muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraJHS Pedals Haunting Mids - analogová ekvalizace středových frekvencí pro kytaru

26.4.2019 | Autor: Roman Helcl | sekce: pro muzikanty - testy
Haunting Mids je pedál, který ovládá středové frekvence v kytarovém zvuku. Po přečtení této informace si možná říkáte, proč byste něco takového potřebovali v pedalboardu...

JHS Pedals Haunting Mids - analogová ekvalizace středových frekvencí pro kytaru


Ale představte si, že hrajete třeba na oblíbený tube screamer a občas byste chtěli z jeho charakteristiky odstranit typický středový zvuk a přiblížit jej klasickému, transparentnímu overdrivu. Nebo milujete fuzzy, ale kvůli nedostatku středů se s nimi nedokážete prosadit ve své kapele. Či naopak chcete, aby váš overdrive hrál jako tube screamer? Vše vyřeší právě Haunting Mids. Pedál, který navíc funguje skvěle i jako boost.
Když se zamyslíte nad zvukem svých oblíbených pedálů nebo aparátů, zjistíte, že všechny se liší v rozsahu středů. Středy jsou v podstatě nejdůležitějším aspektem zvuku elektrické kytary. A co si budeme povídat, každý jednou za čas potřebuje, aby jeho koncertní nebo studiový rig hrál v jiné středové frekvenci. Někdy chceme „dostředit“ zkreslený zvuk, který „maže“, jindy je středů příliš a perou se v mixu se zpěvem nebo malým bubnem. A právě s inovativním řešením tohoto problému přichází firma JHS Pedals.

Nechybělo mnoho a efekt Haunting Mids by se do prodejních sítí nikdy nedostal. Zakladatel JHS pedals Joshua Heath Scott efekt původně vyrobil pro zábavu v několika málo kusech. Ty se záhy velmi rychle rozběhly k několika kytaristům a pedál se stal rychle raritním. Tlak fanoušků pedálů JHS nakonec firmu přiměl, aby krabičku zařadila do svého katalogu.

Ovládání
Haunting Mids má čtyři základní ovladače. Knoflík Volume ovládá hlasitost a od poloviny nastavení dokáže do zvuku přidat lehce gainu či saturace. Mids hraje na dvanácti hodinách neutrálně a neovlivňuje základní nastavení. Pokud s ním však otáčíte doleva, pomalu odřezáváte středové frekvence. Doprava je naopak zvýrazňujete. Ovladač Sweep, který funguje dohromady s Mids, pak umožňuje nastavit středovou škálu, ve které se chcete pohybovat. Rozsah je od 250 Hz (vlevo) do 7,5 kHz (vpravo). A nakonec přepínač Q Control dává vybrat mezi nastavením Lo, zvýrazňujícím středy pozvolně a v širším pásmu, nebo Hi, které dokáže účinně vypíchnout velmi úzkou středovou frekvenci.

JHS Pedals Haunting Mids - analogová ekvalizace středových frekvencí pro kytaru


Zvuk
Po týdenním testování efektu jsem přišel na několik skvělých presetů, které nejlépe demonstrují zvuk a jeho možnosti. Předně je potřeba zmínit, že pedál lze použít i jako klasický boost, který funguje jak před zkreslením (dodává hutnost a gain), tak i za ním (dokáže výborně vytáhnout sólo v mixu kapely).
Pokud se však zaměříme na účel, ke kterému byl efekt vytvořen, dostaneme se do dalších zvukových teritorií. Jako milovníkovi fuzzů se mi často stává, že se s klasickým big muffem nebo silikonovými fuzzy nedokážu uspokojivě prosadit v mixu kapely. I proto s sebou na koncerty vozím více pedálů. Zapojením Haunting Mids za kterýkoliv fuzz jsem tento problém okamžitě vyřešil. Po zvýraznění středů tón získal dříve neslyšenou artikulaci, a navíc zvuk negativně neovlivnil charakteristiku žádného zkoušeného fuzz pedálu.
Stejně účinný byl efekt s vybuzeným Marshallem Plexi, který během doprovodů někdy postrádá vyšší středy. Nejenže pedál zvuk více nezamazal a nechal mu jeho charakteristiku, ale díky frekvenčnímu posunutí získala kytara v nahrávce větší „charisma“.
Zajímavé je i využití, které doporučuje samotný výrobce, jenž si všiml, že spousta kytaristů v historii postavilo zvuk na zapnutém pedálu wah, zafixovaném do jedné polohy. Vzhledem k tomu, že kvákadlo je v podstatě středový ekvalizér, jde to samé nastavit i s Haunting Mids. Pokud tedy nemáte zrovna kvákadlo v pedalboardu, dokážete získat tento zvuk i bez něj.
A pozor: Efekt funguje skvěle i na basu. Milovníci klasických Precisionů, kteří také občas středy potřebují zvýraznit, by měli zbystřit.

JHS Pedals Haunting Mids - analogová ekvalizace středových frekvencí pro kytaru


Závěr
Haunting Mids má všechny atributy vynikajícího kytarového pedálu. Jde o jednoduchý, dobře navržený efekt, který dělá skvěle to, co slibuje. Samozřejmě, že podobného efektu můžete docílit i s grafickým ekvalizérem, se kterým možná najdete větší využití. Pokud se ale potřebujete jako kytaristé zaměřovat pouze a velmi podrobně na středové frekvence a řešíte stejně jako já i design, pak by vás pedál s roztomilým duchem určitě neměl minout.

Info
JHS Pedals Haunting Mids je analogový pedálový efekt pro kytaru, který ovládá ekvalizaci středových frekvencí. Jeho cena je 4844 Kč.

Plusy
Pedál přináší řešení, které s jiným efektem nelze v tomto rozsahu docílit.
Velmi kvalitní zpracování.
Přehledné ovládání.
Zvukové možnosti, s nimiž lze upravovat kytarový zvuk na míru.
Design.

Mínus
Podobný výsledek, přestože ne tak přesný, získáte i s klasickým kytarovým ekvalizérem, který má více využití.


Technické parametry
Mids Pedál umožňuje přidávat nebo ubírat středy v rozsahu ±15 dB, měnit frekvence od 400 Hz po 7,5 kHz.
Ovládání Volume, Mids a Sweep a také přepínač pro nastavení Q (vysoké / nízké)
Bypass klasický nohou ovládaný bypass signalizuje červená kontrolka
Tělo z kovu
Barva černá
Napájení 9V adaptérem (není přiložen)
Rozměry 66 x 40 x 122 mm
Hmotnost 290 g

https://www.jhspedals.com/

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/JHS-Pedals-Haunting-Mids-analogova-ekvalizace-stredovych-frekvenci-pro-kytaru~26~duben~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.