přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíKorg KR55 Pro - automatický bubeník

12.12.2018 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Korg KR55 Pro - automatický bubeník


V dřevěné retro krabici se skrývá moderní zvuk

Retro design, moderní zvuk, spousta možností. To je ve zkratce automatický bubeník od firmy Korg s označením KR55 Pro. Tato japonská firma má téměř historické zkušenosti s vývojem automatických bubeníků, možná právě proto je nová KR55 tak „vystajlovaná“. Pojďme se jí podívat pod kůži, nebo spíš pod blánu.

Teoreticky si to mohu pamatovat, byly mi čtyři roky, když tehdy v Československu prakticky neznámá japonská firma uvedla na trh Korg Rhythm 55. Vypadal sice jinak, spojitost v názvu tam ale je. A co to je tedy za zařízení? Oba dva, ten starý i nový, jsou klasické bicí automaty. Pustíte rytmus, můžete hrát, pouštět přednastavené breaky, konce. U každého rytmu jsou k dispozici dvě varianty. Je to v podstatě to samé jako bicí u kláves - keyboardů, pouze s tím s rozdílem, že TR55 jen bubnuje, zatímco klávesy hrají i doprovod.
Co se výbavy týká, je to poměrně zajímavá mašinka. Obsahuje celkem 24, resp. 48 rytmů, vždy s dvěma přechody a koncem. Kromě logických audio výstupů má také audio vstupy, a to hned tři, a k tomu AUX in. Když se k němu postaví kupříkladu kytarista, basák, zpěvák a třeba klávesák, mohou hrát k radosti publika i bez bubeníka. Ovšem, troufám si říci, že živý bubeník by byl trochu lepší. Ale postupně.

Filosofie
Široké využití, to je podle mého soudu ta hlavní myšlenka. TR55 nestojí majlant, proto si ho může leckdo dovolit, a pokud nebudeme příliš nároční, tak nás rozhodně nezklame. Navíc zvuky bicích jsou skutečně skvostné. Zní to výborně ve sluchátkách i přes aparát, a to i při změně tempa. Zařízení má vlastní efekty, má dokonce „kouzelné“ tlačítko Acoustage, které zvuk přepne do té podoby, jako byste skutečně hráli v sále na podiu.
A teď trochu prakticky. Dovedu si představit tu situaci, že bychom si s kolegou kytaristou, basákem a mými klávesami skutečně okolo stoupli a něco - jak se říká - vrzli. Co jsem moc nepochopil, rytmy nemají svá přednastavená tempa. Když se jimi probíráte a jeden ztlumíte, tak už ten další je ve změněném tempu, což mi přijde trochu nelogické.
Zařízení lze ovládat nožním pedálem. Výrobce doporučuje pedál od sesterské firmy Vox s označením VFS5, který stojí necelých 1500 korun.
Pokud by Korg KR55 Pro měl MIDI, mohli bychom ten start synchronizovat přes MIDI, což je u nástrojů celkem běžná věc. MIDI tam, jak jste asi pochopili z předešlé věty, ale není.

Audio záznam
TR55 má šachtu pro SD kartu. Je to podle mého názoru lepší volba než USB, především z důvodu kompatibility. Na tuto kartu (4-32 GB, SDHC, UHS-I) můžeme nahrávat celé dění v přístroji, to znamená signál ze všech vstupů, včetně vlastního bubeníka. Lze nahrávat i do stop, což je z mého pohledu skvělé. A 32GB karta už něco unese. Korg nám dovolí nahrát až 50 skladeb. Předpokládám ale, že to půjde jaksi oblbnout, jinými slovy tam dáme další kartu a můžeme nahrávat dalších padesát, pokud bychom chtěli.

Kdo má na něj šetřit?
No, to je otázka, nicméně se domnívám, že i přes pár drobných výhrad zůstává Korg KR55 Pro výborným automatem se skutečně nádherných zvukem. Chceme-li hrát v uvozovkách normální hudbu - jednoduchý popík, country, lehký rock, blues a třeba nějaký ten jazzový jam -, rozhodně nám poslouží víc než dobře. Výhodou jsou zcela jistě audio vstupy pro připojení dalších nástrojů a zmíněná možnost nahrávání. Myslím si tedy, že každý, kdo hledá alternativu pro jednodušší hudební produkce, může po něm v klidu sáhnout. Dostane designově nádhernou věc, která moc hezky hraje. A nezaplatí moc peněz.

Info
Korg KR55 Pro je automatický bubeník s audio vstupy a možností záznamu. Cena je 7750 Kč.

Plus
koncepce
design
zvuk

Mínus
chybějící MIDI
malý displej

Technická specifikace
zvuky 24/48 rytmů
přechody 2x přechod (fill in), 1x konec (end)
nahrávání ano, na vloženou SD kartu (4–32 GB, SDHC, UHS-I)
kapacita 50 skladeb
výstupy L + R out, sluchátka
vstupy aux in, 2x input jack, 1x XLR mikrofonní
pedál doporučený Vox VFS5
napájení externí trafo, baterie (6x AA)
rozměry 347 x 68 x 223 mm
hmotnost 1,4 kg

Web
https://www.korg.com/us/products/drums/kr55pro/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Korg-KR55-Pro-automaticky-bubenik~12~prosinec~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.