muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKala UBASS-RMBL-FS - spojení baskytary a ukulele

7.3.2016 | Autor: Matěj Belko | sekce: pro muzikanty - testy

Kala UBASS-RMBL-FS - spojení baskytary a ukulele

Basové ukulele. Zdá se možná, že je to kravina. Spojit basu a ukulele, to je jako spojit zubní niť a lodní lano. Dostal jsem nicméně na test věc, která mi celkem vyrazila dech. U-Bass od firmy Kala je přesně spojení baskytary a ukulele. Má čtyři „silikonové“ struny z patentovaného materiálu nazvaného Nylgut, šestnáct pražců, vrchní, spodní desku a luby z mahagonové překližky, mahagonový krk, palisandrový hmatník a kobylku, jednoduchou elektroniku Shadow se zabudovanou ladičkou a korekcemi volume a tone a ladění stejné jako klasická čtyřstrunná baskytara.

Člověk by si řekl, že takhle malá věc s tak krátkou menzurou přece nemůže hrát, ale opak je pravdou. Už při hraní nasucho je evidentní, že se povedlo vytvořit opravdu regulérní hudební nástroj. I bez elektřiny hraje celkem nahlas a zvuk je opravdu basový. Přímo z redakce Muzikusu jsem přinesl U-Bass na zkoušku s kapelou. Nejdřív si všichni mysleli, že si dělám legraci, když to vytahuju z futrálu a svou baskytaru nechávám zabalenou v koutě. Já koneckonců tak trochu taky. Ale když jsem to zapojil do aparátu, nevěřili jsme vlastním uším. Ta věc zní jako hodně hluboko posazený, dunící kontrabas. Odehrál jsem na to celou zkoušku, a dokonce jsem na to následující den ve studiu natočil jednu jazzovou baladu, protože to prostě fungovalo. Musel jsem akorát trochu bojovat s laděním. Umělé struny asi potřebují nějaký čas na usazení a je třeba jim přizpůsobit i styl hry. Struny jsou totiž hodně tlusté a zároveň velmi měkké. Měl jsem proto tendenci struny příliš mačkat, a pak to neladilo. Také se mi struny nejprve trochu „kutálely“ pod prsty. Ale musím říct, že U-Bass mě nadchl.

Firma Kala vyrábí mnoho variant tohoto nástroje, počínaje akustickým čtyřstrunným bezpražcem a solidbody pětistrunkou konče. Jediné, co mne ve finále odradilo od okamžité koupě, je to, že bych si s tím na pódiu asi přeci jen připadal trochu divně. Zvukově to je masakr, ale připadal jsem si s tím tak nějak směšně, nepatřičně. Automaticky to vypadalo, jako že to nemyslím vážně.

Zvuk a použitelnost tohoto celkem nedávno vymyšleného nástroje ale dost pravděpodobně tento předsudek brzy odstraní a basové ukulele nebude jen ulítlá legrácka. Kdo by nechtěl mít zvuk kontrabasu v miniaturním nástroji? Je to něco podobného jako Ashbory Bass, ale internetově diskutující basová veřejnost se shoduje, že tohle je mnohem ovladatelnější a použitelnější. Hraje to fakt hustě!

A tento testovaný kousek navíc nestojí ani tolik, konkrétně 12 190 Kč.


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Menzura 21”
Tělo mahagonová překližka
Krk/hmatník mahagon/palisandr
Počet pražců 16


www:
www.kalabrand.com/Models/U-BASS/DetailsPageRumbler.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Kala-UBASSRMBLFS-spojeni-baskytary-a-ukulele~07~brezen~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.