Keeley Caverns V2 - vylepšení původní verze pedálu

Keeley Caverns V2 - vylepšení původní verze pedálu
Keeley Caverns V2 - vylepšení původní verze pedálu

Jak vylepšit velmi dobré?

Robert Keeley učinil zajímavý krok. Inovativnost, kterou jsou jeho výrobky právem známé, napřel místo do neznámých vod do svého již vyvinutého produktu. Když jsem krabičku s efektem, jehož první verzi jsem v Muzikusu velmi kladně recenzoval před nějakou dobou, otevíral, sám jsem nevěděl, co vlastně čekat...

Keeley Caverns V2 je tedy novou verzí již prodávaného efektu. Základ zůstává stejný - chytrá kombinace delaye a reverbu. Oba dva efekty by dle mého obstály jako samostatné jednotky, ale to by právě ztratilo kouzlo jedné krabičky, která řeší váš dozvuk. Delay je předřazen reverbu a lze obě „poloviny“ efektu používat nezávisle.

 

Efekt filosofie, filosofie efektu

Omezením, které je nejspíše vynuceno filozofií pedálu - tedy kompaktní řešení -, je jen jedno nastavení pro delay a reverb. Takže z nekonečných možností můžete vybrat vlastně jenom dvě a ty kombinovat. Tohle ovšem mohou mnozí uvítat s tím, že to prostě nastaví, a je to, žádné další tanečky okolo. Anebo, a to by oslovilo mě, to mít doma na nahrávání, kdy si v klidu nastavím kombinace pro daný song. Dodávám, že pro mne jsou moc hezké kombinace obojího efektu, přijde mi, že k sobě obě barvy krásně zapadají a že je to velké plus tohoto pedálu.

Tohle omezení platí i pro původní pedál a nebylo prolomeno. Co bylo změněno, je design, ale to ponechám na každém z vás, jak se vám bude libit. Je ale radikálně odlišný. Odlišná je ale především velikost. Zatímco jednička byla velikostí spíše blíže „bossákům“, tohle už je blíž „strymoňákům“. Pro mne bylo kouzlo jedničky právě v ušetřeném místě v pedalboardu.

 

Co je nového?

Novoty jsou na první pohled naznačeny v rozšířeném ovládání. Delay sice stále nemá ovládání tap tempo, ale nabízí žádnou, lehkou či výraznou modulaci. To lze nastavit páčkovým přepínačem, který je dle mého umístěn docela dobře, nepodařilo se mi jej nechtěně nohou přepnout, i když jsem se toho vzhledem k jeho poloze bál. Maximální délka delaye je 650 ms.

Jak to zní? Mně dobře. Subjektivně to na mě působí lehce analogovým dojmem a přijde mi to muzikální. Není to pochopitelně žádný švýcarský nůž delayů, ale na už tak hezkém zvukovém základu si můžete poladit docela vřelé barvy. V mixu mi seděl moc hezky.

 

Co vlastně chceme?

Inovace, inovace, inovace. Jsou všude a je to dobře. Jsou v nich zapojeny miliony lidí a miliardy peněz (a to je skromný odhad). Armády inženýrů spolu s partami marketérů vymýšlejí, co vlastně lidé chtějí. Kytarový svět v tomto není výjimkou, snad jen měřítko je menší. Základní otázka v této situaci vlastně leží na kytaristovi - co chci vlastně já. Když se s kamarády „ve zbrani“ bavím na téma techniky, opakují mi, co kde kdo vymyslel a co si o tom myslí. Já to mám rád, ale sám narážím na přemíru toho všeho. A tak si nad každým pedálem, který mi zkříží cestu, říkám: Co chci vlastně já? Keeley Caverns V2 je krásný, hezky vymyšlený pedál s parádním zvukem, v tom spor nevidím. Jen to užití - je mi to k něčemu?

Podobně je rozvržen i reverb. Ten nabízí mody Shimmer, Spring a Modulated. Tady záleží na vkusu, to je jasné. Za sebe to mám seřazené takto: Shimmer je jasně výjimečný a lepší než u jiných srovnatelných pedálů. Spring je moc hezký, ale srovnatelný naleznu i u levnějších pedálů. Modulated dělá to, co má, ale zrovna já to neocením. Co se mi ale líbí moc a sedí to mému přemýšlení o reverbu, je parametr Warmth. Zvuk je sice trochu dost „teplý“ (klišé), ale co naplat, tady sedí a nabízí to zajímavé kombinace. Zbývají předvídaltené parametry Blend, Decay a Rate (ten se nejvíc liší podle zvoleného modu reverbu). Stejně jako u delaye, i tady bych si uměl najít hned několik hezkých nastavení, škoda, že je prostor jen pro jedno.

 

Zamysli se, zamysli, na své štěstí pomysli...

Tento pedál je stejně jako jednička okouzlující. Jenže tentokrát se rozum vkrádá do rozhodování o trochu více. Opravdu je tam víc než v jedničce? Stojí ztráta výhody malého pedálu za nějaké ty volby navíc? Caverns dvojka také stojí ve stejné lize jako Strymon, Wampler, Eventide, takže to není málo peněz a je jasné, že nějakou hodnotu člověk očekává. V tomto případě to není univerzalita, ale nápaditost a velmi muzikální zvuk. Je to opravdu na vás, co ve svém hraní od dozvukových efektů chcete. Pokud jste přítelem rčení, že omezení podporuje kreativitu, a pokud jste typ, který efekty rád jednou na věky nastaví, aby na to pak nemusel myslet, pak tomuto výrobku určitě popřejte pozornost.

 

Info:

Keeley Caverns V2 je vylepšením původní verze pedálu, který kombinuje delay a reverb. Cena je 7112 Kč.

 

Plus:

zvuk delaye

zvuk reverbu

zvuk obojího naráz

jasné ovládání

 

Mínus:

jen jedna předvolba

 

Technická specifikace

typ efektu delay a reverb s modulací
napájení pouze 9V adaptér (mínus uprostřed)
spotřeba 75 mA
vstup/výstup jack 6,3 mm
rozměry 4,9 x 9,3 x 11,8 cm
hmotnost 399 g

 

Web

robertkeeley.com/Caverns

Psáno pro časopis Muzikus