muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

baskytaraKala UBASS-SUB4FS - basové ukulele

21.6.2016 | Autor: Milan Janeček | sekce: pro muzikanty - testy

Kala UBASS-SUB4FS - basové ukulele

Basové ukulele je poměrně nedávno vymyšlený nástroj a jako takový jsem ho přirozeně chtěl vyzkoušet. Především tedy elektrifikovanou celomasivní verzi. V zásadě se jedná o zmenšenou baskytaru (z menzury 864 mm na 533 mm) se stejným laděním (EADG).

Testovaný nástroj byl vyroben z topolu, s javorovým krkem a palisandrovými hmatníkem a kobylkou. Osazen byl pasivním piezosnímačem Shadow a aktivní elektronikou Shadow s potenciometry hlasitosti, basů a výšek. První pražec je široký 43 mm a rozteč strun na kobylce je 17 mm mezi středy strun - tohle je důležitá poznámka, protože třeba struna E má průměr kolem 4 mm! Struny jsou vyrobeny z polyuretanu a jsou ukotveny skrz tělo.

Ohledně hratelnosti je to, logicky, velký nezvyk. Nástroj je menší než kytara, a tak i pro kytaristy je zpočátku těžké si na menzuru zvyknout. Nicméně po určité době si zvyknout lze. Vytahování strun je problém, protože díky materiálu se struny spíš převalují po pražcích, než aby šly vytáhnout. Podobně není příliš pohodlné hrát glissando, struny jsou málo kluzké.

Co se týče zvuku, tak k němu mám takový ambivalentní postoj. Víceméně se mi líbil, ale to, co očekáváte od basového nástroje, to tam prostě úplně není. Oproti baskytaře je zvuk méně ostrý, takový matnější, skoro jako kontrabasový. Oproti kontrabasu tu ale zase chybí takové to „prdění“. Prostě tělo basy musí mít nějakou hmotnost a materiál, aby to opravdu basově hrálo. Výstup ze snímače je poměrně slabý a musíte ho na zesilovači dost přikrmit. S aktivní elektronikou hraje stejně „silně“ jako pasivní nástroj.

Ač jsem především vytýkal, testování mě bavilo a dokážu si představit i použití. Ovšem jako regulérní náhradu basového nástroje UBASS brát nemohu. Zvlášť když za cenu 15 149 Kč seženu slušně znějící normální baskytaru.


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Menzura 533 mm
Tělo topol
Krk javor
Hmatník palisandr
Kobylka palisandr
Snímač Shadow (piezo)
Elektronika Shadow (aktivní)
Potenciometry hlasitost, basy, výšky
Ladicí mechanika Hipshot
Příslušenství gigbagwww:
www.kalabrand.com/instrumentsU-bass.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Kala-UBASSSUB4FS-basove-ukulele~21~cerven~2016/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.