JBL EON 600 - Aktivní reprosoustavy

JBL EON 600 - Aktivní reprosoustavy
JBL EON 600 - Aktivní reprosoustavy

JBL EON 600

Aktivní reprosoustavy

Modrý zub se zahlodnul správně

Společnost JBL, renomovaný to výrobce reproduktorových soustav, se už léta věnuje programu EON. S energetickou firmou to nemá nic společného, snad jen to, že elektřiny třeba. EON jsou klasické kompakty. Před lety jsem psal test na docela vydařený model EON řady 300, doba pokročila, číslo se zdvojnásobilo, na stojan jsem umístil EON řady 600. Jde o klasickou aktivní bednu, v mém případě s patnáctkou dole, existují ale i řady desítkové a dvanáctkové. Pojďme si tuto dámu představit.

Nepřišla ani moc velká krabice

EON řady 600 je na první pohled velká, ale lehká reprobedna v docela skladné krabici. Uvnitř se kromě napájecího kabelu a jednoho informačního letáku (s možnostmi použití a hlavně internetovou adresou s podrobnostmi) nachází především onen kompakt. Je o malinko větší než výrobky některých konkurenčních firem i to ovládání je složitější, nicméně zvládnutelné to je.

 

Uvnitř plastové bedny se nachází patnáctipalcový reproduktor k prezentaci basových a středových frekvencí a jeden a půl palec pro výšky. Systém je tzv. bi-amp, jinými slovy každý reproduktor má svůj vlastní zesilovač.

 

V zadní části je potom velmi podrobný ovládací panel, ke kterému se ještě dostaneme. Napájení zajišťuje klasická eurošňůra. Šestsetpatnáctky se umísťují na klasický 35mm stativ nebo se věší na lanko a nebo mohou sloužit jako klasický odposlech/monitor. Odlišností od řady konkurenčních výrobků je možnost ovládání přes zařízení bluetoothem- iPAD, tablety s operačním systémem Android.

JBL EON 600 - Aktivní reprosoustavy
JBL EON 600 - Aktivní reprosoustavy

Patentovaná konstrukce

Není bedna jako bedna, EON615 má před patnáctipalcem vymodelovanou jakousi květinu, tak to alespoň popsala má šestiletá dcera. Ono to spíše vypadá jako dva trojlístky, které podle tvrzení výrobce zajišťují optimální vyzařování nízkých a středních frekvencí v celém vyzařovacím poli. JBL to prý měřili na šestatřiceti bodech a řešení si nárokují jako své, exkluzivní. Pravda je, že zvuk EON 615 mě zvukově velmi překvapila, ačkoli se domnívám, že ke skutečně objektivním výsledkům bychom došli po zkouškách ve více sálech, v různých konfiguracích reprosoustav (kupříkladu se subwooferem), na to ale, bohužel, nejsou v tomto testu podmínky.

 

Jak že se to ovládá?

No, jedním slovem... poměrně složitě. Mám rád jednoduchost, málo ovládacích prvků, které jsou od toho na mixážní konzoli. JBL jde ale touto cestou a nám nezbude nic jiného než to respektovat. Předchůdkyně EON 315 měla napájecí šňůru, jeden vstup, jeden průchod a dva potenciometry. EON 615 má dva vstupy s možností line/mic, což je samozřejmě dobře, ke každému náleží potenciometr Gain, V horní části je sekce týkající se bluetoothu (více v dalším textu), provozní dioda, spínač přední diody (pro kontrolu) a elektronický přepínač pro různá použití soustavy (monitor, vlastní nastavení atd.).

 

V praxi ovládání není nijak složité, předpokládám, že během produkce či diskotéky si nastavovacích záležitostí nikdo nevšimne a spoléháme se především na mixážní pult. U přední diody jsem po zkušenostech z několika výrobků (včetně kláves) měl strach z oslnění, naštěstí svítí velmi umírněně.

JBL EON 600 - Aktivní reprosoustavy
JBL EON 600 - Aktivní reprosoustavy

Popadněte tablet a k bedně se jen přibližujte

Zvukaři-staromilci nechápou, dnešní doba je dobou bezdrátovou. Nač chodit k bedně a sahat na ni, stačí pár pohybů po displeji tabletu a máte vystaráno. Řada JBL EON 600 je vybavena modulem bluetooth a aplikační podporou pro systémy iOS a Android. Stačí stisknou tlačítko Sync a zařízení se v případě kompatibility spárují. Vlastním tablet s Androidem a ke spárování došlo. Ze stránek JBL si nainstalujete aplikaci a můžete na svém vesnickém bále machrovat před děvčaty. Stačí se přiblížit k bedně a jakékoli hodnoty nastavení můžete měnit. Je to víc než pohodlné, zvuk slyšíte v jeho plném rozsahu. Nevýhodou je možná jen samotný bluetooth se svými technickými možnostmi, rozhraní wi-fi by bylo nepochybně lepší. V případě standardního zisku antény je mnohem větší dosah.

 

Doba je skutečně bezdrátová. Ovládat se dají mixážní konzole, reproduktory, a přijdou jistě další věci. Ještěže hrát například na kytaru se bude pořád rukama, i když kdoví, jestli inteligentní mozky něco nevymyslí.

 

DžíBíEl v praxi

Neodolal jsem, zabalil obě šestsetpatnácky do starých dek (nemaje pouzdra, která jsou pochopitelně k mání) a vyrazil s tímto aparátem na kšeft. Připojil je ke své digitální konzoli a začal se svými kolegy hrát. Samotné kompakty jsou svým zvukem poměrně ucházející. Po připojení k subwooferu jiné značky to nebylo zdaleka dokonalé, to je ale celkem logické. Chce to originál woofer od JBL (EON 518). I přesto je zvuk ze 615 velmi dobrý, velmi konkrétní, a dokonce věřím tvrzení výrobce, že bedna má širší vyzařovací rádius (více než 90 °). Výkon 500/1000 W (RMS/peak) těžko ověřit. Mám-li na závěr použít hlášku ze svého oblíbeného filmu, tak... zřejmě slušnej oddíl.

 

Info:

JBL EON 600 je řada aktivních kompaktních dvoupásmových reprobeden vyráběná ve verzích s seseti-, dvanácti- a patnáctipalcovým reproduktorem. Ceny jsou následující:

EON61012 300 Kč,

EON61213 800 Kč,

EON61515 300 Kč.

 

Plus:

ovládání přes bluetooth

slušný výkon

širší vyzařovací rádius

relativně nízká hmotnost

 

Mínus:

větší rozměry

absence wi-fi

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

JBL EON615

Konstrukce 15" + 1,5", bi-amp, class D
Frekvenční rozsah 39 Hz–20 kHz
Výkon 500 W (continuous)/1000 W (peak)
SPL max. 127 dB
Napájení 230 V
Rozměry 707 x 439 x 365 mm
Hmotnost 17,69 kg

 

www:

www.jblpro.com/www/products/portable-market/eon600-series#.VHXp4snrZaQ

Psáno pro časopis Muzikus