přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukKeeley Bassist Compressor - kvalitní baskytarový kompresor

9.2.2017 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Keeley Bassist Compressor - kvalitní baskytarový kompresor


V tomto testu vám představím kvalitní, efektivně nastavitelný podlahový kompresor pro basisty. Firma, kterou založil Robert Keeley, není na našem trhu příliš známa. Věřím ale, že hledači butikových efektů a příznivci dokonalého zvuku o firmě Keeley Premium Guitar Effects dobře vědí.

Během tohoto testu jsem měl touhu porovnat tento efekt v akci s ostatními kompresory, které vlastním. Vyrazil jsem tedy na pár koncertů s průvodem krabiček, což vyvolalo zděšení, obavy i údiv mých spoluhráčů. Tento test není myšlen jako srovnávací, a tak vám značky ostatních efektů neprozradím. V podstatě mohu říct, že každý kompresor hraje trochu jinak, každý má svá určitá specifika, funkce ale zůstává pochopitelně podobná. Každý basista si najde to, co mu bude vyhovovat, a je stará pravda, že to, co jednomu vyhovuje, nemusí sednout tomu druhému. Nezbývá tedy, než si pár krabiček odzkoušet, bohužel v obchodě situaci na „bojišti“ nenasimulujete, a tak se osobně přikláním k tomu, dát si s krabičkou delší čas na seznámení. Obvykle k ideálnímu nastavení efektu dojdu až po několika koncertech, kde díky nastavování budím dojem, že na podlaze hledám drobné.

Zvuk

Dobrý kompresor by neměl mít zásadní vliv na přirozenou barvu zvuku nástroje a za svou praxi jsem se setkal snad jen jednou s kompresorem, který bych označil jako vysloveně špatný. Zjevně chybělo zapojení true bypass a zvuk byl při vypnutém efektu velmi vzdálený přirozenému zvuku baskytary. Kompresor používám jen k nakopnutí signálu a oživení tónu při nepatrné kompresi. Na této krabičce velmi dobře funguje ale i opak, tedy silný záběr kompresoru s velmi dlouhým dozvukem. Pochopitelně máte nespočet možností mezi těmito dvěma extrémy. Pojďme zpět ke srovnání s dvěma kamarády v řetězci. Keeley Bassist Compressor umí udělat nejhutnější zvuk ze všech. Překvapilo mne i to, že i nejmíň „brzdil“ dynamiku, např. při slapovém sóle, kde většinou kompresor vypínám. Nastavení je velmi intuitivní a opravdu rychle jsem dosáhl svého zvukového ideálu. Ostatní dva kompresory nezatracuji, jsou to dobré efekty a každý má své určité výhody, různé možnosti nastavení a dává trochu jiný pocit ze hry. Prošel jsem tradičně i řadu testů a recenzí uživatelů na internetu. Keeley Bassist Compressor dostává často všech pět hvězdiček. Recenzenti se rozepisují v tom smyslu, že je to „to“, co hledali, vyzdvihují právě jeho transparentní zvuk a efektivní možnosti nastavení.

Osvědčilo se mi, že dobrý kompresor uleví zatížení a přitom posílí výkon reproduktoru. Bývá tomu tak mnohdy v případě, když chcete dostat z malého aparátu výkon, který je ale na hranici jeho přežití. I toto použití kompresoru Robert Keeley v manuálu zmiňuje.

Popis

Kompresor je usazen v běžné jednoduché krabičce opatřené matným strukturálním nástřikem. Výrobce přikládá užitečný pytlík a návod, kde dobře vysvětluje funkce efektu. Na těle nalezneme vstup pro nástroj, výstup do zesilovače, zástrčku pro napáječ a true bypass spínač efektu. Efekt je doplněn dvěma LED diodami. Horní signalizuje zapnutí efektu, ta uprostřed svítí permanentně a reaguje probliknutím jiné barvy na moment, kdy kompresor zabírá. Efekt má tři potenciometry pro nastavení. Prvním knoflíkem Compression nastavíte úroveň komprese, středním Threshold nastavujete tzv. práh, tedy bod, kde má efekt zabírat. Třetím potenciometrem Gain nastavujete výstupní hlasitost. Parametry Attack Time a Release Time má Reber Keeley nastavené napevno v poměru podle typického vzoru. Toto fixní nastavení vidím spíš jako klad než zápor. Většině baskytaristů příliš mnoho ovládacích prvků může jen komplikovat život. Myslím, že by nebyl na škodu potenciometr Blend, tedy možnost míchání efektu s čistým signálem.

Keeley Bassist Compressor bude vyhovovat hráčům, kteří vyhledávají transparentní kompresor s nárůstem hutnosti tónu. Efekt umožňuje snadné nastavení a okamžitě uslyšíte, co který potenciometr se signálem nástroje dělá. Na některých jemněji nastavených kompresorech při kroucení potenciometry uživatel mnohdy neslyší žádnou změnu.

Info:
Keeley Bassist Compressor je kvalitní podlahový kompresor určený pro baskytaru. Na našem trhu se prodává za cenu 8232 Kč.

Plusy:

zvuk
ovládání

Mínusy:

hodil by se potenciometr Blend


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání Compression, Threshold, Gain
True bypass ano
Napájení 9V baterie nebo adaptér
Rozměry 110 x 66 x 50 mm
Hmotnost 260 g


www:
robertkeeley.com/product/bassist-compressor/

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Keeley-Bassist-Compressor-kvalitni-baskytarovy-kompresor~09~unor~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.