Ketron SD9 PRO Live Station - arranger & player

V jednom z dřívějších čísel Muzikusu jste si mohli přečíst test aranžéru a playeru Ketron SD7.  Od té doby uběhl přibližně jeden rok a na český trh dorazila avizovaná novinka firmy Ketron SD9 PRO Live Station. Protože Česká republika patřila mezi jedny z prvních zemí v Evropě, ke kterým tento model doputoval, domluvil jsem se s českým distributorem na zapůjčení této novinky. Co nového nám tento model přináší, si řekneme právě v dnešním testu.

První pohled na nástroj

SD devítka vás na první pohled zaujme svojí klaviaturou. K dispozici má celkem sedmdesát šest polo vyvažovaných kláves. Pokud bych se na rozsah podíval z pohledu klavíristy, bylo by to kontra E až čtyřčárkované g. Přesto že má nástroj tento rozsah, jeho délka se zmenšila o šest a půl centimetrů. Do hloubky ale nástroj narostl o jeden a na výšku o dva centimetry. Říkáte si, jak je to možné? Odpověď je jednoduchá. Porovnáme-li oba nástroje, zjistíme, že SD9 nemá reproduktory. Do těchto míst firemní designéři přestěhovali některé prvky, které měl model SD7 umístěny vedle klaviatury. Na pravé straně to byly tři USB vstupy a na levé joystick. Právě ten nahradila dvě klasická kolečka (pitch a modulation). Firma se tak vrátila k původní variantě s kolečky.

Ketron SD9 PRO Live Station - arranger & player
Ketron SD9 PRO Live Station - arranger & player

Displej nástroje zůstal stejný. Rozmístění i počet táhel a tlačítek je rovněž totožný. Drobnou změnu jsem zaznamenal pouze z pohledu hráče na levé straně nástroje. Zde bylo v první řadě nahrazeno tlačítko Live SFX za Filter. Ve druhé řadě Double za Keyboard Control a ve třetí RAM Sound za Launch Pad.

 

Ani zadní panel nástroje nenaznal velkých změn. Spíše kosmetických. Celkové uspořádání bylo hodně podobné. Velký vypínač On/Off nahradil malý. Zcela zmizelo kolečko kontrastu displeje. A také tlačítko Speaker, které sloužilo u SD7 pro manuální vypnutí reproduktorů.

Skvělé je to, že se nástroj o moc nezvětšil, i když má větší rozsah. Uspořádání předního a zadního panelu je téměř stejné, takže zažité postupy a návyky se o moc nezmění. Přivyknout si budete muset na kolečka, která jsou umístěna nad klaviaturou. Ale po pár dnech práce s SD9 PRO to nebude žádný problém. Je jen škoda, že zmizelo ovládání kontrastu displeje, a také, že se zmenšilo tlačítko pro zapnutí a vypnutí nástroje. Tolik tedy k prvnímu pohledu na nástroj.

 

Dodávaný USB flash disk

K základní výbavě nástroje patří, jak je u Ketronu dobrým zvykem, 4GB USB flash disk. Na disku najdete cca 75 MB dat. Jsou zde demo skladby ve formátu mp3. Manuály v šesti jazycích ve formátu html. Stejný manuál v angličtině najdete i v nástroji, což je super. Nejste tedy odkázáni pouze na počítač. Dále zde najdete prospekty k nástroji, plakát a dva dokumenty ve formátu pdf. První je SD9 Quick Guide (rychlý průvodce) a druhý patří seznamu zvukových barev, bicích sad, presetů a hudebních stylů, které jsou aktuální ve verzi 2017.

 

Co nového je u hudebních stylů?

Jak jsme si již v úvodu řekli, soustředíme se hlavně na to, co nového nástroj uživateli nabídne. Protože je nástroj aranžér, začneme u hudebních stylů.

SD devítka má k dispozici celkem čtyři sta hudebních stylů. Novinkou je zde sto čtyřicet hudebních stylů, které jsou na displeji nástroje označeny slovíčkem Live. Tyto Live Styles, jak je firma nazývá, mají k dispozici Live Drums, Live Guitars a Grooves. Nástroj má k dispozici 100 Stereo Live Drums, sto padesát různých audio Live Guitars a pět set třicet Grooves. Zbytek 260 hudebních stylů je stejný jako u SD7. Knihovna nástroje nabízí širokou rozmanitost akustických bicích smyček (Drum Loops). Nově je zde například spousta latinskoamerických a brazilských perkusí. Ketron tedy nezůstává pouze u audia v rámci bicích, ale rozšiřuje svoje hudební styly o další audio prvky. Co se týče uživatelských Audio Drums, jsou zpětně kompatibilní se sérií Audya a SD (SD7, SD40, SD80). Možnosti ovládání zůstávají až na drobnosti téměř stejné. Nástroj rozšířila novinka s názvem Style Modeling. Přibyl zde také Style Edit, umožňující vytvářet a editovat Full Pattern. Režim nabízí funkce jako záznam, kopírování, mazání, kvantizace a další. Pokud vás zajímají detaily, mrkněte se do manuálu nástroje, který je volně ke stažení.

Hudební styly jsem si pečlivě prošel. Obzvlášť ty s označením Live. Musím říci, že se firmě povedlo opět posunout kvalitu hudebních stylů směrem kupředu. Je vidět, že Ketron hraje v této oblasti skutečně prim. Jsem zvědav, jak na tento počin zareaguje konkurence.

Ketron SD9 PRO Live Station - arranger & player
Ketron SD9 PRO Live Station - arranger & player

Co nového je u zvukových barev?

Devítka nabízí všem uživatelům větší počet zvukových barev. K dispozici jich je celkem 672. Maximální počet zvukových banků (Sound Banks) pro danou kategorii je nejvíce pět (Piano, String/Choir,Guitar atd.) a nejméně tři (Accordion, Synth, Ethnic atd.). Nástroj podporuje GM. Logo standardu budete na nástroji hledat marně. Je to spíše jen takové zadostiučinění v rámci kompatibility vytvořených skladeb v základním MIDI standardu. Nástroj nabízí nové emocionální sólové zvukové barvy, které působí velmi přirozeně. Například Hammondy s velmi věrnými samply slow i fast rotoru. Dvě nová vynikající koncertní křídla s názvy Classical a Modern. Nebo další nástroje jako peruánská flétna, jazzové housle, vokály, hoboj, flétna, elektrické piáno a další.

 

Historie aranžérů (keyboardů) - díl první. Vývoj keyboardů (aranžérů) šel od osmdesátých let mílovými kroky dopředu. Dnešní moderní aranžéry nabízí hráčům skutečný komfort, který je srovnatelný s profesionálními pracovními stanicemi typu workstation. Nabízí obsáhlou zvukovou banku, zastupující snad všechny skupiny hudebních nástrojů. Velké množství hudebních stylů různých žánrů snad ze všech koutů světa. Nástroje dnes standardně nabízí efektové procesory, sekvencer, vokalizér, audio player a rekordér, MIDI, přímé propojení s počítačem pomocí USB, možnost připojit externí mikrofon, externí audio zařízení, kytaru, USB flash disk, hard disk, různé pedály a externí ovladače. Nástroje jsou plně programovatelné a nabízejí uživateli rychlý přístup ke všem jeho parametrům. Výjimkou není ani dotykový displej, který jistě díky vývoji obrazovek dotykových telefonů a tabletů získá v budoucnu ještě na větší kvalitě. A ve výčtu bychom mohli dále pokračovat. K historii keyboardů se ještě vrátíme u některého z budoucích testů aranžérů v části mimochodem. :-)

Poznámka: Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Ziky s pracovním názvem Historie klávesových nástrojů.

 

Zvětšil se také počet bicích sad (Drum Sets) na šedesát jedna. Nástroj může mít k dispozici až 1500 uživatelských Voices. Zachovány zůstaly funkce  2nd Voice i V-Tone. Byla vylepšena editace zvukových barev. Přibyly ovládací prvky pro DSP a dynamický filtr. Sekce Voice List může přiřadit osmdesát Voices k hudebnímu stylu. Tento model nabízí také live kontroléry Filter a Resonance..

Přední výrobci aranžérů nabízí různé technologie zpracování zvukových barev v rámci nejvyšší kvality (např. Super Articulation, Super Articulation 2 nebo Defined Nuance Control - DNC). Ve výsledku pak celkově i s těmito „superzvuky“ nabízí širokou škálu zvukových barev. Firma Ketron však nešla touto cestou, ale vsadila na kvalitu. Nenabízí takové množství jako jejich konkurence, ale snaží se o to, aby všechny jejich zvukové barvy byly zpracovány v co nejvyšší kvalitě. Nadarmo se tak firma nepyšní titulem Best Natural Sounds. Právě k tomuto titulu přispívá nekompromisní vícevrstvý sampling a přirozeně dlouhý přírodní dozvuk. Díky tomu zní celkově nástroje této firmy nezaměnitelně. Dá se tedy v klidu říct, co zvuková barva to perla.

 

Launch Pad

Úplnou novinkou je tato funkce. Je to výkonné a plnohodnotně interaktivní prostředí, kombinující modelování hudebních stylů (Style Modeling), sekvencer v reálném čase (Real Time Sequencer) a tvorbu smyček (Loop Maker). K dispozici je dvanáct padů, šest scén, třicet interních demo, tři soubory wav hrající současně s nastavením času a MIDI synchronizací. Nabízí funkce jako Record, Phase, Song, Single/Loop, Pad Control, Harmonic/Melodic mode, Live EFX pad control, Drum kit Looper a Style Import. K dispozici je plná interakce se Style Live Modelingem. K mání může být až 2048 projektů Launch Pad.

Myslím si, že je to velmi zajímavá funkce, která rozšíří běžné možnosti tohoto „live stationu“ a určitě se s ní dají dělat zajímavé věci, pokud popustíte uzdu vaší fantazii.

Ketron SD9 PRO Live Station - arranger & player
Ketron SD9 PRO Live Station - arranger & player

Další vylepšení SD9 PRO

V této části se podíváme v kostce na další novinky, které tento nový model ve své výbavě nabízí. Vezmeme to třeba od uživatelských pamětí. Uživatelská paměť (User Memory) má k dispozici 700 MB flash paměti. Využijete ji pro uložení vámi vytvořených zvukových barev nebo také k přidání některé z knihoven firmy Ketron, která je pro tyto modely určena.

Sample Editor nabízí uživateli možnost vytvořit a uložit svoje vlastní nástroje Multisample. Nejste tedy odkázáni pouze na ty firemní.

Multitimbral nabízí oproti 48 partům, které měla k dispozici SD7, rovných 64, což se vám bude určitě při vaší práci hodit.

DSP jednotky nabízí vysoce kvalitní efekty, které jsou nově zpracovány. K dispozici je klasický Right Reverb, Left/GM Reverb, Chorus, Equaliser. Zapomenuty nejsou ani EFX 1 & 2. EFX 1 funguje na vstupu Mic2/Guitar a také v pravé části klaviatury. EFX 2 je určen pro GM a aranžér. Jediným rozdílem mezi EFX 1 a 2 je, že dvojka nemá k dispozici distorting module. Samozřejmostí jsou uživatelské programy. Těch je k dispozici celkem deset.

Voicetron nabízí nový tříhlasý vokalizér, který má k dispozici osmnáct presetů Harmony a také deset uživatelských pozic. Není zapomenuto ani na Pitch Correction a Autotunes.

Playbox je nový výkonný přehrávač, který umožňuje umístit do svých čtyřech složek až 1024 nejčastěji používaných souborů. Jaké soubory zde můžete umístit, najdete v tabulce s technickými daty. Tato funkce má jediný účel: rychlý přístup k vašim datům umístěných na interním nebo externím disku.

Nástroj má také nový sedmipalcový dotykový displej s velmi přesnou odezvou na dotyk. Nastavení kontrastu jasu je možné u tohoto modelu pouze softwarově. V nabídce (Menu) v záložce Preferences můžete nastavit kontrast jasu (Brightness) v osmi krocích (0-Low až 7-High). Zde nechám na vašem zvážení, který systém je lepší. Zdali manuální ovladač kontrastu, nebo nové softwarové řešení. Mně se víc zamlouval manuální ovladač.

Ve výčtu dalších drobností bych mohl pokračovat. Bohužel by to ale přesáhlo rámec našeho dnešního testu. Pokud vás ale tyto drobnosti zajímají, doporučuji nahlédnout do manuálu ve formátu html nebo pdf. Ten si můžete volně stáhnout z firemních stránek v sekci návod k použití (Owners Manual).

 

Operační systém

V době testu měl nástroj k dispozici operační systém verze 1.0.0 datované k 28. 6. 2017. Na stránkách výrobce je již k dispozici nová verze OS 1.0.1 i s obrázkovým návodem pro instalaci. Do budoucna je tedy počítáno s drobnými vylepšeními. Takže pokud vás něco napadne, napište to přímo do Ketronu (třeba, že by měl být OS nástroje v češtině). Může se stát, že v příštím updatu bude právě vaše připomínka zapracována. :-)

 

Sečteno, podtrženo

SD9 PRO Live Station posunul celkově hranice aranžérů opět o laťku výše. Nabízí uživateli tak vysokou zvukovou kvalitu, jaká zde ještě nebyla. Platí to jak pro zvukové barvy, tak obzvlášť pro hudební styly. Nástroj v sobě zachovává veškeré možnosti, které nabízel jeho předchůdce SD7, se kterým je plně kompatibilní. Dalším velkým plus tohoto modelu je větší a kvalitnější klaviatura. SD devítka také přináší nově přepracovaný operační systém nástroje, který společně s hardwarovou částí nabízí další vylepšení. Tak jako SD7 bude určitě SD9 PRO patřit mezi profesionálními aranžéry k úplné špičce. Svému uživateli nabídne spoustu technologicky zajímavých a jedinečných možností.

A komu že je nástroj určen? Všem profesionálním hráčům hrajícím živě, pro studiovou práci, pro výuku hry na elektronické klávesové nástroje a také všem ostatním klávesovým nadšencům, kteří nechtějí žádné kompromisy a chtějí za svoje peníze tu nejlepší možnou kvalitu. A tu bezesporu SD9 PRO live station plně splňuje.

 

Info:

Ketron SD9 PRO Live Station je arranger & player a jeho cena je 95 800 Kč.

 

Plus:

větší a kvalitnější klaviatura

téměř nezměněné rozměry nástroje

nové Live Styles s Live Drums, Live Guitars a Grooves

nově zpracované zvukové barvy

nově zpracované DSP a Voicetron

Launch Pad

plná kompatibilita s SD7

 

Mínus:

absence manuálního ovladače pro nastavení kontrastu displeje

malé tlačítko On/Off

absence loga GM

adaptér místo zabudovaného zdroje

 

Technická specifikace

  
klaviatura 76 polovyvažovaných kláves
polyfonie 128 hlasů
multitimbral 64 partů
editace hudebního stylu úplné vytváření a úprava hudebního stylu, funkce: Record, Copy, Clear, Quantize, Velocity, Octave, sekci uživatelského stylu je možné umístit na disk
přehrávač / Multitrack Audio Player dvojitý přehrávač / multistopý přehrávač přehrává pět plus jedna audio stop (u každé stopy lze nastavit hlasitost tahovým sliderem)
Podporované formáty – Playbox mid, mp3, wav (soubor je obvykle řízen z menu přehrávače) jpg, pdf, png, KST (hudební styl), srg (registrace)
podporované formáty – dvojitý přehrávač wav, mp3, mid, mp4, avi, mov, flv, cdg, jpg, txt, pdf
podporované formáty – obrázek & video jpg & mp4, avi, mov, flv, Karaoke Background, Movie/pdf to rgb, Pic List, Autoschow
herní režimy Master Keyboard, Accordion Style a Classic, Organ, Guitar Mode s EFX
hlavní kontroléry kolečka pitch & modulation, 11x tlakový slider, 1x kolečko alfa dial, 1x mini potenciometr Gain, 1x vypínač pro zapnutí a vypnutí nástroje
vstupy / výstupy přední panel nástroje: 3x USB to Device

zadní panel nástroje: 1x vstup pro adaptér,1x USB To Host, 1x DVI, 1x sustain (jack 6,3 mm), 1x Volume (jack 6,3 mm), 1x Footswitch, MIDI – Thru/Out/In2 (Keyb) In1 (GM), 2x Out – Right a Left (mono jack 6,3 mm), 1x Headphone (Aux) (Stereo jack 6,3 mm), sekce Micro – 1x Out (jack 6,3 mm), 1x XLR In (kombinovaný); 1x Input (jack 6,3 mm)

obsah balení nástroj, adaptér + síťový kabel, 4GB USB flash disk, šnůrka pro zavěšení flash disku na krk a tištěná brožura SD9 PRO live station Quick Guide
další volitelné příslušenství Kit SSD HDD 240 GB, Kit SSD HDD 120 GB, Kit HDD 500 GB, instalační Kit

pro HDD, sustain pedál malý, sustain pedál Piano Type, volume pedál, Volume pedál 4 Switches, Effect pedál FS6, Effect pedál FS13, MIDI Pedalboard 13 notes K8, klávesová taška SD–5–7–8, SD5–7–8 Deluxe, tvrdý kufr SD–5–7–8, SD5–7–8 Deluxe

rozměry 1085 x 400 x 145 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost 16 kg

 

www.ketron.it/en/products/28-tastiere-elettroniche/sd9

 

Psáno pro časopis Muzikus