muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukJHS Spring Tank Reverb - podlahový efekt typu reverb

19.5.2018 | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - testy

JHS Spring Tank Reverb - podlahový efekt typu reverb


Tenhle tank nedělá válku, ale hudbu. To je docela prima. A ještě víc fajn je, že v krabičce jsou tyhle mírové tanky rovnou dva.

Podvozek
Tank má rozměry podobné klasickým bossáckým efektům, jenom je kapánek vyšší. Vstup, výstup a samička na napájení jsou umístěné nahoře. Na pravém boku je jacková samice, která slouží pro připojení efektové smyčky. Pomocí insert kabelu lze vložit za Tank další efekt(y). Přepínačem volíme, jestli bude smyčka aktivní při zapnutí efektu (Tank1 i 2), nebo jen při aktivaci Tanku 2.
Design se vyvedl, bílá barva mu sluší. Kroutítka jdou lehce, příjemně se drží. Nožní spínače jsou dost blízko sebe, s větší nohou či botou s bytelnou podrážkou je třeba více pozornosti. Obrázek pálícího tančíku je decentní a dodává efektu svéráznou tvář.
JHS má osvěžující strategii, kdy manuály pro jednotlivé krabičky nezabírají sto stran, ale jsou dohromady naskládané v jednom malém souboru ve formátu pdf. Bohužel na Tank se ještě nedostalo, takže na stránkách výrobce není k dispozici ani anglický (a ani americký, jak by poznamenal Terazky) manuál, natož český. Tank je v době psaní testu horkou novinkou (březen 2018), snad to JHS co nejdříve napraví.

JHS Spring Tank Reverb - podlahový efekt typu reverb


Korba
Jak je podle dvou spínačů patrné, k dispozici jsou reverby dva. Mají společné nastavení, rozdíl je jenom v úrovni mixu. Tu obstarávají černý a červený potenciometr Tank 1, resp. Tank 2. Který z nich bude zapnutý, je řešeno podobně jako třeba u chorusu od pana Smrčky. Levým spínačem efekt zapínáme (on/off), pravým volíme mezi jedničkou a dvojkou. Možná to působí zvláštně, ale velmi rychle se dá zvyknout.

Historie tanku se datuje do Británie. Celý projekt byl z důvodu kamufláže veden jako výroba nádrží na vodu (tank). Významnou roli sehrál Winston Churchill, který vývoj pomohl prosadit. A když už je řeč o tancích, není od věci zmínit, že léty protlačovaná informace, že Stalin byl proti Hitlerovi v oslabení, je účelovou lží rudých chlapců. V červnu 1941 měli Němci 3600 tanků, SSSR disponoval více než 25 000 tanky. Jenže Stalin nechal velkou část techniky umístit na hranicích, aby mohl zaútočit (při obraných cílech se výzbroj logicky nikdy neumisťuje k hranicím, ale ve vlnách do vnitrozemí). Němci zaútočili o něco dřív, a proto SSSR o velkou část přišel, a proto ty báje o nepoměru sil. (W. Churchill, Druhá světová válka, I. svazek; V. Suvorov: Všechno bylo jinak; A. Beevor: Stalingrad; Wikipedia).

Otočná věž
Potenciometrů máme šest. Nahoře je Tone, který určuje podíl výšek a má velký vliv na výslednou barvu zvuku. Length nastavuje délku dozvuku, Depth pak jeho hloubku. Ovladače Tank 1 a Tank 2 jsme už popsali, nastavují mix, tedy poměr čistý/efektovaný zvuk. Přijde mi, že ani při nejvyšším natočení nelze dosáhnout tak velkého poměru mixu jako při porovnání s jinými reverby (BigSky, Hermida, H9). Rád občas užiji silnější porci reverbu, tady bych větší hloubku mixu uvítal. Na druhou stranu má jít o pružinový reverb, takže z tohoto pohledu je vše v pořádku. Při plném natočení obou Tanků na maximum byl mezi nimi téměř nulový rozdíl.
Asi nejdůležitějším potenciometrem je Boost. Tím nastavíme celkovou hlasitost zapnutého efektu. Zhruba na dvanácté hodině je poměr hlasitosti vypnutého/zapnutého stejný. Za dvanáctkou zesilujeme, pod ní zeslabujeme. Skvělá věc na sóla nebo procítěnou mezihru.

JHS Spring Tank Reverb - podlahový efekt typu reverb


Ostrá střelba
Charakter zvuku bych popsal jako měkký, bylo super zapojit samotnou kytaru a tank, a jen tak si hrát. Po chvíli jsem úplně zapomněl, že je zapnutý. Zvuk je přirozený, umí být nenápadný, jemný, nebo naopak prostornější a temnější. Díky Tone jej lze dle chuti dobarvit. Pokud přidáváme Tone a Tank, jsou ve zvuku slyšet lehounké ozvěny. Lze to hezky poznat z některých videí výrobce. Ten nádech pružinového reverbu tu zkrátka je.
Je super, že při jakémkoliv natáčení potenciometrů od počátečních krajních poloh až do „všechno doprava“ zní reverb pořád dobře a použitelně.

Postřehy generála Nik...Tik... Nikitičenka
Zvuk nemusí sednout každému, je to pružiňák, žádný čistý digitál. Pokud ale má člověk tenhle charakter zvuku rád, pak jej určitě ocení, jelikož zní bezvadně. Dva reverby v jednom a efektová smyčka posilují výzbroj této mírové zbraně. Konec hlášení.

Info
JHS Spring Tank Reverb je podlahový efekt typu reverb. Umožňuje přepínat mezi dvěma nastaveními a má přepínatelnou efektovou smyčku. Cena je 6584 Kč.

Plus
zvuk
funkce Boost
dva v jednom
efektová smyčka

Mínus
společný Boost
blízkost nožních spínačů

Technická specifikace
ovladače Boost, Highs, Tank 1, Length, Depth, Tank 2
nožní přepínače Bypass, Tank 2
konektory 2x 6,3mm jack In, Out
efektová smyčka ano, 1x 6,3mm jack (TRS)
napájení pouze adaptérem (není v ceně), odběr cca 100 mA
rozměry 13 x 7 x 6 cm
hmotnost 0,25 kg


Web
www.jhspedals.com/products/guitar-pedals/spring-tank-reverb/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/JHS-Spring-Tank-Reverb-podlahovy-efekt-typu-reverb~19~kveten~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.