Jackson DK7 - Christian Olde Wolbers Signature Model

Jackson DK7
Jackson DK7

Úvod napovídá, že nepůjde o jazzovou ani funky kytaru.

Firma Jackson za posledních pár let udělala posun v uspokojení požadavků ve všech hudebních směrech a především v kvalitě, zpracování a ceně. Model 7 String Dinky Arch Top je vyroben pro Christiana Olde Wolberse z Fear Factory. Na test jsem dostal kytaru s velmi zajímavým designem a povrchovou úpravou Desert Camo (krémově žíhaná, ale vyrábí se i v černé barvě).

První dojem

Zapojení jacku navozuje vynikající dojem, protože konektor je velmi kvalitní. Potenciometr volume je také vysoké kvality, s dobrým a plynulým průběhem. Snímač, tady bych trochu protestoval, není dostatečně ukotven, což se projeví na zvuku (pískání), i když snímače EMG k tomuto jevu nebudou tak náchylné jako jiné. Kytara je velmi lehká, což ocení hráči, kteří se hodně pohybují a často tráví více koncertu ve vzduchu než na zemi. Díky tomu kytara přepadá na hlavu, což je nepříjemné zjištění, ale je to spíše záležitost zvyku.

Kytara je příjemně seřízená, s nízkým dohmatem (e1 12. poloha 1,4 mm), má super vyleštěné a opracované pražce.

Téměř vůbec se nerozlaďuje, což je u nového nástroje a strun také velmi pozitivní a důležité. Na těle je odnímatelný kryt pro 9V baterii (nemusí se nic šroubovat). Struny prochází skrz tělo, což ovlivňuje celkový zvuk.

 

Zvuk

Čistý zvuk

Kytaru jsem zkoušel přes Mesa/Boogie TriAxis 2.0 Rhy (nastavení: Gain 5.0, Treble 5.5, Middle 4.0, Bass 4.5, Lead 1 Drive 0.0, Lead 2 Drive 0.0, Master 5.5, Presence 5.0 a Dynamic Voice 3.5). Díky velké síle snímače je zvuk jakoby trochu pianový, ale nečekaně brilantní. Zajímavé je, že snímač nezkresluje vstup, a přesto hraje velmi silně. Vůbec jsem nečekal tak příjemný zvuk od kobylkového humbuckeru.

 

Malé zkreslení

Zkušebním aparátem byl Laney GH 100L (nastavení: Presence 1, Bass 5-6, Middle 4, Treble 4, Master 2 a Gain 7-8). Kytara se chová rockově, pro mě s příliš krátkým sustainem. Disponuje vyváženým zvukem po celém hmatníku, nikde se neprojevují velké skoky mezi strunami v basech ani výškách. Tón se příliš netrhá. Kytara dobře reaguje na práci s potenciometrem, takže ani nechybí přepínač poloh.

 

Velké zkreslení

Pro vyzkoušení jsem použil opět Laney GH 100 L se stejným nastavením. Jen jsem přidal drive 6-7. Druhým aparátem byl Mesa/Boogie Dual Rectifier, kde byly všechny potenciometry nastaveny na 1/2 hodnoty a gain na 3/4.

Teprve nyní se projevila síla nástroje. Kytara ožila, má dlouhý sustain a všechny tóny se více oddělují. Projevují se struny procházející tělem. Nechápu, jak může tělo znít tak masivně a být tak lehké... Ale proč řešit dřevo a ne zvuk?

Přes MB se kytara stává naprosto nekompromisní, s tlustým a příjemným basem, který se nehltí a krásně zpívá. Řekl bych, že se z kytary stává univerzálnější nástroj, než jsem předpokládal. Při velké hlasitosti trochu napískává, což jsem tušil díky volnému snímači.

 

Závěr

Domnívám se, že kdo bude chtít takový nástroj, určitě ví, co asi chce a co od něj tedy může očekávat. Kdo si tuto kytaru koupí, bude vlastnit velmi luxusní a téměř bezchybný instrument. Pravdou může být, že co považuji za nedostatky, může někdo považovat za klady.

Jackson DK7
Jackson DK7

Rozhodně bych nástroj doporučil vyzkoušet i ne-metalistům.

 

Cena:

Jackson DK7 je sedmistrunná kytara osazená kobylkovým aktivním snímačem EMG a s originální povrchovou úpravou Desert Camo. Cena je 31 600 Kč (černá verze stoji 19 730 Kč).

 

Plus:

zpracování

zvuk

veškeré díly (potenciometry, jack-samice, mechaniky...)

 

Mínus:

ukotvení snímače

 

POPIS

7strunná kytara

tělo: mahagon s horní tvarovanou deskou

krk: třívrstvý mahagon + ebenový hmatník

ladící mechaniky: Die/Cast Tuners (černé)

kobylka: JT 390/7 (černá, struny prochází skrz tělo)

pražce: 24, jumbo

snímač: aktivní EMG 707, humbucker

potenciometr: volume

krk tloušťka: na 3. pražci 18,7 mm, na 12. pražci 20,6 mm

průhyb krku mezi 1.-19. pražcem v 8. poloze: 0,15 mm

šířka krku u nultého pražce: 47,6 mm

struny: 009-052

 

JAKUB TOTH

skupina Boron

Jackson DK7 hraje výborně a výborně ladí. Testoval jsem kytaru i na tranzistorové kombo, které nebylo příliš kvalitní, a přesto byl zvuk skvělý. Znám spoustu kytaristů, které bolí záda, ale s touto kytarou je určitě bolet nebudou, protože je úžasně lehká.

Se snímačem EMG přes lampový zesilovač nepotřebuje tolik otvírat gain. Zajímalo by mě, jak by tato kytara hrála s neaktivní elektrikou. Úchvatná je výměna devítivoltové baterie. Kytara, dle mého úsudku, by měla být dodávána s tvrdým pouzdrem, protože je to kvalitní nástroj.

Psáno pro časopis Muzikus