Kramer Striker FR 2027 SM a Imperial FR 404 S

Kramer Striker FR 2027 SM a Imperial FR 404 S
Kramer Striker FR 2027 SM a Imperial FR 404 S

Jako letitý hráč na kytaru Kramer jsem byl osloven, abych napsal něco málo o dvou nových typech. Vlastním asi sedmnáct let Kramerku Pacer DeLuxe americké výroby jako jedinou svou elektrickou kytaru - ne tedy proto, že bych byl jakýmsi zamilovaným vyznavačem firmy Kramer, ale je prostě dobrá a univerzální (po menších úpravách v elektrice) a nemám důvod ji měnit. Můžete ji slyšet na všech deskách, kde jsem hrál, natáčel jsem výhradně na ní. Samozřejmě by se mi - jako každému - líbilo mít fendery a gibsony, ale experimentování a měnění nástrojů je dost nákladné a člověk má obyčejně jiné starosti, pokud není zrovna vášnivý sběratel kytar.

Nyní můžeme značku Kramer nalézt pod vlajkou firmy Gibson. Proč tomu tak je, jsem se nepídil. Jeden čas nebylo o kramerkách vůbec slyšet. Snad vyšly z módy, ale já na módu dlabu. Případný zájemce o historii si jistě vypátrá sám, jak to je. Nejsem zas takový kytarový vědátor, zajímá mě spíše výsledek. Z minulosti si pamatuji, že staré typy kytar Kramer s rozdvojenou kovovou hlavou používali SBB Jozefa Skrzeka, později mě s novým modelem (vybaveným již pákou Floyd Rose) okouzlil Eddie Van Halen.

Dostávají se mi tedy po letech do ruky dva nové typy Striker FR 2027 SM a Imperial FR 404 S. Obě jsou vyrobeny v Korey, ale nevadí to, protože jsou dobře zpracované.

Krk není z jednoho kusu a je v části pod hlavou nastavovaný, což je známka levnějších kytar.

 

Striker FR 2027 SM

Začnu se sedmistrunkou Striker FR 2027 SM. Na první pohled mě zaujal ladný tvar šedočerně mořeného těla. Výřezy umožňují pohodlné hraní i na 24. pražci dvouoktávového krku, jehož šíře dává tušit, že se sedmi strunami to bude pěkná honička. Samozřejmě že na první pokusy saháte levou rukou neustále vedle, ale jistě stojí za to se trochu přeškolit pro hru s hluboko znějící strunou H. Bude vám odměnou velký rozsah a mohutný zvuk v basech.

Kytara je osazena dvoucívkovými snímači, jejichž přepínání obstarává třípolohový přepínač, bohužel umístěný poněkud nevhodně pod potenciometrem hlasitosti (ale to je určitě jen otázka zvyku). Posledním ovládacím prvkem je tónová clona. Trochu postrádám možnost rozpojování cívek snímačů, což by nám nabídlo další barevné kombinace zvuků, ale není problém si to při troše šikovnosti "dobastlit" nebo oslovit někoho, kdo s tím má zkušenosti.

Dalším důležitým vybavením je páka typu Floyd Rose patřičné šíře pro sedm strun. S Floydem mám vynikající zkušenosti. Choulostivým místem bývají břity, na kterých je mechanika opřena o šrouby. Zde působí sečtené síly tahu strun a pružin a doufejme, že v našem případě je tělo mechaniky z dobrého materiálu, vypadá to na ohýbaný plech. V současnosti se do odlitků těl vkládají břity z kalené oceli, které jsou velice spolehlivé. Vložené břity jsem neměl ani u svého prvního Floyda (na originál americké Kramerce!), kde se materiál v těchto zatěžovaných místech po několika letech vykloktal. Mechanika zůstávala po vibrování nepatrně viset v nadladěné poloze. Na to jsem používal jednoduchou fintu - vždy, když je potřeba srovnat ladění, stačí stlačit páku a povolit. Samozřejmě skok v ladění nesmí být příliš velký, to už by byla páka zralá na výměnu.

Kramer Striker FR 2027 SM a Imperial FR 404 S
Kramer Striker FR 2027 SM a Imperial FR 404 S

Zvuk

Zkusme nyní kytaru provětrat s Marshallem DSL 401 (celolampové kombo). Gain nastavuji na sólo - tááák - přepínám na snímač u kobylky a již se linou libé zvuky! Perfektní, homogenní a šťavnatý tón. S tímto snímačem dokáže kytara v dolních polohách zahrát tvrdý, konkrétní a neroztřepaný zvuk a v horních polohách nádherně zpívá. Ve spojení s Marshallem dosáhneme plného tónu, bohatého na vyšší harmonické, snadno přechází do alikvót, při správné technice trsátka získáme až zvuk jakoby s oktáverem (a la Brian May).

Teď přepínám na snímač u krku, je dost silný, má nádherný zpívavý tón (vhodný spíš na rocková sóla než na blues). Slyším až zvuk kytar od kapely Kansas! Zvuk opravdu plný, možná i díky hmotě krku.

Připadá mi, že tento typ kytary je vhodnější pro sólové hraní a rockové doprovody s větším zkreslením, čistý zvuk je dost obyčejný (vždyť už na krabici je napsáno: "... Made to Rock Hard!").

 

Imperial FR 404 S

Druhý typ Imperial FR 404 S je vyveden ve stříbrné barvě. Má také dvouoktávový krk. Kytara je vhodná spíše pro vyznavače metalové image. Každá paráda však něco stojí a v tomto případě za ní platíme horší či nezvyklou vyvážeností kytary na řemenu. Vybavena je čtyřcívkovými snímači Quad-Rail Pickups. Nabízí opravdu možnost tučného zvuku. Barevnějšího, čistšího, brilantnějšího a dynamičtějšího hraní (jak je inzerováno na samolepce) dosáhneme jednoduchým vytažením přepínače na potenciometru tónové clony. Je to mimochodem velice účinná korekce. Kytara velice dobře a citlivě reaguje podle způsobu úhozu a dostaneme z ní opravdu hodně barev. Snímače Quad-Rail nechytají téměř žádný "brum" ani při hi-gain zvucích, což oceníte zvláště ve studiu nebo v blízkosti tramvajových měničů (resp. počítačových monitorů). Další součástí výbavy je opět páka Floyd Rose.

 

Porovnání obou typů

Ve srovnání se Strikerem má Imperial o dost hezčí čisté zvuky, na sóla se mi více líbí sedmistrunka, která má - zdá se - ušlechtilejší tón. Ocenil bych u ní však, kdyby měla též snímače Quad-Rail, ale to už bychom se dostali do fáze experimentování.

 

Co závěrem

Nutno si uvědomit, že mám poměrně přísná hlediska, jelikož obě kramerky vlastně srovnávám s jejich americkou starší příbuznou (mým Pacerem) a v těchto relacích obstály obě kytary velice dobře. Kdo touží po sedmistrunce, vřele mu Strikera doporučuji, ibanezka podle Steva Vaie by byla podstatně dražší (vím, že před lety vycházela přes "pade"). U obou kytar pro jistotu chybí ve výbavě jeden imbusový klíč. Sice se pan W. J. Lee podepsal, že Strikera seřídil, ale moc to poznat nebylo. Jinak bych tuto kytaru do studia rozhodně bral!

 

Info:

Sedmistrunná elektrická kytara Kramer Striker FR 2027 SM je velice vhodná pro rockové hraní, sólovému hráči nabízí velký rozsah, hmatník má 24 poloh. Cena u Praha Music Center je 15 990 Kč. Kramer Imperial FR 404 S má speciální čtyřcívkové snímače, též 24 pražců. Cena u Praha Music Center je 14 990 Kč.

 

Striker

Plus:

vynikající sólový i pevný zvuk pro doprovody

velký rozsah sedmi strun

Mínus:

horší čistší zvuk

 

Imperial

Plus:

výborně reaguje na dynamiku hry

více kombinací na čistý zvuk

Mínus:

nezvyklé těžiště kytary

Psáno pro časopis Muzikus