Kala Journeyman Acoustic-Electric U-Bass - kontrabasové ukulele

Kala Journeyman Acoustic-Electric U-Bass - kontrabasové ukulele
Kala Journeyman Acoustic-Electric U-Bass - kontrabasové ukulele

Celé tohle basové ukulele je vyrobeno (v Číně) z mahagonu, ale není to masiv (masiv by stál dvakrít tolik). Hmatník je z černého ořechu, má velký rádius, není tedy plochý. Pražce jsou ze slitiny niklu a stříbra, je jich 16.

Opracování konců pražců není moc precizně provedeno, jsou na koncích ostré a škrábou do ruky. To se dá jemným pilníkem snadno upravit. Překvapilo mně to, u nástroje této cenové kategorie bych přece jen očekával lépe opracované pražce.

 

Struny a ladění

Všechna basová ukulele, která jsem dosud v obcodech viděl, měla vždy struny umělohmotné, co vypadají jako tlusté a lesklé nudle (bílé, šedé nebo černé). Ale na tomhle U-Bass jsou jiné. Ladění je EADG (jako na standardní baskytaře). Na hlavě s „rozjetou žábou“ je černá polootevřená ladicí mechanika. Šnek je zakrytý, ale ozubená kolečka jsou nezakrytá a také černá, vypadá to docela hezky. Na mechanice není žádná značka. Struny se namotávají na dutý váleček s výřezem. Doprostřed toho válečku se strká konec strun, podobně jako na mechanikách na baskytaře. Mechanika funguje hladce, bez problému. U těch strun bych se rád trochu zdržel, přece jenom je to to, co hraje.

Na nástroji byly provázkem přivázány tři visačky a na jedné z nich bylo napsáno, že struny jsou od firmy Aquilarcorde, z polyuretanu, to ale nejsou. Tyhle jsou kovové, chladné. Podle firmy Kala jsou to Kala Round Wounds. Vypadá to, že to je jedno z mála basových ukulele, na terá se dávají standardně tyhle struny. Zkoušel jsem, jestli by to hrálo přes elektromagnetický snímač, ale bohužel ne (ocel to tedy není). Zapátral jsem a zjistil, že jádro těch strun má být nylonové a ovinutí stříbrné. Ale to nylonové jádro není normálně vůbec vidět, celé struny jsou úplně ovinuté několika vrstvami stříbrného drátu. Každopádně jejich zvuk se mi líbí víc než zvuk těch celopolyuretanových.

Kala Journeyman Acoustic-Electric U-Bass - kontrabasové ukulele
Kala Journeyman Acoustic-Electric U-Bass - kontrabasové ukulele

Výměna strun

Na zadní desce jsou přišroubovaná dvířka, kterými se struny protáhnou do kobylky.

 

Nultý pražec

Je vyroben z černého materiálu Tusq XL (speciální materiál od firmy Graph Tech). Je to syntetická slonovina s příměsí teflonu. Ten teflon má zajišťovat lubrikaci, tedy struny mají po takovém materiálu lépe klouzat a nemají se pak tolik rozlaďovat. Syntetická slonovina má mít dokonce lepší vlastnosti než pravá slonovina a kosti. Má lépe přenášet středové a vyšší harmonické tóny. Docela by mně zajímalo, jestli by se to dalo lidským uchem poznat.

Sedlový pražec je asi také z materiálu Tusq, ale světlého. Bohužel se nedá tahle informace nikde dohledat. Pod sedlovým pražcem je piezosnímač, což je standardní systém, jako má většina běžných elektroakustických kytar.

 

Ukulele - správně se čte - jukulejli

Ukulele (hudební nástroj) vzniklo v 19. století na Havaji (cca 1880). Vzorem pro ukulele byl portugalský nástroj machette, který byl podobný kytaře. Na havaji se machette dostalo s portugalskými imigranty z Madeiry. Významně k rozšíření a zpopularizování ukulele přispěl havajský král Kalakaua, který byl prý patronem umění. První ukulele, které většina Čechů viděla (možná vůbec většina lidí), bylo ukulele, na které hrála Marylin Monroe ve filmu Někdo to rád horké (a že jí to s tím „brnkátkem“ slušelo!). Ukulele se rozděluje na sedm druhů/typů: sopraninové (kapesní), sopránové, koncertní, tenorové, barytonové, basové a kontrabasové (to je to v dnešním testu). Liší se především velikostí a někdy i laděním. Bassovéi kontrabasové se většinou ladí jako standardní baskytary. V posledních letech se začaly vyrábět i solid body bass ukulele, jsou to vlastně takové pidibaskytary.

 

Elektronika je UK 500 B, obsahuje chromatickou ladičku, tahový potenciometr Volume a tři otočné potenciometry Treble, Middle a Bass. Ladička se zobrazuje na malinkém displeji. Displej je opravdu mrňavý, a kdo nemá dobrý zrak, může mít problém to přečíst. Tady bych preferoval „klasiku“, tedy červené svíticí písmeno a tři LED diody, dvě červené a zelenou, bylo by to líp vidět. Tohle je sice „moderní“, ale moc se mi to nelíbí. Navíc písmena tónů jsou tzv. naštorc, takže se musí kroutit hlavou, aby jeden zjistil, co to na tom minidispleji vlastně je. Rychlost odezvy ladičky také není závratná, chvíli to trvá, než se tóny chytnou. Rychlejší je to naladit ladičkou v mobilu. Málem bych zapomněl... kde je baterie? Baterie jsou v umělohmotném pouzdře kytarového jacku. Jsou to dvě knoflíkové baterie, které se dávají do ladiček - CR2032. Vyměnit jdou snadno.

 

Závěr

Kala U-Bass JYMN mě několikrát překvapilo. Strunami, ladičkou, zvukem, pražci. Zvuk se mi líbí, zní to skoro jako baskytara. Na ukulele poměrně razantní, ale ne ostrý. Hratelnost je velmi dobrá. Ladička je pomalejší, pražce špatně opracované.

 

Info:

Kala Journeyman Acoustic-Electric U-Bass je kontrabasové ukulele s piezosnímačem, s korekční elektronikou a s ladičkou. Místo polyuretanových strun jsou nataženy „stříbrné“ struny Kala rounded. Nástroj se dodává i s pouzdrem. I když je firma Kala z Kalifornie, tohle ukulele se vyrábí v Číně. Cena je 8260 Kč. Americké ukulele z řady Elite Series jsou významně dražší.

 

Plus:

baskytarový zvuk

pouzdro v ceně

rounded struny

 

Mínus:

pomalá ladička s malým displejem

málo opracované pražce

 

Technická specifikace

tělo vrstvený mahagon
krk mahagon
menzura 518 mm
celkový rozměr 746 mm
hmatník černý ořech
pražce nikl/stříbro
nultý pražec TUSQ XL
struny Kala Rounded Wound
elektronika UK 500B

 

Web

https://kalabrand.com/collections/all-acoustic-electric-u-bass/products/ubass-jymn-rd-fs

Psáno pro časopis Muzikus