Ketron SD7 - arranger & player

Ketron SD7 - arranger & player
Ketron SD7 - arranger & player

Je to mu již pár let, kdy se poprvé v Muzikusu objevil test italské značky Ketron. Od té doby uteklo dlouhých čtrnáct let a firma Ketron si vydobyla svoje postavení na světovém trhu klávesových nástrojů. Jsem moc rád, že vám mohu v dnešním testu představit jeden z posledních keyboardů firmy Ketron SD7 arranger & player.

Trocha historie

Než se podíváme na SD7, napadlo mne, že by se slušelo říci pár slov z historie klávesových nástrojů s automatickým doprovodem. Nebudu vás zatěžovat dalekosáhlým povídáním, přesto že by to bylo velmi zajímavé. Vše si povíme v několika větách.

 

Prapočátky jsou datovány do sedmdesátých let, kdy se u varhan objevovaly první jednoduché rytmery. Začátek osmdesátých let přinesl první vlaštovky v podobě keyboardů. Vznikl tak nový typ multifonního klávesového nástroje, který měl k dispozici základní zvukovou banku, doprovodnou jednotku, zesilovač a reproduktory. V počátku bylo vše velmi jednoduché. Postupem času tak, jak šly technologie dopředu, byly nástroje čím dál tím lépe vybavovány a přibyly jim další funkce. V dnešní době se téměř smazal rozdíl mezi workstationy a těmi nejlepšími profesionálními aranžéry.

 

Jistě si položíte otázku, proč o tom všem hovořím. Odpověď je jednoduchá. Protože firma Ketron na počátku svého vzniku vyráběla právě varhany. A když se trh s varhanami v roce 1985 zhroutil, začala přemýšlet, kterým směrem půjde. Ano, tušíte správně. Byly to nástroje s automatickým doprovodem, tedy aranžéry.

 

Tolik k historii aranžérů. Pojďme se nyní podívat, co vše nabízí a umí Ketron SD7.

 

První pohled na nástroj

Balení obsahuje nástroj SD7, síťový kabel, adaptér, stojánek na noty a obálku, ve které je ukryt tištěný vícejazyčný rychlý průvodce (Quick Guide) a USB flash disk. Marně budete hledat tištěné manuály. To je u této firmy již minulostí. Ale o tom až později.

 

Samotný nástroj má moderní design a je proveden v metalické černi. Přednímu panelu vévodí klaviatura se šedesáti jedna klávesami. Vedle klaviatury na levé straně najdete vzhledově zajímavě řešený joystick pitch bandu a modulationu. Na pravé straně jsou pod nápisem SD7 arranger & player umístěny tři USB vstupy (To Host) pro připojení externích médií.

 

Nad klaviaturou je ve středu panelu umístěn sedmipalcový displej, který má po své pravé i levé straně všechny ovládací prvky nástroje (padesát tři tlačítek, jedenáct sliderů a jedno kolečko alfa dial). Tlačítka jsou provedeny v černé a červené barvě. Displej i ovládací prvky jsou vkusně modře ohraničeny, což dodává přednímu panelu šmrnc. Na samotných krajích jsou pod mřížkou schovány reproduktory.

 

Zadní strana nástroje obsahuje všechny vstupy a výstupy nástroje, jeden minipotenciometr a dvě tlačítka. Jedno pro zapnutí a vypnutí nástroje a druhé pro rychlé odpojení reproduktorů. Jsou tam také dvě dírky, do kterých se nasazuje stojánek na noty. Ten je v černé barvě s průhlednou plastovou ploškou, na kterou se staví noty. Osobně bych raději volil černou barvu.

 

Spodní stana nástroje má šest nožiček, odvětrávací mřížku pro chlazení nástroje a kryt šachty, kam se vkládá volitelný hard disk.

Svým jednoduchým a účelným designem na mne SD7 působí velmi příjemným a profesionálním dojmem. Myslím si, že se mu v tuto chvíli nedá nic zásadního vytknout. A drobnosti řešit nebudu, protože by to byl jen můj úhel pohledu.

 

Dodávaný USB flash disk

V základní výbavě najdete 4GB USB flash disk, na kterém je 250 MB dat. Ta jsou rozdělena do čtyř složek. První nabízí základní audio demo ve formátu mp3. Ve druhé najdete manuály v sedmi jazycích, které jsou ve formátu html a tři další dokumenty ve formátu pdf (tabulky a konverze stylů). Třetí složka obsahuje prospekt k nástroji SD7 v pěti jazycích. Ve čtvrté najdete tři videa k nástroji ve formátu mp4. Volné místo na flešce můžete využít například pro zálohu svých dat z nástroje nebo si na ni uložit nová data. Pokud mohu doporučit, nezapomeňte si udělat zálohu flešky ve svém počítači!

 

Elektronický manuál

V úvodní části jsme si řekli, že budete marně hledat tištěné uživatelské manuály. Ketron vše vymyslel trošku jinak. Manuály jsou k dispozici ve formátu html. Základní nabídka, kterou dostanete na flešce, je šestijazyčná (angličtina, němčina, španělština, francouzština, italština a portugalština). Manuály si můžete překopírovat do počítače a v pohodlí svého webového prohlížeče s ním pracovat. Vyhledávání v elektronickém manuálu je daleko rychlejší než v tištěném a ušetří vám spoustu času. Stejný manuál je implementován v operačním systému nástroje. Zde je k dispozici pouze v pěti jazycích (bez portugalštiny). V Menu operačního systému v záložce Preferences si zvolíte jazyk, potvrdíte virtuálním tlačítkem Save/Restart na displeji a po restartu můžete začít používat manuál ve zvoleném jazyce. Myslím si, že je to super nápad a moderní řešení. Někdo může namítat, že tištěný manuál je tištěný manuál. Ale ruku na srdce, kdo z vás vozí tištěný manuál pořád s sebou? :-) A pokud byste přece jen toužili po tištěném manuálu, není nic jednoduššího než si jej vytisknout.

Ketron SD7 - arranger & player
Ketron SD7 - arranger & player

Co vše nabízí a umí SD7

Přesto že je SD7 principiálně podobný ostatním profi aranžérům, se kterými jsem se své praxi setkal, je jeho filozofie v rámci výbavy, možností a obsluhy přece jen trošku odlišná. Chvilku bude trvat, než si na ovládání nástroje zvyknete. Ale potom ho nebudete chtít vyměnit za jiný.

 

Klaviatura nástroje je na dotyk příjemná. Nastavit můžeme tři úrovně (Hard, Medium a Soft). Osobně mi nejvíc vyhovovalo nastavení Hard. Pokud budete pro varhanní zvukové barvy používat fixní nastavení (Fixed), můžete si nastavit v Menu, v sekci Controls její fixní bod.

 

Standardně je nastaven na hodnotu osmdesát. To lze změnit v rozmezí od jedné do sto dvaceti sedmi. U některých zvukových barev můžete využít také domáčknutí klávesy (aftertouch). Nechybí ani standardní funkce vrstvení, rozdělení klaviatury, přiřazení bodu rozdělení klaviatury a další.

 

Tento model disponuje barevným sedmipalcovým dotykovým displejem s rozlišením 800 x 480 bodů s možností regulace jasu (kolečko na zadní straně nástroje). Displej je velmi dobře čitelný ve dne i v noci z různých úhlů pohledu. Co se týče dotyku, reaguje rychle a přesně. S displejem se pracuje velmi příjemně a stejně dobře jako u dnešních mobilních telefonů a tabletů. Pokud provedete jakoukoliv akci na displeji, ozve se po dotyku vždy krátké pípnutí. To vás upozorní, že je akce provedena. Sedmipalcový displej je dnes u špičkových nástrojů jakýmsi standardem. Je tomu tak i u Ketronu.

 

Základem nástroje je automatická doprovodná jednotka. Ta má k dispozici 260 hudebních stylů, které jsou plně vybaveny funkcemi Audio Drum a Groove. Každý hudební styl má k dispozici 3x Introduction a Ending, 4x Arrange A, B, C, D (dva pro sloku a dva pro refrén), 4x Fill (přechody), 4x Break (přechod se stopkou). Nechybí ani další ovládací prvky, jako je synchro Start a Stop (K.Start a K.Stop), náklep, start/stop, držení harmonie zadaného akordu (Hold) a nastavení tempa. Ke každému stylu jsou k dispozici čtyři zvukové kombinace.

 

Pokud chcete hrát s doprovodnou jednotkou, není nic jednoduššího než zapnout tlačítko K.Start a můžete začít. Aranžér nabízí volbu jednoho ze tří standardních modů. Pianist umí vyhodnotit akordy z celé klaviatury. Bassist umožní přidělení nejníže hraného tónu basovému partu. V modu Manual Bass můžete hrát basu živě v levé části manuálu. Volbu hudebního stylu provedete tak, že na displeji v základním okně zmáčknete v levém horním rohu sekci, která je určena hudebním stylům. V pravé části obrazovky se zobrazí dvanáct skupin (Ballad, Dance, Rock & Roll, Swing, Unplugged, Pop, Party, Country, Latin, Folk, User a My List), ze kterých můžete vybrat požadovaný hudební styl. Do složky User ukládáte upravené hudební styly. Do My List můžete uložit nejčastěji používané hudební styly, aby byly rychleji po ruce. Hudební styly mají k dispozici osm stop. Dvě stopy pro bicí a perkuse, jednu pro basu a pět pro harmonické stopy. Některé funkce doprovodu můžete volit pomocí tlačítek, některé z displeje a některé kombinovaně (tlačítko/displej). Všechny základní informace zvoleného hudebního stylu jsou zobrazeny v základním okně displeje. Zvolená kategorie a hudební styl se po volbě označí vždy žlutě. Důvod je jednoduchý: lepší přehlednost.

 

To v podstatě platí pro jakoukoliv volbu, kterou v operačním systému provedete. Skvělé je, že při hře v reálném čase můžete využít fyzických táhel pro práci s hlasitostí celkového doprovodu nebo jeho částí (bicí, basa a doprovody). To stejné platí pro party levé (Lower) a pravé ruky (Right & 2nd). Svoje aranžmá tak můžete při živém hraní rychle zpestřit změnou. Například: Chcete roztleskat publikum? Není nic jednoduššího než při hře ve vteřině stáhnout táhla basy a doprovodu. Hrají vám pouze bicí a vy můžete roztleskávat publikum. Až vás to omrzí, tak ve vteřině vyjedete obě táhla a můžete pokračovat ve hře. Možností, co dělat s hudebním stylem, je víc než dost. Namátkou: Uzamknutí tempa, krokové zrychlení tempa, krokové snížení tempa, zadání tempa náklepem prstu, automatický přechod mezi jednotlivými formálními částmi, modeling jednotlivých stop a další. Skutečně je co nastavovat a upravovat. Vždy ale bude záležet na vaší kreativitě. Všechny hudební styly jsem prošel. Zněly skvěle. Byly věrné a přirozené. Prostě jako z desky.

 

SD7 nabízí celkem 543 orchestrálních zvukových barev, včetně standardu GM a nového Stereo Grand Piana. Ty jsou uspořádány v pěti bankách (Bank A-E). Některé zvuky mají následující označení: Stereo Voice, Multi Voice, Insert Voice a Van Tone. V továrním nastavení je přichystáno také 368 originálních vrstvených zvukových barev. Ty budete zaručeně používat nejvíce. Stačí jen zmáčknout v pravé horní části displeje sekci určenou těmto vrstveným zvukovým barvám a zobrazí se všech jedenáct skupin (Piano, Accordion, String/Choir, Sax/Flute, Synth, Bass/SFX, Organ, Guitar, Brass, Pad, Ethnic). K dispozici je také dvanáctá skupina User (uživatelská). Pokud tedy na displeji svítí žlutě User + některá z jedenácti popsaných skupin, například Synt, jste v uživatelské části. Při výběru svítí zvolená skupina žlutě a zvolený vrstvený zvuk červeně. To platí pro tovární i uživatelské skupiny. Nabídka nástrojů je skvěle zpracována. Nad jménem zvukové barvy je i hezky vyvedený obrázek hudebního nástroje. Je to zajímavá vychytávka. Člověk se tak dozví, jak který nástroj ve skutečnosti vypadá. I já jsem se něco málo přiučil. :-)

 

Obrázky tak mohou výborně posloužit i jako malá učebnice hudebních nástrojů při výuce hry na elektrické klávesové nástyroje. Všechny vrstvené zvukové barvy je možno editovat. Stačí podržet dvě vteřiny tlačítko zvoleného nástroje a ocitneme se v nabídce editace (Edit). Zde je k dispozici celkem šest stránek parametrů, se kterými můžeme pracovat. A věřte, bude co nastavovat. Svoje výtvory pak můžete ukládat do uživatelské části. Stačí zmáčknout tlačítko Save As, pojmenovat svoji kombinaci a potvrdit. Jako poslední nabízí nástroj takzvané RAM Sound. Tady na vás čeká čtyřicet šest vysoce kvalitních varhanních a orchestrálních zvukových barev. Stačí tedy zmáčknout tlačítko RAM Sound a můžete začít s výběrem. Kromě standardních zvukových barev má nástroj čtyřicet osm bicích sad + speciální stereo sadu. Celkem dvacet tři sad je označeno Live Drum Modeling a dvanáct SD Compatibility.

 

Trocha Historie. Firma Ketron byla založena v únoru 1981. Sídlí ve městě Ancona v Itálii. Základním cílem firmy bylo produkovat výrobky zaměřené na sólové hudebníky iamatéry bavící široké publikum. Prvním produktem firmy byly v roce 1981 přenosné varhany. V roce 1985, kdy se zhroutil trh s varhanami, se začala firma zabývat myšlenkou zabudovat do nástroje programmer a akordeonový modul. Po několika letech výzkumu a vývoje uvedla na trh novou řadu výrobků s označením MS (modely MS 40, 50, 60 a 100). Ty se staly velmi úspěšnými a vyráběly se téměř osm let. V dalších letech pak firma představila aranžér keyboard X1, zvukový modul X4 a první keyboard s označením SD1. Následně rozšířila svoje portfoio o digitální piána s označením DG (modely DG4 a DG5). V roce 2002 následovaly další modely této řady: DG20, 30, 100. V dnešní době firma nabízí širokou škálu produktů: elektronické keyboardy, chromatické keyboardy (nástroj na bázi chromatického - knoflíkového akordeonu), orientální keyboardy, digitální piana, zvukové moduly, MIDI a audio přehrávače, PA systémy a široké příslušenství ke všem svým výrobkům. Mezi nejúspěšnější výrobky posledních roků se řadí například Audia 5, SD7, GP1, MidjPro, SD40, SD 1000 a další. Jako novinku letos firma představila SD9 PRO live station.

Poznámka: Čerpáno z firemních zdrojů.

 

Sedmička nabízí i další možnosti, které rozebírat nebudu. Najdete je vypsány v tabulce technická specifikace. Zvukové barvy jsem si pečlivě prošel a musím říci, že jejich kvalita je skutečně hodně vysoká! Obzvláště to platí pro RAM Sound. Nadarmo se nástroj nepyšní názvem Best Natural Sounds.

 

Pro dokonalost zvuku nástroje jsou k dispozici různé efekty. Výpis efektů se stručným popisem opět najdete v tabulce k testu. K dispozici je i zajímavá sekce s názvem Live FX Control. Jak sám název říká, jedná se o efekty, se kterými můžeme pracovat v reálném čase. K dispozici je Decay, Release, Filter and Resonance. Ty mohou být aplikovány na  Player, Drum, Bass & Chords. Low Hi Equaliser je určen pouze pro Player. K efektům mohu říct pouze jediné. Bez nich by to nebylo ono.

 

Veškerá svoje nastavení si můžete připravit do registračních pamětí (Registrations). K dispozici jsou čtyři banky, z nichž každá banka má 1024 registrací. Ukládat můžeme v podstatě všechna základní nastavení, jako například zvukové barvy, hudební styl a jeho nastavení, nastavení mikrofonu, MIDI a další. Pro načtení bank stačí stisknout tlačítko Regs (Registration) na předním panelu a můžete vybírat. Výběr je jednoduchý a rychlý. Zvolíte jednu ze čtyř bank, potom název registrace a potvrdíte tlačítkem Enter. Vše je okamžitě nastaveno. Skvělá funkce je číselné vyhledávání. To oceníte, až budete mít nějakou tu tisícovku registrací v nástroji. Stačí na displeji zvolit Numeric Pad, zadat číslo a potvrdit tlačítkem Enter na displeji nebo předním panelu. Hledaná registrace je v mžiku nalezena.

Ketron SD7 - arranger & player
Ketron SD7 - arranger & player

Nástroj rovněž nabízí funkci dvojitého přehrávače (Player 1 & Player 2). Jedná se v podstatě o dva nezávislé multimediální přehrávače, které podporují širokou škálu formátů (viz tabulka). Přehrávače podporují následující funkce: Marker, Sync/Next, Autoplay, Lead Mute, GM part, Lyric Off, Cross Fade, File Search, Play List, My Folder, Transposer, Time stretching, Metronome Click, Midi Multimix, Song Drum Restyle, Audio and Midi Synchronize. Dvojitý multimediální přehrávač je skutečně skvělý a funguje bez problémů. Rychle a efektivně si můžete během hraní nastavit požadovanou skladbu v přehrávači, který právě nehraje.

 

Pokud zmáčknete naráz tlačítka Player 1 & 2, aktivujete tak funkci DJ. Po přepnutí do tohoto režimu se objeví okno, které vypadá jako DJské pracoviště. Nabídne vám dva virtuální gramofony, uprostřed seznam skladeb a dole tlačítka funkcí, jako například Back Spin, Brake, Tap Tempo, Cue, PFL a další. Virtuální ovládání je samozřejmě propojeno s fyzickými táhly na pravé i levé straně. Podporován je jak formát audio, tak MIDI. Funkce DJ nabízí alternativní možnost, jak pouštět skladby. Pokud si tedy chcete zahrát na DJe, máte možnost.

 

Další netradiční funkcí je Juke Box. Ten umožňuje organizovat a přehrávat audio data jiným způsobem než u přehrávačů. Funguje to takto: Zvolíte některou ze složek My Folder. Po jejím otevření se obsah složky zobrazí na displeji. Jedna stránka obsahuje patnáct položek (padů). Mezi stránkami můžete listovat kolečkem alfa dial. Pokud si zvolíte některý pad a zmáčknete jej, žlutě se označí a začne se přehrávat jeho obsah. Opětovným zmáčknutím tlačítka přehrávaný obsah vypnete. To stejné platí i pro zvukové efekty (SFX). Vytvářet můžete také různé playlisty pro svoje produkce.

 

Současným zmáčknutím tlačítek Lyric a Search se dostanete do režimu Pictures & Movie. Jak už sám název napovídá, můžete zde pracovat s obrázky i videi, které máte uloženy v interní paměti nebo na externích médiích. Seznam podporovaných formátů a možností najdete opět v tabulce. Ve spodní části okna jsou funkční tlačítka To RGB, To Lyric a na boku Default. To RGB umí zobrazit zvolený obrázek jako pozadí textu a přenáší jej i na externí monitor společně s textem. To Lyric zobrazí zvolený obrázek jako pozadí textu pouze na displeji. Default obnoví původní složku Pic & Film, pokud byly obrázky nebo filmy staženy z externího USB zařízení. Vyzkoušel jsem všechny výše popsané možnosti jak na displeji nástroje, tak na externí TV s rozlišením full HD. Vše šlapalo jak hodinky bez sebemenšího problému.

 

K SD7 můžete připojit také mikrofon a využít tříhlasý harmonizér Voicetron. Do vstupu XLR, který je umístěný na zadním panelu, připojíte mikrofon. Pomocí Gainu a táhla mikrofonu (Micro) nastavíte úroveň, přidáte efekt a vokalizér. A pak už můžete začít zpívat. Pokud budete chtít mluvit, použijte tlačítko Talk. Tento režim je určen pro mluvené slovo bez efektů. Natavit si můžete dle vlastních požadavků jednotlivé sady efektů pro zpěv nebo harmonizér. Bude tedy záležet pouze na vás, jak bude váš zpěv vypadat. Možnosti jsou určitě zajímavé.

 

Úplnou samozřejmostí je zobrazení textu, textu s akordy, tabulatury nebo kompletního notového partu. Notový part pro klávesy si můžete například připravit v notačním programu, exportovat jej do formátu pdf a ten zobrazit na displeji nástroje nebo na připojeném externím monitoru. Podporovány jsou standardní formáty, které jsou uvedené v tabulce u přehrávače.

 

Další standardní funkcí je nahrávání (Recording). Volit můžete mezi MIDI a Audiem. Obě nastavení dávají na výběr mezi frází (Phrase) nebo skladbou (Song). U MIDI se dají nastavit ještě další parametry. U audia pouze hlasitost nahrávání.

 

O ostatních možnostech, jako je Audio MultiPlayer, Play Modes, Drum Mixer, Edit Micro, Disk Edit, Harmony, Voice Setting, Arranger Setting, Menu a další, se rozepisovat nebudu, protože by to vydalo na další článek. Pokud vás budou zajímat podrobnosti, podívejte se do manuálu, který je volně k nahlédnutí na firemních stránkách.

Ketron SD7 - arranger & player
Ketron SD7 - arranger & player

Operační systém 1.2.0

Historie operačního systému (OS) začíná verzí 1.1.0 a přes verzi 1.1.1 se dostaneme až k verzi 1.2.0 s datem 9. 6. 2016. U nástroje, který byl poskytnut k testu, byla nainstalována verze 1.1.1. Proto jsem před začátkem testování stáhl verzi 1.2.0 a nainstaloval ji. Update firmwaru proběhl během pár minut bez sebemenšího problému. Co se týče návodu pro instalaci OS, je zpracován stejnou formou jako manuál k nástroji. Návod je jednoduchý, srozumitelný a k dispozici má i obrázky. Pokud tedy nevládnete angličtinou, nemusíte se obávat. Zvládnout se dá i bez textu, pouze s obrázky :-). Dávejte si ale pozor, abyste update na verzi 1.2.0 provedli z verze 1.1.1!

 

Provedl jsem i update ovladače pro Macintoch. Zde platí vše, co jsem zmínil u updatu OS. Ovladač můžete instalovat i v poslední verzi OS 1.2.0.

 

Co nového nabízí verze OS 1.2.0? Celkem osmnáct vylepšení. Byly přidány například funkce jako Save Player to Registration, Save Files into Registration (jpg, png a pdf), vylepšená funkce Maker on Audio File, přidána funkce Bass + Lower Bass Hold nebo funkce Tap Tempo a Autocrash v nabídce nožního spínače. Takto bychom mohli pokračovat. Pokud vás zajímají všechna vylepšení, kompletní seznam i s odkazy na stránky najdete v elektronickém manuálu.

 

OS Ketronu SD7 je zatím jedním z nejlépe zpracovaných operačních systémů, které jsem v poslední době viděl. Moderní jednoduchá grafika s obrázky a textem nabízí rychlou a přehlednou orientaci. Ve spojení s dotykovým displejem nabízejícím rychlou odezvu se s ním pracuje luxusně. Pokud bych měl známkovat jako ve škole od jedné do pěti, byla by to velká jednička.

 

Interní úložiště & periférie

Zmáčknete-li tlačítko Media a vstoupíte do tohoto režimu, uvidíte, jaká interní či externí úložiště má nástroj k dispozici. Interní úložiště (Internal Storage) má kapacitu 16 GB (SSD karta). Dle mého zjištění je zhruba 5 GB věnováno OS a 11 GB uživatelským datům. Z výroby bylo na kartě přibližně 80 MB dat, což činilo jedno procento kapacity.

 

Připojit můžete i další externí zařízení, jako je hard disk, flash disk nebo CD mechanika. A to vše naráz. Nástroj má k dispozici totiž tři USB vstupy (To Host) pro připojení. Co vše připojíte, je jen na vás.

 

Otestoval jsem různé druhy USB flash disků, od pomalých až po ty nejrychlejší. Dále externí hard disky standardní i rychlé (SSD), a dokonce jednu CD mechaniku. Pokud budete odpojovat externí zařízení, je lepší vždy použít tlačítko Eject než odpojit zařízení natvrdo. Vyzkoušel jsem všechny vstupy, externí zařízení, přenos dat i spouštění různých souborů. Během práce se nevyskytl jediný problém.

 

Co lze ještě pořídit

K nástroji můžete pořídit další firemní příslušenství. Od speciálních kabelů až po tvrdé přepravní kufry. Úplný přehled najdete na stránkách výrobce nebo v tabulce technická specifikace, která je součástí tohoto testu. Osobně bych investoval do originálního obalu na nástroj (klávesová taška SD5-7-8 Deluxe nebo tvrdý kufr SD5-7-8 Deluxe), dále do efektového pedálu FS6 nebo FS13 a sady pro instalaci SSD disku 240 GB. Moje rozhodnutí je jednoduché: Obal bude dobře chránit vloženou investici do nástroje. Nožní pedál pomůže při přepínání, když budete mít plné ruce práce. A další interní úložiště se vždycky může hodit. Zvážit, co pořídíte, je pouze na vás.

 

Sečteno podtrženo

Ketron SD7 arranger & player je koncepčně velmi zajímavý nástroj. Filozofií firmy je nabídnout uživateli co nejkvalitnější zvuk nástroje a také zajímavé možnosti aranžéru i playeru. Ve své koncepci se firma nezaměřila na kvantitu, ale v první řadě na kvalitu. Tomu také odpovídá menší počet zvukových barev i hudebních stylů. Právě zde Ketron ukazuje svoji sílu oproti konkurenci. Pokud k tomu přičteme moderní a účelný design s graficky propracovaným operačním systém a dalšími zajímavými možnostmi, rázem se s SD7 stává jeden z favoritů mezi profesionálními aranžéry. A ještě jedno velké plus: Nástroj je neokoukaný a neoposlouchaný.

 

Komu je vlastně nástroj určen? Hlavně lidem, kteří chtějí dělat muziku živě. Našel by si určitě i místo v hudebních školách při výuce EKN, kde by mohl sloužit jako nástroj pro vystoupení i soutěže. Využít by se dal i při tvorbě užité hudby. Nebo třeba jen tak pro domácí muzicírování.

Závěrem musím říct, že je to jeden z nejlepších aranžérů, které jsem mohl v posledních letech otestovat. Párkrát jsem si zahrál na nástroje firmy Ketron na Musikmesse ve Frankfurtu. Už tehdy mne udivovala jejich zvuková kvalita. Po měsíčním testování mohu s klidem prohlásit, že si SD7 vysloužil místo na mém studiovém stojanu. A to se na nás již připravuje vylepšený model SD9!

 

Pokud vás dnešní test zaujal, není nic jednoduššího než se podívat na firemní stránky nebo oslovit českého dovozce a nástroj si vyzkoušet. Přeji hezký poslech a příjemnou zábavu s arranger & playerem SD7.

 

Info:

Arranger & player Ketron SD7 můžete zakoupit na českém trhu za cenu 72 500 Kč i s DPH.

 

Plus:

moderní a jednoduchý design

inovativně řešené manuály

profesionální zvuk nástroje po všech stránkách

zajímavé možnosti nástroje

graficky výborně zpracovaný OS nástroje

 

Mínus:

barevné provedení stojánku

adaptér místo zabudovaného zdroje

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura 61 lehce vyvažovaných kláves s tlakovou citlivostí
Polyfonie 128 hlasů
Další možnosti zvukových barev funkce Live Drum Modeling – polidštění linky bicích nástrojů, funkce dostupné v reálném čase pro zvukové barvy – 2nd voice, V–Tone, Double, Harmony EFX Insert, transpozice ±24 tónů, oktávový posun ±2 oktávy  
Další možnosti hudebních stylů sekce uživatelských stylů, Style Modeling, MIDI Drum Mixer & Remap, Auto Fill, Fill to Arrange, Reintro, Restart, Count In, Drum Boost, Voice & Variation, V-Tone
Efektové procesory Chorus, Reverb, Flanger, Phaser, Tremolo, Rotary, Echo Delay, Tap Delay, Equaliser, Distortion, Amp Simulator, Compressor, Filter;M

Insert EFX 1 (sestava efektů pro vstup Mic/Guitar s propracovanými efekty zkreslení); Insert EFX 2 (stejná sestava efektů jako u SFX 1 bez efektů zkreslení), možnost deseti programovatelných insert řetězců; Voicetron – tříhlasý harmonizér (deset presetů & deset uživatelských nastavení)

Přehrávač/multitrack audio player dvojitý přehrávač/multistopý přehrávač přehrává pět plus jedna audio stop (u každé stopy lze nastavit hlasitost tahovým sliderem)
Podporované formáty – dvojitý přehrávač wav, mp3, mid, mp4, avi, mov, flv, cdg, jpg, txt, pdf
Podporované formáty – obrázek & video jpg & mp4, avi, mov, flv, Karaoke Background, Movie / pdf to rgb, Pic List, Autoschow
Herní režimy Master, Accordion Style, Accordion Classic, Organ
Hlavní kontroléry joystick (funkce Pitch & Modulation), 11x tahový slider, 1x kolečko alfa dial, 1x minipotenciometr Gain, 1x otočný potenciometr jasu, 1x tlačítko pro odpojení reproduktorů, 1x vypínač pro zapnutí nástroje  
Ozvučovací systém interní – vestavěný zesilovač 2x 20 W, 2x dvoupásmové reproduktory (výškový, středo basový), možnost vypnutí reproduktorů
Vstupy/výstupy čelo nástroje: 3x USB To Device; zadní panel nástroje: 1x vstup pro adaptér,  1x USB To Host, 1x sustain (jack 6,3 mm), 1x Volume (jack 6,3 mm), 1x DVI, 1x Footswitch, MIDI – Thru/Out/In2 (Keyb) In1 (GM), 1x Right (mono jack 6,3 mm), 1x Left (mono jack 6,3 mm), 1x Headphone (Aux) (Stereo jack 6,3 mm), sekce Micro – 1x Out (jack 6,3 mm), 1x XLR In; 1x Input (jack 6,3 mm)
Další volitelné příslušenství Kit SSD HDD 240 GB, Kit SSD HDD 120 GB, Kit HDD 500 GB, instalační kit pro HDD, sustain pedál malý, Sustain Piano Type, volume pedál, volume pedál 4 switches, efektový pedál FS6, efektový pedál FS13, MIDI Pedalboard 13 notes K8, klávesová taška SD5–7–8 Deluxe, SD–5–7–8, tvrdý kufr SD5–7–8 Deluxe, SD–5–7–8
Rozměry 1150 x 390 x 125 mm (šířka, hloubka, výška)
Hmotnost 15 kg

 

www:

www.ketron.it/en/products/28-tastiere-elettroniche/sd7

Psáno pro časopis Muzikus