muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukKondenzátorový mikrofon Joemeek JM 37

20.3.2006 | Autor: Oldřich Tureček | sekce: pro muzikanty - testy

Joemeek JM 37

Od doby, kdy se firma Joemeek stala součástí PMI Audio Group, došlo i k rozšíření spektra výrobků, takže kromě studiových procesorů, předzesilovačů a dalších efektů se s touto značkou setkáme i u řady kondenzátorových mikrofonů.
Typy JM 37 a JM 37-DP jsou střední řadou v produkci firmy. Liší se pouze tím, že typ JM 37 má ledvinovou směrovou charakteristiku a typ JM 37-DP je kromě toho rozšířen o charakteristiku osmičkovou. V této minirecenzi si představíme jednodušší typ JM 37.
Mikrofon je dodáván v plastovém kufru, spolu se solidně vypadajícím kovovým držákem. Držák není typu "pavouk", ale je vybaven gumovým tlumicím kroužkem pro tlumení vibrací přenášených od mikrofonního stojanu.
Samotný mikrofon má kovové tělo, pochromovanou dvojitou mřížku - vnější hrubou a vnitřní jemnější - a vůbec působí velice elegantním, solidním a robustním dojmem.
Mikrofon je napájen 48V fantomovým napětím, symetrický výstup je realizován pomocí zesilovače s tranzistory FET. Udávaná citlivost je 16 mV/Pa, ekvivalentní šumové napětí 19 dB(A) a dynamický rozsah 128 dB. Výrobce udává, že 1" membrána je vyrobena z Mylaru.
Po stránce zvuku je mikrofon poměrně neutrální. Výrobce neudává frekvenční charakteristiku, ale bude zřejmě velmi lineární. Z malé vzdálenosti se samozřejmě projevuje proximity efekt, který je nutné řešit externím pop-filtrem. Není zde žádný elektronický filtr typu horní propust, to se ale vzhledem k ceně ani nedá čekat. Také zde nenajdete útlumový článek, což může chybět třeba při snímání hodně hlasitého zvuku (řevu?) z blízké vzdálenosti. Ale to jsou výjimky. Tu zvukovou neutrálnost si mikrofon díky své slušné citlivosti zachová i při snímání z různých vzdáleností.
Mikrofon je poměrně náchylný na manipulační ruchy a mechanické rázy, které se přenášejí stojanem. Zřejmě na to má velký vliv i jeho kovový držák, který v sobě sice má nějakou gumovou podložku, ale po dotažení tvoří s mikrofonem poměrně tuhý mechanický celek. Držák typu "pavouk" by byl lepší. To bych si asi byl i ochoten připlatit.
Těžko charakterizovat zvuk, spíš by to chtělo srovnání s nějakými jinými mikrofony, ale pokud hledáte levný a univerzální kondenzátorový mikrofon, JM 37 stojí určitě za povšimnutí. Cena je 4190 Kč s DPH.

Psáno pro: časopis Muzikus 2005/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Kondenzatorovy-mikrofon-JOEMEEK-JM-37~20~brezen~2006/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.