Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí

Jak je tomu již dobrým zvykem, přichází v podzimních měsících firma Korg na trh s horkými novinkami mezi klávesovými nástroji. Nebylo tomu jinak ani v loňském roce. Mezi aranžéry se objevil nový produkt Entertainer Keyboard EK-50. A jak říká slogan v úvodu: „Explore, entertain, enjoy!“Přesně v tomto duchu jsem nástroj otestoval a nyní se s vámi podělím o dojmy a zkušenosti s tímto novým modelem.

Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí
Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí

Koncepce nástroje EK-50

Hned na první pohled je patrné, že Korg u tohoto modelu, s klaviaturou standardní velikosti se šedesáti jedna klávesami, vsadil na novou koncepci. Svědčí o tom nové, zjednodušené rozložení tlačítek a také klasický LCD displej s podsvícením, který dnes vídáme spíše u levnějších keyboardů. Podsvícení tlačítek uspořádaných do několika logických skupin oceníte v rámci lepší orientace za zhoršených světelných podmínek. Jsou dostatečně veliká a příjemně se ovládají. V pravé a levé horní části je umístěna dvojice reproduktorů s bassreflexem.

Zadní panel nabízí všechny vstupy, výstupy a také závěs kabelu adaptéru. Uspořádání je zleva doprava následující: vstup pro 12V adaptér, USB pro přímé připojení k počítači (To Host), USB pro připojení externího flash disku (To Device), vstup pro nožní kontrolér, hlavní výstup nástroje 2x jack 6,3 mm (Out R-L/Mono), 1x stereo jack 3,5 mm pro Audio In a 1x stereo jack 3,5 mm pro sluchátka.

Ve spodní části nástroje je umístěna šachta pro osm baterií typu AA. Díky tomu můžete nástroj používat prakticky kdekoliv. Nechybí zde ani protiskluzové gumy.

Z tohoto mála je již naprosto jasné, na jakou cílovou skupinu firma míří. Právě tomu také plně odpovídá i výbava nástroje. Protože Korg nikdy nevyráběl žádné hračky pro děti, tedy kromě piana Tiny, dá se očekávat, že nabídne standardně osvědčené věci, které známe z profesionálních aranžérů řady Pa. Pojďme se tedy společně podívat, co vše se ukrývá pod kapotou EK padesátky.

Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí
Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí

Ozvučovací systém nástroje

Zesilovač nástroje má 2x 10 W. Dvojice reproduktorů je v provedení 120 mm double-cone. Oba mají netypicky vyvedený bassreflex směrem nahoru. Reproduktory se dají kdykoliv rychle vypnout a zapnout. To lze provést jednoduše přímo z předního panelu. Odpadá tak listování v globálním nastavení systému. Toto nové řešení je rychlé a elegantní. Jak říká klasik, v jednoduchosti je krása.

Systém reproduktorů má také k dispozici ekvalizér (Speaker EQ) s osmi přednastavenými presety. Ten si můžete nastavit tak, jak bude vyžadovat daná situace.

 

Co vše nabízí zvukový generátor

Nástroj uživateli nabídne stereo zvukový generátor PCM, který má 64 hlasů polyfonie. K dispozici je přesně 703 zvukových barev a 41 bicích sad, včetně kompatibilní sady GM. Zvukové barvy jsou nově zpracovány pro tento model. Novinkou modelu EK-50 jsou klávesové sady (Keyboard Sets). Jsou to vlastně přednastavené kombinace zvukových barev pro tři vrstvené zvuky pravé ruky (Upper1, 2, 3) a jeden zvuk levé ruky (Lower), který se používá při splitované hře. K dispozici je celkem 176 přednastavení. Všechny kombinace jsou přehledně seřazeny v sedmnácti kategoriích. Ty jsou pečlivě popsány, tak jako zvukové barvy a bicí sady, v samostatném manuálu s názvem Voice Name List. Můžete si ho volně stáhnout z firemních stránek Korgu.

U zvukových barev vsadil Korg na novou filozofii. Nevybíráte zde z jednotlivých 703 zvukových barev, ani je nenastavujete pro každý klávesový part, tak jako u nástrojů řady Pa. Vše je jednodušší. Zmáčknete Keyboard Set/STS a vyberete jednu ze 176 kombinací, která je připravena pro party pravé (Upper) a levé (Lower) ruky, a můžete začít hrát. Výběr se provedete dvojím způsobem. Buďto kolečkem dial nebo přímou volbou pomocí numerických tlačítek. Vybírat lze přímo i kategorie, aby byla volba rychlejší (dvě tlačítka Category). Pokud se budete chtít vrátit k originální sadě, stačí podržet Schift a stisknout tlačítko Keyboard Set/STS. Pro rychlé nastavení piana stačí zmáčknout tlačítko Grand Piano, a v mžiku můžete začít preludovat jako klavírista. Co se týče jednotlivých partů pravé a levé ruky, tak ty se dají jednoduše zapínat a vypínat v sekci Part Mute/Sound Select. Pokud svítí Part červeně, je vždy aktivní.

Vše je skutečně vymyšleno velmi jednoduše. Je to ideální pro všechny hráče, kteří se nechtějí otravovat s žádným nastavováním, hledáním a upravováním a chtějí hned hrát svoje písničky. Dobrou zprávou je, že korgovská kvalita zvuku je zachována i u tohoto modelu.

Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí
Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí

Co vše nabízí hudební styly

Celkem nabízí nový model 280 hudebních stylů, které jsou uspořádány v 17 skupinách (8/16 Beat 1, 2, Ballad, Ballroom, Dance, Rock, Soul & Funk, World 1, 2, 3, Latin 1, 2, Latin Dance, Jazz 1, 2, Traditional a Special). Pro všechny hudební styly je k dispozici 2x předehra (Intro), 2x dohra (Ending), 4x variace, kde se 1-2 používá pro sloku a 3-4 pro refrén, 1x přechod (Fill) a 1x Count In/Break. Samozřejmostí jsou tlačítka Start/Stop a Synchro Start/Stop. Nově zde přibylo tlačítko nahrávání (Record). Další novinkou jsou tlačítka Part Mute, kterými rychle vypnete kterýkoliv ze čtyř partů doprovodu (Drum, Percussion, Bass a Other Parts).

Požadovaný hudební styl zvolíte jednoduchým způsobem: Zmáčknete tlačítko Style v sekci Mode a vyberete požadovaný hudební styl. A jak poznáte, že volíte zrovna hudební styl? Jednoduše. Po zmáčknutí se tlačítko Style rozbliká tak, jako stejný název na displeji. Výběr se provádí stejně jako u zvukové barvy. Dobrým nápadem je STS (Single Touch Setting), který se automaticky navolí ke každému zvolenému hudebnímu stylu. V manuálu Voice Name List v části Styles najdete vše přehledně popsáno. Co se týče dělicího bodu klaviatury (split point), ten je z výroby nastaven v poměru 2 : 3. Tedy dvě oktávy pro doprovod a tři oktávy pro melodické party. Poměr se dá kdykoliv lehce změnit. Osobně si myslím, že oktáva a půl je plně dostačující.

Protože sekce Style nabízí minimální počet tlačítek pro ovládání předehry, sloky, refrénu nebo dohry, je zde logicky změněn i systém práce s těmito tlačítky. Uvedu malý příklad. Pokud budete chtít použít první předehru, zmáčknete tlačítko jedenkrát. To se rozsvítí zeleně. Pokud zmáčknete stejné tlačítko podruhé, rozsvítí se červeně a k dispozici bude předehra číslo dvě. Tento systém funguje stejně u všech formálních částí.

Kvalita provedení všech hudebních stylů je na vysoké úrovni, což není u této značky žádné překvapení. Prošel jsem si je všechny velmi pečlivě. Kromě nových hudebních stylů zde najdete také roky ověřené styly z vyšší modelové řady Pa. Hudební styly jsou přepracovány tak, aby využily naplno možností pulzně kódovaného zvukového generátoru (PCM). Každý styl je klasicky osmistopý. Pokud použijete MIDI sekvencer, najdete tyto stopy na kanálech 9 až 16. V době testu jsem měl možnost reálně porovnat některé stejné hudební styly na EK-50 s modely Pa300, 600, 700 a 1000. Všechny zněly neskutečně dobře. Hodně tomu samozřejmě také napomohly efektové procesory, o kterých bude ještě řeč.

Pokud jsem v úvodu hovořil o nové koncepci, zde se projevila daleko více než u zvukových barev. V této sekci nástroj nabízí další slušnou nálož možností, kterou bude konkurence nelehko dohánět. Na tom všem je hezky vidět, jak páni konstruktéři z Korgu logicky přemýšlí.

Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí
Korg EK-50 - klávesový aranžér s novou koncepcí

Přehrávání audia & MIDI

Podporovány jsou formáty mp3, SMF a nově wav, které můžete přehrávat přímo z USB flash disku. Přehrávat lze také audio signál z externích zařízení (mobilní telefon, tablet, mp3 přehrávač a další), které kabelem připojíte do vstupu Audio In.

To stejné platí pro MIDI soubory, pokud máte propojený počítač, tablet nebo chytrý telefon s „ékáčkem“ pomocí USB nebo MIDI kabelu. Pak můžete využít služeb například softwaru pro DAW, který umí přehrát MIDI soubory.

Ovládání je stejné jako například u mp3 přehrávače. Můžete dokonce vytvořit jednoduchou smyčku u souborů mp3 a wav. To se může hodit třeba pro cvičení těžkých míst s půl playbackem.

 

Interní sekvencer

Tato novinka nabízí i sekvencer. K dispozici je nahrávání v reálném čase (real-time recording) do dvanácti stop. Čtyři stopy pro klávesové party a osm pro doprovody. Zaznamenat můžete maximálně 999 skladeb (1 skladba / 100 000 not). Sekvencer používá svůj vlastní formát, který lze překonvertovat do formátu SMF0. Přehrávání podporuje oba formáty SMF 0 i 1.

Nahrávání funguje úplně jednoduše. Vyberete hudební styl, kde si zvolíte party, které chcete nahrávat. Pak nastavte předehru a formální část, která má být nahrávána jako první. Nakonec zvolte klávesový set a jeho party. Zmáčkněte tlačítko záznamu, které se rozsvítí červeně, a stisknutím tlačítka Start zahájíte nahrávání. U skladeb můžete provádět také jednoduché úpravy. Pokud budete chtít skladbu uložit na flash disk, použijte funkci Song Convert v sekci Media. Ta ji uloží ve formátu SMF (.mid). Vše jsem vyzkoušel a funguje naprosto bezproblémově.

 

Efekty

I tento nejlevnější keyboard od Korgu má k dispozici efektové procesory. Dva stereo digitální multiefekty jsou určeny pro party doprovodu a dva pro party hrané na klaviatuře. Každý multiefekt nabízí 148 různých typů. Najdete zde skutečně vše. Od simulace reproduktorů, přes chorus, reverb, delay, flanger až po různé overdrivery. Všechny efekty jsou opět přehledně popsány v manuálu Voice Name List v části Effects.

Právě díky těmto efektovým procesorům zní celkový zvuk nástroje skvěle. Pokud bychom se podívali ke konkurenci, tak v tomto ohledu, jako i v mnoha jiných, může Korgu pouze jen tiše závidět.

 

Historie aranžérů (keyboardů) - díl čtvrtý. V třetím díle jsme si představili další aranžéry osmdesátých let, které uvedla na trh firma Casio pod označením Casiotone. To byly úplně prvopočátky „aranžérů“. Časem se na trhu objevily další nové modely Yamahy a Casia. K nim se přidaly i další firmy, které začaly nabízet podobné nástroje. Například Korg (SAS-20), Roland (E-20), Technics (K-350), JVC (KB-300), Saisho (MK500), Liwaco (klon Casia), Bontempi, Farfisa a další. Od té doby šel vývoj aranžérů mílovými kroky dopředu. K historii aranžérů se opět vrátíme v některém z budoucích testů aranžérů v části mimochodem. (Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie Klávesových nástrojů.)

 

Další funkce nástroje

Nástroj můžete napájet dvojím způsobem. 12V adaptérem, který je součástí balení, nebo osmi bateriemi typu AA. V nastavení nástroje můžete zvolit také druh baterií. Alkalické nebo hybridní Ni-MH. Nástroj disponuje dokonce indikátorem stavu baterií, který se zobrazí v pravé horní části displeje. Pro test jsem použil standardní alkalické baterie. Uváděná hodnota od výrobce byla cca sedm hodin. Na mne se indikátor rozblikal přibližně po šesti a čtvrt hodinách. Tím mi dal na vědomí, že je nutné baterie vyměnit. Vždy bude samozřejmě záležet na tom, jaké baterie použijete. Pokud tedy budete chtít používat nástroj na bateriový provoz, investujte raději do dvou párů nabíjecích Ni-MH baterií a potom můžete muzicírovat kdykoliv a kdekoliv, bez nutnosti pořád kupovat nové baterie.

Ékáčko má k dispozici i metronom s volbou základních taktů - 2/2, 2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 7/4, 6/8, 8/8 a 16/16. Akcentace první doby se dá vypnout a tempo lez nastavit ručně anebo tap tempem.

Sekce Setting nabízí užitečná nastavení nástroje. Právě zde nastavujete různé funkce v různých kategoriích. Namátkou. Vypnout funkci automatického vypnutí nástroje. Nastavit přepólování sustain pedálu. Přepnout si citlivost rychlostní dynamiky. Nastavit Master ladění nebo typ baterií. Vybrat jednu z pěti možností hry s automatickým doprovodem a další. Můžete měnit dokonce typy efektů v procesorech FX1 a FX2. Celkem je k dispozici patnáct položek.

Funkce Media se budou hodit při práci s flash diskem. K dispozici je pět položek. Záloha všech seznamů (Set List Back Up), načtení všech seznamů (Set List Restore), uložení uživatelského songu ve formátu SMF (Song Convert), formátování USB flash disku (Media Format) a systémová aktualizace (System Update). Pozor! Výše uvedené funkce budou k dispozici pouze tehdy, pokud bude připojen USB flash disk.

Padesátka má k dispozici také funkci Set List. Je to deset bank (A až J). Každá banka má čtyři paměti. Celkem je k dispozici čtyřicet pamětí. Do každé paměti můžete uložit hudební styl (číslo a hlasitost), zvukovou sadu (číslo sady, hlasitost, nastavení oktávy), part (zvuk přiřazený každému partu, hlasitost, vypnutí partu, nastavení oktávy) a další nastavení (výběr efektu FX1 a 2, úroveň efektu FX1 a 2, tempo, transpozici, zapnutí a vypnutí splitu, dělicí bod klaviatury, ensemblovou harmonizaci a hlasitost metronomu).

 

Podtrženo a sečteno

Firma Korg se nikdy netajila tím, že dělá profesionální nástroje. Platí to i v případě tohoto nového Entertainer Keyboardu EK-50. Nová koncepce nástroje přesně ukazuje, komu je nástroj určen. Všem, kteří chtějí dělat muziku pro svoje potěšení, žákům na hudebních školách, kteří se začínají učit na keyboard, a také všem těm, kteří dělají entertainer show. Právě takový keyboard firmě Korg v jejich portfóliu chyběl. Pokud sečteme vše, co jsme si výše popsali, zjistíme že firma skutečně zůstala věrna své filozofii a nabídla všem za příznivou cenu zajímavou novinku, která má šanci stát se časem bestselerem. Jestli se tak skutečně stane nám ukáže čas.

 

Info:

Korg EK-50 je klávesový nástroj - aranžér s novou koncepcí, určený pro široké pole uživatelů. Prodává na českém trhu za 11 690 Kč.

 

Plus:

nová koncepce nástroje

kvalitní zvuk

možnosti hudebních stylů

efektové procesory

dvanáctistopý sekvencer

přímé přehrávání podkladů ve formátu mp3, wav a SMF

 

Mínus:

ať jsem hledal jak jsem hledal, nic jsem nenašel

 

Technická specifikace

klaviatura 61 kláves s rychlostní dynamikou úhozu; 4 možnosti nastavení – lehká, střední, těžká a fixní
podporované audio formáty mp3 44,1 kHz/VBR, wav 44,1 kHz/16 bitů,
podporovaná paměťová média flash disky nebo disky ve formátu FAT16 nebo FAT32
spotřeba energie 8 W, v režimu standby 0,1 W
obsah balení nástroj, uživatelská příručka rychlého startu (Quick Start Guide), AC adaptér a stojánek na noty
volitelné příslušenství DS–1H, PS–1, PS–3, EXP–2, obal Sequenz SC–EK/Pa
rozměry 994 x 392 x 132 mm
hmotnost 7,5 kg

 

https://www.korg.com/us/products/synthesizers/ek_50/index.php

Psáno pro časopis Muzikus