muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKala KA-GTR-MTN-E - klasická thinline kytara

10.2.2017 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - testy

Kala KA-GTR-MTN-E - klasická thinline kytara

Kytarová komunita se může těšit na nový nový model nástroje s nylonovými strunami. Všichni významní výrobci klasických kytar se dnes snaží dodat na trh nástroje moderní, s dokonalým snímáním akustického zvuku a osvědčenými parametry. Velké popularitě se těší kytary se ztenčeným tělem, poskytující komfort při držení a také skvělou hratelnost. Je dosažena výřezem pro levou ruku a často i užším krkem. Výjimkou není ani dnešní testovaný kus od kalifornské značky Kala. Již po vybalení mne zaujala krásným provedením, ale také bohatým zvukem.

Trochu historie

O americké značce Kala jsem dosud vůbec nic netušil. Po kliknutí na firemní stránky jsem se nepřestával divit. Je uznávaným výrobcem špičkových ukulele - i basových -, ale také akustických kytar z exotických materiálů. Společnost Kala založil roku 2005 Mike Upton a nechal se slyšet, že vyrábějí jedny z nejlepších nástrojů na planetě. Továrna sídlí ve městě Petaluma asi třicet mil severně od San Francisca v kraji vinařů, farmářů a umělců. Zdá se, že po celých USA se ukulele a ostatní nástroje velmi hezky prosazují. Kala se logicky orientuje také na trh na Havaji, kde je ukulele prostě doma.

Popis

První, co padne do oka po vybalení z krabice, je nádherná přední deska z afrického žíhaného mahagonu a pochopitelně cutaway neboli výřez pro levou ruku. Překvapením pro mne byl fakt, že ozvučná deska je z mahagonu masivního. Dosud nepsaným i psaným pravidlem bylo na stavbu přední desky klasických kytar použití smrku nebo cedru. Tedy historicky ověřené zvukové vlastnosti měkkého dřeva. U jazzových kytar ale nalezneme celojavorovou konstrukci a zřídka i mahagon.

U značky Kala tedy zaexperimentovali a musím říci, že nástroj zní velice hezky. Nalezneme zde osvědčenou konstrukci klasické kytary - tedy masivní rezonanční desku s pěti smrkovými žebry, umístěnými do vějíře pod kobylkou, dvojici zpevňujících žeber u ozvučného otvoru a dvojici smrkových žeber na desce spodní. Olubení vrchní i spodní desky je tenké a po obvodu nařezané.

Spojení spodní desky je uvnitř překryto javorovým proužkem. Luby a spodní deska jsou vyrobeny z překlíženého mahagonu a rovněž tak i krk. Nástroj je tedy celomahagonový. Na výběru dřeva si firma dala záležet a celkově design působí úchvatně. Lemování přední desky má pětivrstvý černobílý proužek a stejný je použit na rozetu kolem ozvučného otvoru. Ten je poněkud menší než u klasické kytary, tedy 8,5 cm oproti 9 cm. Kobylka vyvedena z tmavého lakovaného palisandru, který koresponduje s hmatníkem, rovněž palisandrovým. Najdeme zde devatenáct pečlivě zabroušených a leštěných pražců a pro klasickou kytaru neobvyklé orientační značky z perleťových puntíků. Na sedmém pražci je dvojité značení jako u oktávy. Celkově připomíná spíše značení na elektrických kytarách. Krk je z jednoho kusu mahagonu s napojenou hlavicí a logem firmy. Zlato-černé mechaniky mají luxusní vzhled a fungují bezchybně. Nultý pražec je z plastu, stejně jako sedlo kobylky. Menzura strun je 25,5 cm - tedy jako je nejčastější u nástrojů Fender. Celý nástroj je kryt lesklým lakem a ostruněn značkou Savarez, což dokládá visačka.

Elektrické vybavení

Kytara je vybavena snímáním renomované německé firmy Shadow. Tedy piezosnímačem pod sedlem kobylky a bateriovým předzesilovačem umístěným v horním lubu. Agregátek je bohatě vybaven. Najdeme zde miniaturní a precizní chromatickou ladičku s jedenácti malinkými LED diodami. Ukazují výšku tónu a také barevné značení dolů-střed-nahoru. Pětice malých potenciometrů - tedy Volume, Bass, Low Mid, Hi Mid, Treble - a dvě tlačítka (na aktivaci ladičky a pro otočení fáze při nahoukávání). Zvukové možnosti jsou v kombinaci otočných korekcí takřka dokonalé a každý si upraví barvu zvuku dle libosti. Předzesilovač je napájen dvěma placatými kruhovými bateriemi CR2032, což je často u Shadow standardem. Otázkou je, jak dlouho vydrží v chodu  a také jejich cena. Přece jen devítivoltová baterie je klasika. Ovšem zde je vše podřízeno miniaturním rozměrům. Zdířka pro jack 6,3 mm je zabudována v rolně na řemen v lubu.

A konečně zvuk?

Ano - docela překvapení na tak subtilní nástroj s poloviční hloubkou těla. Ostřejší a méně alikvotů než kytara klasická, ale basová složka dobrá. Tón je pevný a více do středů. Jeho největší předností je dlouhý sustain a vyrovnanost ve všech polohách. Samozřejmě je kytara postavena na elektrické snímání, ale i akusticky je pro běžné hraní dostačující. Hratelnost ve všech polohách je výborná a nástroj nikde nedrnčí a nešustí. Opravdu je zde věnováno úsilí pěkné řemeslné práci. Kdybych neviděl na spodní straně hlavice zlatou nálepku Made in China, ani bych nevěřil... No, kvalita jde nahoru.

Závěr

Kytarka příjemná s hratelným komfortem při držení i vestoje na řemeni. Největší užití bych viděl v latinskoamerických žánrech nebo jazzu. Zvuk velmi dobrý i „nasucho“. Užší krk a velice kvalitní snímač s předzesilovačem. Řemeslné zpracování na nejvyšší úrovni a vzhledem k ceně a použitým materiálům ani není o čem moc přemýšlet. Jednoznačně nástroj chválím a doporučuji k vyzkoušení.
Moc se mi líbila. V krabici je přiložen ještě nalepovací černý pickguard pro trsátkomilce a brutální prstohráče, kteří rádi škrabou do desky.

Info:
Kala KA-GTR-MTN-E je klasická thinline kytara s elektrickým snímáním s nylonovými strunami vyrobená v Číně. Cena je XXXX Kč.

Plusy:
vynikající řemeslné zpracování
použité materiály
design
komfort při hraní
skvělé elektrické snímámí
cena
hmotnost

Mínusy:
trochu zmatené orientační značky


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ozvučná deska mahagon (africký masiv)
Tělo mahagon (překlížený)
Kobylka palisandr
Krk mahagon (z jednoho kusu)
Hlavice mahagon (klížená)
Hmatník palisandr
Počet pražců 19
Lemování desky pětivrstvé
Délka těla 490 mm
Hloubka těla 75 mm
Menzura 650 mm
Snímání Shadow
Mechaniky otevřené klasické černo-zlaté
Struny Savarez, nylonové


www:
www.kalabrand.com/guitars/mahogany-thinline

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Kala-KAGTRMTNE-klasicka-thinline-kytara~10~unor~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.