muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukJHS The Bonsai - overdrive na devět způsobů

11.10.2018 | Autor: Vladimír Dvořák | sekce: pro muzikanty - testy

JHS The Bonsai - overdrive na devět způsobů


Lamentaci nad nepřehledně rostoucím počtem výrobců kytarových krabiček si protentokrát odpustím. Snad uvedu jen to, že předmět dnešního testu zahrnuje vedle osvědčených i některá nová jména z kytarového nakresleného světa. Světa ovedrivů a tube screamerů.

Popis
The Bonsai je hráškově zelená kovová krabička rozměrů obvyklých u podobných kytarových efektů. Netradičně je umístěna jen zelená LED dioda aktivního stavu. Nachází se v těsné blízkosti nožního přepínače, a tak kontrola přepnutí je dřív „na uších“ než „na očích“. Připojovací body jsou klasicky na svém místě. Vstup zprava, výstup nalevo, napájení shora. K ovládání slouží čtyři černé knoflíky s vhodnými bílými ryskami k přehlednému nastavení pozic. Levý v horní řadě pro výslednou hlasitost, horní pravý pro míru nakreslení, spodní pravý pro volbu jednoho z devíti typů přebuzení a levý spodní pro nastavení tónové clony, která je však v jednom případě nefunkční, viz dále.

Konstrukce
Konstruktéři efektu vycházeli z ověřených zvuků legendárních zkreslovačů firem Ibanez (TS7, TS9, TS10, TS-808 a MSL) nebo Roland Boss (OD-1), ale i těch méně známých, kde je kromě modifikací efektů Robert Keeley Mod (mod K-TS808) a samotné firmy JHS (strong mod TS9 JHS), třeba polská značka Exar (XR OD-1). Zajímavostí v zapojení je zde symetrické klipování diod u původně asymetrického originálu OD-1. To je také jediný případ již zmíněné nefunkční tónové clony, která u originální předlohy pochopitelně chybí. Po odšroubování spodního víčka krabičky je zřejmé, že není určena pro napájení devítivoltovou baterií, i když prostor by se našel. Nevím, jestli se nejedná o nějaký nový trend, ale už jsem se s tím párkrát setkal. Takže napájení pouze adaptérem, který je nutno dokoupit.

Bonsaj je originální stromek, kterému můžete vtisknout svou osobnost pomocí tvarování, ohýbání a stříhání. Tvar můžete volit tradiční, podle osvědčených stylů, lze tvarovat podle růstu stromů v přírodě, ale stejně tak do nich můžete vložit svou invenci...“ Téměř hudební definice z www.bonsai-shop.cz/pokojove-bonsaje.

Zvuk
Do jaké míry se jednotlivé varianty podobají originálu, jsem nezkoumal, ostatně na YouTube existují velmi povedené ukázkové vzorky. Po zapojení kytary s aktivními snímači (EMG 81 + 85) do hlavy (2203) a reproboxu Marshall jsem začal nejprve porovnáním průchozího zvuku s originálem, kde jsem nezaznamenal žádnou, ani drobnou, újmu. Efekt je vybaven zapojením true bypass, při výpadku napájení tak signál efektem v neaktivním stavu dál prochází. S ovladačem Drive na minimu se jednotlivé varianty screamerů barevně znatelně liší. Například úbytek basů byl nejméně patrný u varianty 808 a K, některé varianty posunují středy jinam (TS10), některé zvýrazňují výšky (OD-1). S postupným zvyšováním úrovně Drive se však tyto charakteristiky dramaticky mění a do popředí se především dostávají různě posazené středové frekvence toho či onoho druhu zkreslovače. Je ale nutné zmínit, že ve všech případech se tak děje velmi přirozeně a nenásilně, a to dokonce i u varianty MSL, jež je už podle názvu jakýmsi metalovým overdrivem, nebo TS7 od Ibanezu, který je ve své původní „hot“ variantě účinným hi-gain screamrem. Naopak s potenciometrem Drive naplno si původní agresivitu a šťavnatost nejvíce ponechaly varianty OD a JHS, přičemž opět platí, že tuto vlastnost u jiných typů velmi přirozeně do jisté míry nahrazuje nastavení korekce Tone.
Pro úplnost jen dodávám, že všechna porovnání jsem zaznamenal při základním zkresleném zvuku plného gainu maršálovské hlavy. Dovedu si však The Bonsai představit nejen jako nakopávač předkresleného lampového zvuku, ale i jako, byť do jisté míry zkreslenou, variantu zvuku v základu čistého. The Bonsai si i v nejvyšším zkreslení zachovává ukázkovou přehlednost i dynamiku a dává množnost nejen všemožným kytarám s různými snímači, ale především jejich majitelům, vybrat ten pravý nakreslený zvuk. Je to výtečný overdrive.

Info:
JHS The Bonsai je univerzální ovedrive v devíti variantách ověřených zkreslovačů. Cena je 7277 Kč.

Plus:
skvělý zvuk
variabilita typu nakreslení
true bypass

Mínus:
není pro bateriový provoz

Technická specifikace:
overdrive varianty 9 typů
ovládání Volume, Drive, Tone, režim overdrivu
napájení 9 V DC (pouze adaptér)
spotřeba < 100 mA
rozměry 70 x 125 x 58 mm

Web
www.jhspedals.com/products/guitar-pedals/bonsai/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/JHS-The-Bonsai-overdrive-na-devet-zpusobu~11~rijen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.