muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

klávesyKorg Kronos X-73 - pracovní stanice

10.6.2014 | Autor: Bohuslav Bob Zika | sekce: pro muzikanty - testy

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


Kronos je v řecké mytologii podle pelasgického mýtu o stvoření světa syn Eurynomé a hada Ofióna. U firmy Korg nese jméno Kronos klávesový nástroj třídy workstation.

Poprvé jsme se mohli setkat s pracovní stanicí Kronos v roce 2011. Od té doby si vydobyl nástroj svoje jméno u  předních klávesistů po celém světě. Firma neusnula na vavřínech a pokračovala dále ve vývoji tohoto modelu. Výsledkem je druhá generace s označením Kronos X. Právě tato generace je momentálně vlajkovou lodí třídy Wokstation. Firma nabízí tuto modelovou řadu ve třech provedeních. Kronos X-88, 73 a 61. A proč právě označení Kronos X? Ono X má označovat nebývalý potenciál tohoto modelu. Jestli je tomu skutečně tak, se dozvíte z dnešního testu Kronos X-73.

Na první pohled

Kronos X nabízí stejné uspořádání ovládacích prvků na předním panelu jako Kronos první generace. To platí i pro zadní a čelní panel, kde jsou umístěny všechny vstupy a výstupy. Jediné, co se na první pohled změnilo, je označení nástroje. Za nápisem Kronos přibylo ještě červené písmeno X, označující právě druhou generaci tohoto modelu.

Co se týče designu, vychází nástroj rovněž z první generace. Kronos X je zpracován moderně a všechny jeho ovládací prvky jsou rozmístěny logicky a účelně. Jediné, co mi na nástroji na první pohled vadilo, byla „sololitová“ deska na spodní straně nástroje. Myslím, že by si nástroj zasloužil lepší ochranu spodní strany, aniž by musela nějak dramaticky stoupnout váha nástroje, která je v této kategorii stejně víc než dobrá (20,3 kg).

Hlavní změny na uživatele čekají uvnitř nástroje, což je určitě víc než změna designu.

Použité technologie

Dnešní klávesový hráč se již neobejde bez moderních technologií a právě těmito je Kronos X nabit (Sondius-XG, Karma, MDS - Multi Dimensional Synthesis, Physical Modeling, Digital Synthesis, SST - Smooth Sound Transitions, CMT - Component Modeling Technology, VMT - Virtual Memory Technology, Rems, Touch View, Open Sampling, Wave Sequencing nebo Standard SMF 0/1, GM2 a další). Díky těmto technologiím získává každý klávesista silný potencionál, který může uplatnit při živých vystoupeních, produkci nebo třeba při programování zvuků. Rozepisovat se podrobněji o jednotlivých technologiích by vydalo na několik dalších článků.

Koncepce workstationu

Hudební stanice Kronos X má k dispozici sedm hlavních režimů - Set List, Program, Combination, Sequencer, Sampling, Global a Disk. Nyní si v rychlosti řekneme, co jednotlivé režimy nabízejí.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


Set List slouží k organizaci libovolných dat (programy, kombinace, songy atd.). Právě set listy oceníte při živém hraní, kdy si do jednotlivých pamětí (slotů) připravíte vše potřebné, třeba pro jednotlivé úseky skladeb. Jedna stránka set listů zobrazuje šestnáct slotů. Jeden set list má sto dvacet osm slotů. V paměti můžete mít až sto dvacet osm set listů. To je dostačující i pro několik vystoupení. A ještě jedna vychytávka na závěr: Funkce SST umožňuje přirozeně a plynule navazovat zvukové barvy s efekty a snadněji tak měnit zvukové scény při živém vystoupení.

V letošním roce firma Korg slaví 50 let (1963-2013). Za tato léta představila firma světu nejeden nástroj (Polysix, Poly 800, M1, Triton, Karma, Oasys a další), který si vydobyl své jméno u klávesové veřejnosti. Posledním počinem je právě Kronos X, jehož nedílnou součástí se stala tvář Jordana Rudesse (Dream Theatre a další projekty). O tom svědčila jeho skvělá prezentace tohoto nástroje na letošním frankfurtském veletrhu Musikmesse (cover verze skladby trojice Emerson, Lake & Palmer - Tarkus). Chcete-li tuto předváděčku vidět, mrkněte na www.youtube.com/watch?v=BfBUcQtR4Nw.

Režim Program umožňuje přístup k jednotlivým zvukovým barvám Kronosu. Veškeré zvukové barvy můžete podrobně editovat. K dispozici je celkem devět syntéz (HD-1, AL-1, CX-3, STR-1, MS-20EX, PolysixEX, MOD-7, EP-1, SGX-1), takzvaně devět v jednom. Vytvářet lze i bicí programy, ovládat modul Karma a další. Možnosti jsou skutečně bohaté.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


Combination umožňuje rozdělit a vrstvit až šestnáct zvukových barev (programů) najednou. Jedna kombinace se může skládat až ze šestnácti timbrálů. Každý timbrál může mít jinou zvukovou barvu, přesné nastavení klávesové zóny, MIDI kanálu, hlasitosti, panoramy a dalších parametrů. Použít můžete také dvanáct inzertních efektů, dva masteringové a dva celkové efekty. Využít můžete až čtyři moduly Karma najednou. I nastavení těchto modulů je bohaté. K dispozici je celkem čtrnáct bank. Každá banka má sto dvacet osm kombinací. Tolik k tomuto režimu.

Režim Sequencer umožňuje přehrávat, nahrávat a detailně editovat šestnáct MIDI a šestnáct audio stop. I zde jsou možnosti velmi bohaté. V pohodlí svého domova můžete získat dokonalou nahrávku bez nutnosti navštívit profesionální nahrávací studio.

Sampling umožňuje nahrávat a editovat uživatelské samply a multisamply. V tomto režimu můžete pracovat jako s kterýmkoliv jiným samplerem. Připojit můžete také externí USB mechaniku CD-R/RW (nutno dokoupit) a samplovat přímo z audio CD. Nástroj rozumí více formátům (Korg, Akai S1000/S3000, Sound Fond 2.0, aiff a wave), takže nemusíte zahazovat svoje staré knihovny „samplů“ a můžete je využít i zde.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


V režimu Global můžete provést nastavení celého Kronosu, editovat bicí sady nebo sekvence Wave. Vytvořit si můžete například uživatelské ladění, určit funkci přiřaditelných pedálů či přepínačů nebo třeba přejmenovat Program nebo Combination. Takto bych mohl pokračovat dále.
Režim Disk vám umožní ukládat, načítat a dále spravovat veškerá data nástroje (zvukové barvy, kombinace, samply, songy atd.) na interním SSD disku nebo na externím přenosném hard disku či USB paměti. Podporováno je také připojení USB CD-R/RW, DVD nebo 3,5” disketové mechaniky  2HD a 2DD.

Popisovat detailní možnosti všech režimů je v rámci tohoto testu takřka nemožné. Pokud vás budou zajímat detaily jednotlivých režimů, doporučuji navštívit firemní web a stáhnout si manuál k nástroji.

OS nástroje

Druhá generace Kronosu nabízí operační systém ve verzi 2.0.6. Že se jedná skutečně o propracovaný OS, o tom svědčí i jeho náběh (cca 2:14). Hned po spuštění mne překvapila mírná hlučnost chladicího systému nástroje. Spustil jsem aplikaci Decibel na iPhonu a dal se do měření. Nárůst oproti vypnutému nástroji činil cca 10 dB. Tento nárůst by se mohl projevit třeba při práci s mikrofony a samplerem, i když se asi moc nepočítá s přímým samplováním pomocí mikrofonů a nástroje v terénu. Jako pódiový hráč si tohoto nárůstu na živých vystoupeních ani nevšimnete.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


OS jsem prozkoumal důkladně a byl jsem velmi překvapen tím, jaké možnosti nabízí. Samotného grafické zpracování je rovněž na vysoké úrovni. Provázanost dotykového displeje se všemi ovládacími prvky je logická a intuitivní. Zde velká pochvala!

Klaviatura nástroje

Ke kvalitnímu nástroji patří i kvalitní klaviatura. Tou je zde bezesporu vyvažovaná, léty prověřená klaviatura RH3 (Real Weighted Hammer Action 3). Stejnou klaviaturu nabízí i model s 88 klávesami. Model s 61 klávesami má k dispozici klasickou keybordovou klaviaturu, jakou má například Korg M3-61.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


Editor

Uživatelé mají pro své nástroje k dispozici také Kronos Editor/Plug-In Editor. Od verze OS 2.0.2 a vyšší je na www.korg.com/KronosX k dispozici Kronos Editor Version 2.0.0. Je určen jak pro Windows tak pro Mac OS X. Tento editor si můžete volně stáhnout a nainstalovat. Hardwarové požadavky pro obě platformy uvádět nebudu. Ty jsou specifikovány na uvedených webových stránkách.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


Pro vyzkoušení jsem si stáhl Kronos Editor 2.0.0 pro Mac. Vše jsem nainstaloval, propojil a vyzkoušel. Co všechno můžete s editorem dělat? Můžete pracovat s režimy Set List, Combi, Program, Sequencer a Global. Data můžete všemožně upravovat dle svých požadavků, tak jako v nástroji, a zálohovat je.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


Editor pro firmu Korg naprogramovala kanadská firma Sound Quest.

Zvukové knihovny pro Kronos

Pro novou generaci Kronos Music Workstation jsou také k dispozici dva druhy zvukových knihoven - EXs Expansion Samples Series a KRS Professional Sound Series.

První knihovna EXs využívá SSD disku a nabízí uživateli samply PCM, programy a data bicích sad. Na firemních stránkách si můžete stáhnou demo verzi, tu si vyzkoušet a po zakoupení kódu autorizovat. Poté ji můžete plně užívat. Zakoupit lze knihovny Exs10 Ricky Lawson’s „We Coast“ Drums, Exs11 Legendary Strings, Exs13 Jazz Drums Expansion Kit a další.

Druhá knihovna KRS je určena hlavně pro klávesisty-programátory, kteří si chtějí vytvářet zvukové barvy sami a být tak originální. Knihovny jsou tedy zaměřeny na zvukový design a produkci. Uživateli nabízí hlavně propracovanější programy, kombinace a různé patterny s groovy. Tyto knihovny se stahují se současným zakoupením. Zakoupit můžete KRS-1 Pro Grooves od Davida „Fingers“ Haynese, KRS-02 STR-1/MOD-7 Phase II, KRS-03 Nu Electro, KRS-04 Pro Splits and Layers a další.

Korg Kronos X-73 - pracovní stanice


Pokud se chcete více dozvědět o zvukových knihovnách, doporučuji navštívit firemní stránky www.korg.com/kronosSoundLibraries nebo přímo další výrobce, jako Karo www.karo-sounds.com, Kid Nepro www.kidnepro.com, Irish Acts www.irishacts.com a Kelfar kelfar.net. Zde si můžete projít současnou nabídku a vybrat tu pravou knihovnu právě pro sebe.

Co nabízí druhá generace

Srdcem Kronosu X je nová základní deska. Ta nabízí uživateli rychlejší procesor a podporu pamětí DDR 3. Nástroj také nabízí nový operační systém Kronos System Version 2.0 (přesně 2.0.6). Rozšířena byla interní PCM RAM paměť nástroje (2 GB). Nabízen je větší, rychlejší hard disk 2,5” SSD (Solid State Disk) o velikosti 62 GB. Tím pádem se zvětšila uživatelská paměť programů (2560 programs), bicích sad (264 drum kits) a sekvencí Wave (598 wave sequences). Vylepšen byl i režim samplingu. Sample Locations nabízí až čtyřnásobné zvětšení (16 000 Samples a 4000 Multisamples). Kromě osvědčeného piana German D a piana Japanese C si můžete vyzkoušet také Austrian Piano (demo verze).

Na nástroji najdete signature zvukové barvy, na jejichž vývoji se podíleli věhlasní klávesisté a další hudebníci, jako například Jordan Rudess, Russ Ferrante, George Duke, John Novello a další.

Závěr

Kronos X je v této době určitě nejkomplexnějším hudebním pracovištěm, které může mít klávesový hráč k dispozici. Musím říci, že mne nástroj po celou dobu testování nepřestal překvapovat svými možnostmi.

A ještě jeden postřeh. Kronos X ve vás dokáže při hře často probudit i spoustu nových nápadů a inspirací.  Uplatnění tohoto nástroje může být skutečně široké. Od zvukového designu přes živá vystoupení až po studiovou práci.

Nedivím se, že si tento nástroj do své výbavy pořídili takoví věhlasní klávesoví hráči jako Jordan Rudess (Dream Theatre), Adam Wakeman (Ozzy Osbourne), Spike Edney (The Queen)... a v tomto výčtu bych mohl ještě dlouho pokračovat. Myslím si, že tato jména hovoří za vše. Pokud se chcete zařadit mezi tato  jména i vy, neváhejte a běžte si Kronos X vyzkoušet. Vřele doporučuji.

Info:
Korg Kronos X-73 Music Workstation firmy Korg. Cena této pracovní stanice je 95 014 Kč s DPH.

Plus:
výborný poměr výkon/cena
celkové možnosti nástroje
kvalitní klaviatura RH3
propracovaný OS
editor pro Windows i Mac OS
další rozšiřující knihovny pro nástroj

Mínus:
„sololitový“ spodek nástroje
mírná hlučnost ventilátoru při spuštění nástroje


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:


Klaviatura 73 kláves RH3 (Real Weighted Hammer Action 3)
Polyfonie od 40 do 200 hlasů
Displej Touch View 8” TFT, SVGA (800 x 600 bodů), dotykový, možnost nastavení jasu
Zvukové generátor 9 typů syntézy (HD–1, AL–1, CX–3, STR–1, MS–20EX, PolysixEX, MOD–7, SGX–1,EP–1), presety PCM – ROM 1505 multisamplů, 1388 bicích samplů
Sampling/podporované formáty Open Sampling Systém – RAM 16 bitů/48 kHz, stereo/mono sampling,
disk 16 nebo 24 bitů/48 kHz
Korg, Akai S1000/S3000, Sound Fond 2.0, aiff a wave
Sekvencer 16stopý MIDI sekvencer a 16stopý hard disk rekordér + master stopa
Efektové procesory 12 efektů insert (stereo In/Out), 2 efkekty master (stereo In/Out), 2 efekty total (stereo In/Out), 1/3pásmový EQ pro každý timbrál/stopu, 185 dalších typů efektů (použití pro insert, master nebo total), modulace
Podporované technologie Sondius–XG, Karma, MDS (Multi-Dimensional Synthesis),SST (Smooth Sound Transitions), CMT, REMS, Touch View (graphical user interface)
Podporované standardy GM2
Podporované formáty souborů formát Korg (Kronos, Oasys), SMF 0/1, wav 16/24 bitů
Jazyk OS Kronos verze 2.0.6.
Datové úložiště Interní SSD (2,5”) 62 GB, externí připojení HDD, USB flash, CD/DVD
Vstupy a výstupy L/Mono – R Outputs, individuální Outputs 1–4, Headphones, S/P DIF In/Out,
Audio Inputs 1–2, Damper, Assignable Switch, Assinable Pedal, MIDI In/Out/Thru, 2x USB typ A, 1x USB typ B
Volitelné příslušenství HC-Kronos (hard case), PS3 (sustain pedál), DS1H (sustain pedál s funkcí half-damper), EXP2 (nožní kontrolér – expression pedál), XVP10 (stereo In-Line In/Out volume pedál)
Rozměry 1243 x 411 x 145 mm (šířka, hloubka, výška)
Hmotnost 20,3 kg


www:
www.korg.com/KronosX

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Korg-Kronos-X73-pracovni-stanice~10~cerven~2014/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.