Korg Kross - music workstation

Korg Kross - music workstation
Korg Kross - music workstation

Nejnovějším přírůstkem do rodiny „music workstationů“ firmy Korg je nástroj s názvem Kross. Řada nabízí na českém trhu v tuto chvíli celkem tři modely: Kronos X, Krome a Kross. Právě posledně jmenovaný model, který je novinkou, si v dnešním testu představíme.

Kross je nabízen ve dvou variantách - Kross 88 a Kross 61. Obě se prodávají ve dvou barvách - černé nebo červené. Zapůjčený nástroj k testu byl model Kross 88 ve verzi Red - červená. Už samotné označení říká, že nástroj má k dispozici klaviaturu s 88 klávesami. Přední strana mimo samotné klaviatury obsahuje také všechny ovládací prvky, kontroléry, displej a šachtu pro vložení šesti kusů baterií typu AA. Vše je seřazeno víceméně standardně.

 

Vedle klaviatury najdete čtyři hlavní kontroléry. Marně zde budete hledat klasický korgovský joystick. Ten je nahrazen dvěma kolečky Pitch Band/Modulation. Nad kolečky jsou ještě dvě tlačítka s označením SW 1, 2.

 

V horní levé části nad klaviaturou je umístěna šachta pro baterie. Vedle šachty je ve třech sekcích rozmístěno všech padesát funkčních tlačítek, z nichž je třicet jedna červeně podsvícených, dále sedmnáct LED diod, tři selektory a dva potenciometry. Tomu všemu vévodí podsvícený LCD displej o rozměrech 10 x 3 cm.

 

Zadní panel je zleva doprava uspořádán následovně: stříbrné logo Kross Music Workstation. Logo Korg, které má u písmena R malou vychytávku. Vrchní část tohoto písmena je proříznutá a je v ní umístěna LED dioda, která se po zapnutí nástroje modře rozsvítí. Vstupy a výstupy jsou následující: slot SD karty, USB port, 3x jack Damper/Switch/Pedal, MIDI In/Out, 1x jack Line In, 1x jack Mic, 2x jack Audio Output - L/Mono, R, DC In a úchyt kabelu adaptéru.

 

Čelo nástroje obsahuje v pravé části pod kontroléry ještě sluchátkový výstup. Na spodní straně najdeme devět gumových protiskluzových podlepek.

 

Co se týče obou verzí modelů Kross, tak ty se od sebe liší nejen rozsahem (88 nebo 61 kláves), ale i uspořádáním všeho výše popsaného. Kross 61 má ve středu zadního panelu madlo jako kufr, které slouží k přenášení nástroje. Je to určitě zajímavá účelová vychytávka. Šachta baterií se u menšího modelu přesunula na spodní stranu nástroje.

 

Co se týče celkového designu, musím říci, že na mě působí oba modely příjemným moderním dojmem. Kdybych si měl vybrat jeden z této dvojice, zvítězil by určitě Kross 61.

 

Klaviatura nástroje

Jak jsme si již řekli v předchozí části, Kross je nabízen v provedení 61 a 88 kláves. Šedesát jednička je standardní keyboardová klaviatura s rychlostní úhozovou dynamikou. Osmdesát osmička má k dispozici NH (Natural Weighted Hammer Action) klaviaturu. Ani jeden z modelů nepodporuje after touch.

 

Obě klaviatury umí standardně funkce Split a Layer. Quick Split umožňuje rozdělit klaviaturu nástroje na dvě části a hrát tak v každé části jinou zvukovou barvou. Například basa v levé a piano v pravé. Nastavit si můžete bod rozdělení klaviatury, prohození zvukové barvy v pravé a levé části, hlasitost, oktávu zvukové barvy v levé části manuálu a použití arpeggia.

 

V režimu Layer můžete navrstvit dvě zvukové barvy. Například piano a smyčce. Nastavit lze hlasitost vrstveného zvuku, oktávu a arpeggio.  

 

Pokud bych si vybíral nástroj podle klaviatury, ani minutu bych neváhal a zvolil Kross 88.  

 

Program a kombinace

Model Kross nabízí dva režimy pro práci se zvukovými barvami. Program (Prog) a Combination (Combi).

 

V režimu Program najdete všechny jednotlivé zvukové barvy. Ty jsou rozděleny do dvanácti kategorií. Piano (54), E. Piana (60), Organ (63), Bell (50), Strings (77), Brass (82), Synth Lead (70), Synth Pad (54), Guitar (72),  Bass (60), Drum/SFX (134) a User (128). Výběr zvukové barvy je u tohoto modelu vyřešen jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Selektorem Category vyberete požadovanou kategorii. Druhým selektorem zvukovou barvu ve zvolené kategorii, potvrdíte tlačítkem Enter a můžete začít hrát. Výběr můžete také provést kurzorovými tlačítky. Vše je jednoduché a intuitivní. Zvukové barvy můžete také editovat. K dispozici je dvojí editace: jednoduchá a pokročilá. Nastavovat můžete spousty parametrů. Editaci popisovat nebudu, protože by to přesáhlo rámec našeho testu. Možnosti jsou ale skutečně bohaté. Pokud by vás zajímaly podrobnosti editace, nahlédněte do uživatelského manuálu, který si můžete zdarma stáhnout z firemních stránek. Výběr zvukových barev je široký a obsáhne všemožné hudební styly. Určitě si každý z vás vybere.

 

Režim Combination je systémově podobně organizován jako Program, tedy ve dvanácti kategoriích. Piano (28), E. Piano (20), Organ (15), Bell (13), Strings (23), Brass (16), Synth Lead (43), Synth Pad (29), Guitar (18), Bass (45) Drum/SFX (6) a User (128). Výběr kombinace se provádí stejně jako u Programu. I v tomto režimu můžete nastavovat spoustu parametrů, tak aby výsledek odpovídal vaší představě. Režim Kombinace umožňuje rozdělit a vrstvit až šestnáct Programů (zvukových barev) současně. Každá kombinace je tvořena šestnácti timbrály. Každý je přiřazen programu s parametry pro klávesové a dynamické zóny, MIDI kanálu, filtrování kontrolérů a dalším parametrům. Co se týče fabrických nastavení, jsou zde vymyšleny velmi zajímavé kombinace, které mohou inspirovat vaši hru. Tu mou rozhodně inspirovaly.

 

Sekvencer

Kross nabízí ve své výbavě klasický šestnáctistopý MIDI sekvencer. Ten můžete využít pro svoji práci spolu s dalšími funkcemi jako arpeggiator, bicí stopa, krokový sekvencer (který je převzat z populární série Electribe) nebo výkonné efekty či kontroléry.

 

Vraťme se ale zpět k šestnáctistopému sekvenceru. Tento sekvencer může pojmout až 128 skladeb a 210 000 MIDI událostí (eventů). Sekvencer lze použít jak s interním, tak s externím zvukovým generátorem (zvukový modul, jiný klávesový nástroj, virtuální klávesový nástroj atd.).

 

Struktura sekvenceru je následovná: Jeden song obsahuje šestnáct stop, master stopu a parametry songu (jméno skladby, arpeggiátor, funkce bicí stopy, krokový sekvencer, efektové parametry). Stopy 1 až 16 ukrývají všechny MIDI události. Laicky řečeno, vše od nastavení stopy (zvuková barva, hlasitost, panorama atd.) až po samotné výšky tónů. Sekvencer nabízí funkce kvantizace, kopírování, vkládání či podrobnou editaci.

 

Data skladeb vytvořených v sekvenceru nezůstávají po vypnutí nástroje v interní paměti. Nezapomeňte tedy vždy před vypnutím nástroje uložit tato data na SD kartu, abyste nepřišli o svoji práci.

 

Funkce Favorites

Tato funkce slouží pro rychlé vyvolání vašich oblíbených nastavení jediným stiskem tlačítka. V sekci Favorites jsou k dispozici celkem čtyři banky - A, B, C a D. Každá banka má k dispozici šestnáct pamětí, které ovládáte pomocí tlačítek 1 až 16. Ta jsou umístěna na čelním panelu. Přiřadit můžete zvukové barvy, kombinace, audio skladby nebo třeba přepnutí zvuku na externím zvukovém modulu. Jsem přesvědčen, že tuto funkci oceníte hlavně při vystoupeních, kdy budete mít okamžitě svoje nastavení k dispozici.

 

Paměťová karta

Oba modely Krossu podporují paměťové karty SD do 2 GB a SDHC do 32 GB. SDXC paměťové karty podporovány nejsou. SD karta bohužel není součástí balení a je ji nutno dokoupit. Před prvním vložením je doporučeno naformátování. Tím se na kartě vytvoří složka Korg s podsložkami Kross a Data. Právě posledně jmenovanou složku využívá Kross k ukládání a načítání dat z nástroje nebo vašeho počítače.

 

Ve složce data nelze vytvářet podsložky! Ukládat můžete soubory ve formátu pcg (programy, kombinace, bicí sady, globální nastavení a uživatelské šablony arpeggia), sng (interní formát skladeb), mid (standardní MIDI soubor pro sekvencer/SMF skladby) awav (formát standardního audio souboru). Pokud ale budete využívat služeb audio nahrávání, vytvoří se ještě jedna složka s názvem Audio. V ní najdete všechna data, která jste v audio režimu nahráli.

Korg Kross - music workstation
Korg Kross - music workstation

Efekty

Tento Music Workstation nabízí uživateli pět inzertních a dva master efekty současně se sekcí mixu, která ovládá směrování těchto efektů. K dispozici je celkem 134 různých typů digitálních efektů, jako delay, reverb, chorus, rotary speaker, vocoder nebo simulace zesilovačů. Efekty můžete využít ve všech třech základních režimech. Program, Combination a Sequencer. Samozřejmostí je směrování a nastavení jednotlivých efektů. Efekty můžete využít i pro Audio vstupy (Line In a Mic In). Zvuková kvalita je díky technologiím EDS-i a REMS zaručena.

 

Audio rekordér

Kross disponuje kvalitním digitálním audio rekordérem se záznamem na SD kartu. Kromě záznamu vaší hry na klaviaturu nástroje můžete nahrávat data ze sekvenceru, z externího audiovstupu nebo externího mikrofonního vstupu. Nahrávat můžete metodou overdubbing. Rekordéru nechybí ani funkce Undo, která umožní návrat k poslednímu místu před záznamem. Délka jednoho nahrávaného songu může být maximálně tři hodiny. Celková doba bude záviset na volném místě vaší SD karty. Pro testovací nahrávání jsem použil 4GB microCD kartu vloženou v adaptéru. Audio rekordér ukazoval na prázdné kartě dobu záznamu 5 hodin 57 minut.

 

Audio záznam jsem si vyzkoušel všemi dostupnými způsoby. Když pominu malý displej a proklikávání v menu, musím říci, že vše funguje rychle, jednoduše a bezproblémově.

Korg Kross - music workstation
Korg Kross - music workstation

OS nástroje

Testovaný nástroj měl nainstalovaný OS ve verzi 1.0.2. Podpora na firemních webových stránkách nabízela OS ve verzi 1.0.3., který si můžete stáhnou zdarma. Postup, jak nový OS nainstalovat, najdete v dokumentu ve formátu pdf „HowToUpdate KROSS 103“ (jak updatovat Kross na OS 1.0.3.). Také zde naleznete dokument, v němž se dozvíte, jaké změny nastaly v novém OS.

 

*REMS (Resonant Structure and Electronic Circuit Modeling Systems) je technologií firmy Korg. Tato technologie umožňuje digitální simulaci četných faktorů, jež vytvářejí a ovlivňují zvuk u akustických, elektrických a elektronických hudebních nástrojů, jako je například rezonance těla nástroje, speaker kabinetu, elektronická a akustická odezva mikrofonů a reproboxů či simulace změn, ke kterým dochází v lampách a tranzistorech.

(zdroj: firemní materiály firmy Korg)

 

Editor

Z firemních stránek si můžete stáhnout a nainstalovat Kross Editor/Plug-In Editor. Ten je určen pro dvě nejpoužívanější platformy - Windovs (od Windows Vista výše) a Mac OS X (od Mac OS 10.6.8 výše). Tento editor může pracovat jako samostatná aplikace nebo jako VST či Audio Units plug-in. Pomocí tohoto softwaru můžete editovat vše potřebné v pohodlí svého počítače. Editor je po designové i funkční stránce zpracován s korgovskou pečlivostí a bude vám určitě dobrým pomocníkem při práci s Krossem.

Korg Kross - music workstation
Korg Kross - music workstation

Kross a počítač

Nástroj připojíte k počítači standardním způsobem přes USB. Pro správnou komunikaci mezi Krossem a počítačem je dobré nainstalovat USB MIDI Driver, který si můžete také stáhnout zdarma z firemních stránek. Podporovány jsou opět obě platformy, Windows (od XP výše) a Mac OS X (od 10.6.8 výše). Poté můžete plně využívat služeb svého domácího DAW studia nebo softwarového Kross editoru ve spojení s nástrojem.

 

Závěr

Korg Kross je klávesový nástroj se zajímavými možnosti. Tento music workstation nabízí vše nejpotřebnější pro práci klávesisty. Od širokého výběru zvukových barev přes přípravu vlastních scén a šestnáctistopý sekvencer s možností editace až po audio rekordér s možností overdubbingu. A to byl jen výčet toho nejhlavnějšího. Když k tomu přičteme zajímavý design s novými prvky ovládání a možnost výběru ze dvou provedení (Kross 61 a 88), vychází mi z toho velmi zajímavý nástroj určený pro každodenní použití.

 

Jeho praktické využití může být skutečně široké. Od velkých pódií přes domácí studia až po výuku hry na elektronické klávesové nástroje na hudebních školách.

 

Pokud tedy hledáte nástroj, který by měl splňovat výše popsané, neváhejte a běžte si jej vyzkoušet. Rozhodně nebudete zklamáni tak jako jsem nebyl já.

  

Info:

Korg Kross Music Workstation se prodává ve dvou provedeních. Kross 61 za 19 990 Kč a Kross 88 za 28 410 Kč i s DPH.

 

Plus:

-výborný poměr výkon/cena

-atraktivní design s novými prvky ovládání

-možnosti nástroje

-kvalitní klaviatura u Kross 88

 

Mínus:

-umístění baterií na předním panelu u Kross 88

 

Klaviatura: 61 kláves s rychlostní úhozovou dynamikou, 88 kláves NH (Natural Weighted Hammer Action)

Polyfonie: 80 hlasů, režim single 40 hlasů

Displej: LCD podsvícený (240 x 64 pixelů) s možností nastavení kontrastu

Zvukové generátor: presetové programy 356 (GM2 - 256+9),  uživatelské programy 640 (512 připravených), uživatelské bicích sady 48 (32 uživatelské připravených), kombinace 384 (256 připravených),

Efektové procesory: 5 inzertních efektů, 2 master efekty, celkem 134 typů (možno vybrat ze 74 typů pro inzertní efekty, 101 typů pro master efekt 1 a 4 typy pro master efekt 2)

Sekvencer: 16 MIDI stop, 128 skladeb, 210 000 MIDI událostí, 16 presetových a 16 uživatelských šablon pro skladby, formáty Korg Kross, SMF 0/1

Audio rekordér: formát nahrávání - PCM 48 kHz/16 bitů, import wave 44,1 kHz/16 bitů 48 kHz/16 bitů stereo, export 48 kHz/16 bitů stereo, maximální počet skladeb 200, overdubbing

Polyfonní arpeggiátor: režim program - 1 arpeggiator, režim kombinace a sekvencer - 2 arpeggiátory, 1028 uživatelských paternů arpeggia (916 připravených), 5 šablon arpggia (up, down, alt1, alt2, random)

Kontroléry: 2 kolečka Pitch Band/Modulation, tlačítka SW 1,2

Datové úložiště: SD karta 2GB - 32 GB

Napájení: AC adaptér (DC 9 V), baterie 6 ks AA

Vstupy a výstupy: 1x šachta pro SD kartu, 1x USB/B, 3x jack (6,3 mm) - Damper/Switch/Pedal, MIDI In/Out, 1x stereo jack (3,5 mm) Line In, 1x jack (6,3 mm) - Microphone, 2x jack (6,3 mm) Audio Output - L/Mono,R, DC In, 1x stereo jack (3,5 mm) sluchátka    

Volitelné příslušenství: Expression/Volume pedál XVP-10, nožní kontrolér EXP-2, Damper pedál DS-1H, pedálový spínač PS-1, PS-3

Rozměry: Kross 61 942 x 281 x 91 mm (šířka, hloubka, výška) Kross 88 1488 x 383 x 135 mm (šířka, hloubka, výška)

Hmotnost: Kross 61 4,3 kg Kross 88 12,4 kg

 

www:

www.korg.com

Psáno pro časopis Muzikus