jako třeba Hohner Pianet, Hohner Clavinet, Yamaha CP80 a dalších. Už při uvedení PC1X na trh se objevovaly informace o chystaném boardu s XG zvuky. Bohužel tento ještě stále není dostupný.

Zvuky jsou roztříděny jednak do bank a dále ještě do jednotlivých kategorií (piána, smyčce, kytary, apod.), přičemž každé této kategorii přísluší konkrétní tlačítko. Orientace je tedy velmi dobrá a výběr požadovaného zvuku rychlý. K výběru je možné využít také tlačítka + a - nebo kolečko Alpha Wheel.

Polyfonie Kurzweilu PC161 je 64 hlasů. Pro nástroj této třídy je to polyfonie dostatečná a poskytuje široký potenciál pro kreativitu hráče. I když jsem se během testování snažil dostat polyfonii na hranici možností, zahltit zvukový generátor nebylo snadné.

V reálném čase lze u programu (zvuku) měnit jednotlivé přednastavené parametry, které jsou pro konkrétní zvuk přiřazeny odpovídajícím ovládacím prvkům na panelu nástroje. Tímto způsobem lze měnit například typy efektů a jejich sílu, obálku a LFO, zapínat a vypínat arpeggiator, vibrato a podobně. Arpeggiator, který tento nástroj nabízí, je poměrně jednoduchý. K jeho ovládání lze však využít i aftertouch.

Barvu zvuku lze také upravit a v reálném čase měnit pomocí třípásmového ekvalizéru, jenž je ovládán pomocí tří ze čtyř otočných potenciometrů. Jde o ekvalizér grafický (bez možnosti nastavit frekvenci konkrétního pásma) a v jednotlivých pásmech lze měnit hodnoty v rozmezí -12 až +12 dB. Zdvih ekvalizéru je dostatečný a poskytuje tak prostor upravit si výsledný zvuk na výstupu frekvenčně k obrazu svému.

Veškeré takto změněné a upravené zvuky lze uložit do uživatelské banky, která nabízí k tomuto účelu 128 volných pozic.

 

Efektový procesor

Kurzweil PC161 je vybaven kvalitním efektovým procesorem, který podtrhuje zvukové možnosti tohoto nástroje. Jde o procesor KDFX, jenž je známý z nástrojů řady K2500 a K2600. K dispozici je zde celkem 150 typů efektů a 30 typů reverbů. Efektová jednotka je rozdělena do dvou bloků (označovaných jako FX-A a FX-B). Každý zvuk tak může být současně obohacen až dvěma různými efekty. Ke změně síly efektů není potřeba procházet menu. K tomuto slouží opět otočné potenciometry, takže tím máte rychlý a okamžitý přístup k parametrům, které tak můžete jednoduše a operativně během hry měnit. Nastavení efektů je do MIDI vysíláno jako kontroléry 91 (pro FX-B), 92 (FX-A do B) a 93 (pro FX-A).

 

MIDI

PC161 je plně kompatibilní s normou General MIDI Level 1. Tato norma už na dnešní poměry nenabízí takové možnosti například v programování efektů, proto bych uvítal podporu GM Level 2, popřípadě XG. Při práci v MIDI systému je možné samozřejmě PC161 zapojit jednak jako řídící nástroj (master), ale také jako nástroj řízený (slave).

Zaujala mě možnost aktualizace operačního systému nástroje pomocí MIDI. Tento systém aktualizace operačního systému použila firma Kurzweil už i na svých předchozích nástrojích. Konkrétně jde o vyslání řady System Exclusive povelů do nástroje z externího sekvenceru. Aktuální verzi operačního systému lze zdarma stáhnout v podobě MID souboru ze stránek výrobce na adrese

www.kurzweilmusicsystems.com.

Kurzweil PC161
Kurzweil PC161

Cena:

Kurzweil PC161 je Performance Controller nabízející pověstné kvality PC1X, v odlehčené, 61klávesové verzi. Díky svému zvukovému potenciálu, dobré ceně a lehké přenosnosti tento nástroj najde jistě uplatnění u kreativních klávesáků. Prodejní cena PC161 je 34 950 Kč s DPH.

 

Plus:

masivní kovové tělo

hmotnost

Orchestral Board a vokální zvuky Take 6

aktualizace operačního systému nástroje

 

Mínus:

příliš tuhé a hlučnější kolečko Alpha Wheel

kompatibilita pouze GM Level 1

Psáno pro časopis Muzikus