přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukKHDK Electronics Dark Blood - kytarový distortion

29.3.2017 | Autor: Tomáš Pavelka | sekce: pro muzikanty - testy

KHDK Electronics Dark Blood - kytarový distortionKirk Hammet, kytarista skupiny Metallica, se čas od času podílí na vývoji kytarových aparátů a efektů. Nejznámější jsou signované zesilovače Randall a kvákadla Dunlop. Nejčerstvější Kirkův příspěvek zahrnuje dokonce celou firmu vyrábějící kytarové krabičky.

KHDK Electronic se to jmenuje. KH je zkratka jména Kirk Hammett a DK je zkratka jména David Karon. Co je pro nás Čechy zajímavé je to, že firma byla založena v Praze! Nebo přesněji idea založení firmy a celý příběh se rodil u vynikajícího piva v Praze. No vida, k čemu všemu je to české pivo dobré. :-) Jedním velkým důvodem, proč v Čechách, byl Antonín Salva, který vyrábí kytarové efekty a moduly pro mnoho světoznámých kytaristů. On byl tím jedním - a nejdůležitějším - vývojářem pro KHDK Electronics.

Mimochodem
Víte, že Antonín Salva vyrobil efekty (nebo jim dělal úpravy na zesilovačích a modulech) např. těmto lidem: Billymu Corganovi (Smashing Pumpkins), Wolfu Hoffmannovi (Accept), producentovi Michaelu Wagenerovi (Ozzy, Accept, Metallica...) a dalším. V Čechách byl mezi jeho prvními zákazníky Miloš DoDo Doležal. Takže u nás máme borce, který je ve výrobě a vývoji a výrobě kytarových efektů světový.

Dark Blood
je kytarový efekt druhu distortion. Tedy „řád“ zkreslovadel a tady konkrétně pro thrash metal. Kirk Hammett s pomocí tohoto efektu natáčel kytarové party na nejnovějším albu Metallicy Hardwired... to Self-Destruct, což je opravdu dobré promo. Dark Blood je ručně vyráběn v malé firmě v USA. Pečlivý výběr součástek by měl zaručit kvalitu a dlouhověkost výrobku. Záruka je pět let.

Zvuk a ovládání
Efekt má čtyři hlavní potenciometry, dva mody Hi a Lo (páčkový přepínač) a malý potenciometr Gate. Ty čtyři potenciometry bych rozdělil na dva klasické Gain + Volume a další dva, jejichž funkce úplně běžné nejsou: Doom a Treble. Treble je „jen“ pasivní výšková clona (low-pass filter), takže když je to úplně doprava, tak to nedělá „nic“ (výšky jdou přímo dál) a otáčením doleva se výšky postupně ořezávají. Změna zvuku při otáčením potenciometrem Treble je velmi výrazná, od řvoucích (ale ne nepříjemných) výšek až po zvuk, který by se dal nejlépe popsat výrazem „pod dekou“. Doom je pak zcela zvláštní věc, přidává to spodní basová pásma, ale přidává je to na vstupu, ještě před distortionem, takže čím víc přidáme basů, tím to víc zkresluje a přitom to zvuk zahutní, je to vlastně něco jako bass boost. :-) Další vychytávka je malý páčkový přepínač, který přepíná mody Lo a Hi. Mod Hi přidává víc zkreslení, kompresi a také více výšek. Takže tato věcička (malý přepínač zvuku) se dá krásně použít ve studiu, kde doprovodné riffy natočíme v modu Lo a na sóla si přepneme do modu Hi. Nemusíme už pak nic moc řešit na korekcích zesilovače.
Poslední ovládací prvek Dark Blood je Gate. Tedy šumová brána. Kdo bude používat distortion na maximum bude mít potíž se šumem a Gate to řeší. Bohužel při ořezávání šumu to má trochu vliv i na zvuk. Já jsem Gate nepoužíval vůbec. Víc se mi líbil zvuk bez šumové brány, kdy zvuk šel líp za rukou. Zkreslení jsem ale neměl naplno, přesto ho byl dostatek a šum byl v normě. Zvukové možnosti efektu jsou díky přepínači Lo/Hi a potenciometrům Doom a Treble poměrně velké a dovedu si představit, že s tímhle jedním efektem lze natočit celé album.

Fooswitch, napájení, vzhled
KDHK Dark Blood má velmi povedený design. Krabička je kovová, mírně kónická, v matné černé, grafika je temně červená a plasticky vystouplá. Čudlíky na potenciometrech jsou bakelitové, ve tvaru „VOX vintage“. Nožní přepínač je kovový a LED dioda není jedna, ale dvě. Po odšroubování čtyř šroubků spodního plechu můžeme do efektu vložit 9V baterii. Kdo máte kvalitní napáječ, tak používejte ten s mínusem uprostřed. Krabička je true bypass, kytarový signál prochází skrz i s odpojeným napájením.

KHDK Electronics Dark Blood - kytarový distortionZávěr
Tenhle distortion se mi po testu vůbec nechce vracet. Jeho příjemný, dynamický, dobře srozumitelný a přitom trochu „krutý“ zvuk se mi líbí. Někde vespod je slyšet takové to neurčité, „doom“ temné zkreslení, takový ten pekelný chrapot... No, vždyť Kirk Hammett to má rád a Tonda Salva to umí vyrobit.

info:
KHDK Dark Blood je nekompromisní kytarový distortion vysoké kvality. Cena je 6888 Kč.

Plusy
pětiletá záruka
dobrý zvuk
dostatek zkreslení
dva zvukové módy
vyrobeno z kvalitních komponent

Mínusy:
vyšší cena

tech. specifikace
napájení 9V baterie, nebo adaptér s mínusem uprostřed
rozměry 121 x 66 x 54 mm
hmotnost 210 g (bez baterie)

web
www.khdkelectronics.com
https://www.facebook.com/KHDKczsk

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/KHDK-Electronics-Dark-Blood-kytarovy-distortion~29~brezen~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.