muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKala KA-BNJ-BK-S - sopránové bendžo ukulele

15.1.2016 | Autor: Matěj Belko | sekce: pro muzikanty - testy

Kala KA-BNJ-BK-S - sopránové bendžo ukulele

Drazí čtenáři, byl mi k testování svěřen poměrně neobvyklý instrument. Jedná se, jak již jeho název a vlastně i vzhled napovídá, o jakousi kombinaci ukulele a bendža. Bendžo ukulele, nebo také banjolele, banjelele nebo banjulele, snoubí menzuru, ladění a hratelnost ukulele s konstrukcí, a tedy i tak trochu se zvukem a větší hlasitostí bendža. Je to nástroj, jehož kořeny sahají až do roku 1917 a který vrcholu popularity dosáhl někdy ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Byl vyvinut patrně proto, aby se zvuk ukulele mohl prosadit i ve větších kapelách - tehdy bylo totiž velmi v módě pořádat unplugged koncerty.

Tento konkrétní kousek je nástroj od firmy Kala, což je relativně mladá firma, která poslední dobou saturuje ukulelechtivé umělce ukuleli všemožných tvarů a typů.

Naše banjolele disponuje matně černým javorovým tělem a krkem, retro „openback“ konstrukcí (korpus nemá zezadu žádný rezonátor, což je jinak obvyklá část bendža). Kobylka z javoru a ebenu je plovoucí, na šestipalcové bláně Remo Weatherking je přitlačována pouze tlakem strun. Co se týká hratelnosti, nástroj je na své rozměry docela robustní. Krk je celkem tlustý a celkově nástroj působí bytelně.

S laděním jsem neměl žádný problém, mechaniky drží jak mají a kobylku je možné posunout dle libosti a tím je možné i dobře seřídit oktávy. Vše je zpracováno precizně, bezchybná práce.

Celkový zvuk je hodně hlasitý a průrazný a vlastně mi byl dost povědomý - až se podíváte na internet, kdo kdy na jaké nahrávce v minulosti banjolele použil, možná budete překvapeni, kolikrát jste ten nástroj již v životě slyšeli.

Každopádně pokud chcete něco, čím se můžete jednoduše doprovodit, co si můžete vzít na výlet a nebude to zabírat skoro žádné místo, ale zároveň to bude opravdu a hlasitě hrát, banjolele je se svou cenou 8890 Kč dobrá volba. V ceně nástroje je i gigbag. A těch pár základních akordů se naučí snad každý.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
  
Počet strun 4
Snímač ne
Vyrobeno v Číně


www:
www.kalabrand.com/Models/Kala/Banjo/DetailsPageBanjo.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Kala-KABNJBKS-sopranove-bendzo-ukulele~15~leden~2016/

Komentáře

celkový počet: 2

odowakar  Kala KA-BNJ-BK-S - sopránové bendžo ukulele
webmaster  Re: Kala KA-BNJ-BK-S - sopránové bendžo ukulele

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.