muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyKorg taktile a Triton taktile (25/49) - master keyboardy

4.1.2016 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Korg taktile a Triton taktile (25/49) - master keyboardy


Master keyboard Korg Taktile a Triton Taktile (25/49)
Pohrajte si s legendou

Pánům z Korgu je zcela určitě jasné, že doba revivalu je dobou revivalu. Proto je na trhu drobný nástroj taktile, který je primárně výborným masterkeyboardem a troufám si říci se skvělou klaviaturou. Jedna verze je ale doplněná zvuky ze slavného synťáku Triton, který z master keybordu dělá něco víc. Kdo na něj někdy hrál, tak ví. Jsem rád, že mohu otestovat toto sympatické zařízení. Začínáme.

Malý a dost šikovný


Korg Taktile/Triton Taktile se prodává ve verzi s 25 a 49 klávesami. Rozdíl je na první pohled nasnadě - Triton Taktile obsahuje zvukovou sadu ze slavného syntezátoru. To ale není vše, ještě se k tomu dostaneme. V krabici je kromě nástroje USB kabel, stručný manuál v angličtině a licenční karta. Slouží ke stažení řady užitečných softwarů, které výrazně - alespoň pro začátek - rozšíří vaše hudební možnosti.

Na začátku se zastavme u klaviatury, která je u klávesového nástroje jaksi dost podstatná. Je skvělá. Je to stejná klaviatura, která je třeba u nástroje Korg Krome, který jsem před časem také testoval. Má skvělou odezvu a výborně se na ní dělají glissanda. Na hlavním ovládacím panelu je 16 dynamických padů, 9 ovládacích táhel, řada hejbátek a také touchpad připomínající touchpad notebooku. Divte se, ke stejnému účelu se dá také využít - totiž k ovládání myši počítače.

Korg taktile a Triton taktile (25/49) - master keyboardy


Taktile jako master keyboard

Taktile je především master keyboard, který sám od sebe, bez speciální softwarové podpory, komunikuje s několika softwary pro DAW. Např. Cubase (7.0 a výše, ale celkem funguje i se 6.0), Logic, Sonar, ProTools atd. Tahové potenciometry jsou k ovládání mixpultu, ale třeba i VST varhan Hammond, pady k bicím atd. Vše se nechá poměrně elegantně nastavit, dle libosti uživatele.

Samotný nástroj obsahuje banku arpeggií, které lze využít v rámci komunikace s VST plug-iny a nebo samozřejmě na zvuky u verze Triton Taktile.

Otřepaná pravda zní: Kdo si hraje, nezlobí. Zaručuji vám, že až si koupíte Taktile, tak si budete hrát skutečně dlouho, protože nástroj je to velmi inspirující a zajímavý. Nadchne vás třeba i touchpad - zvolený zvuk můžete libovolně modifikovat, zkrátka téměř vše. Na YouTube je ostatně bezpočet videí, kde vidíte, jak se s Taktilem pracuje.

Jen co se něco vyrobí,
hned se mnohdy pracuje na upgradu. Stejně tak Korg. Existuje verze Taktile 2.0 a v polovině roku 2015 se dočkáme lepší komunikace s iPady, což je určitě dobře.

Korg taktile a Triton taktile (25/49) - master keyboardy


Triton Taktile jako nástroj se zvuky

Sám sebe řadím mezi zaryté příznivce starých Korgů. Jsou to nástroje osobité, nadčasové, které si stále drží relativně vysokou cenu. Není divu, zvuky Tritonu jsou zvuky...

V Tritonu Taktile je obsaženo 512 rejstříků seřazených v ucelených bankách, tedy: piana, varhany, smyčce, kytary, basy atd. Osobně mě dostávají ta tlustá popová piana, která jsou dnes slyšet už málo. Co mě ale dostalo v opačném slova smyslu, je fakt, že Triton Taktile nemá MIDI in, nelze ho tedy použít jako klasický modul na pódiu s větším master keyboardem. Byl bych první, který by takto hrál. Výrobce mohl tedy alespoň udělat Triton Taktile jako VST plug-in. Ani to se ale nestalo.

Korg taktile a Triton taktile (25/49) - master keyboardy


Ke klávesám spousta softwaru

Obsah předchozího odstavce mě moc nepotěšil. Náplastí ale budiž fakt, že k oběma verzím Taktile dostanete balík softwaru. Součástí je totiž licenční karta. Stačí se dostat na www.korg-licence-centrum.com, odkud můžete stahovat: Korg M1LE, EZdrummer LE, Ableton LE, LoungeLizart, UltraAnalog, Strum (kytara) a ReasonLimited. Získáte tak VST plug-iny z nástroje Korg M1, EZdrummer představovat nijak zvlášť nemusím, Ableton a Reason jsou softwary pro DAW, např. plnou verzi Reasonu je možné koupit za zvýhodněnou cenu. Domnívám se, že pro začátek to rozhodně bude stačit a pak můžete přikupovat, přikupovat a přikupovat. Tak jako každý z nás. Přeji hodně zdaru.

Info:
Korg Taktile/Triton Taktile je výkonným master keyboardem, který je ve verzi Triton doplněný o zvuky stejnojmenného slavného nástroje. Prodává se s možností stažení řady softwarů k aranžování hudby v počítači. Ceny jsou:
Taktile 25: 5590 Kč,
Taktile 49:8390 Kč,
Triton Taktile-25: 8390 Kč,
Triton Taktile-49: 11 190 Kč.

Plus:
výborné zvuky Tritonu
jednoduché nastavení v softwaru pro DAW
odpovídající softwarová výbava


Mínus:
chybějící MIDI in u verze Triton
chybějící L + R audio výstupy u verze Triton


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Provedení master keyboard (Triton Taktile je se zvuky)
Počet kláves 25/49
Ovládání 8/16 padů (podle počtu kláves), 9 táhel, modulace, pitchband, 8 knoflíků (verze 49 kláves)
Arpeggiator 6 typů
Počet bicích smyček 50
Konektivita USB, MIDI in/out (Triton Taktile pouze MIDI out), 3,5 mm stereo jack pro sluchátka, 2x jack pro pedály
Komunikace s PC standardní spolupráce se základními DAW
Rozměry 750 x 290 x 83 mm (verze 49 kláves), 531 x 290 x 72 mm (verze 25 kláves)
Hmotnost 3,8/2,5 kg (verze 49/25 kláves)


www:
www.korg.com/us/products/controllers/taktile/
www.korg.com/us/products/controllers/triton_taktile/

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Korg-taktile-a-Triton-taktile-2549-master-keyboardy~04~leden~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.