JBL EON 515 + EON 518 - aktivní reprobox a subwoofer

JBL EON 515 + EON 518 - aktivní reprobox a subwoofer
JBL EON 515 + EON 518 - aktivní reprobox a subwoofer

Bedna je to sice plastová, ale hraje dost dobře!

Předesílám, že jsem odpůrcem plastu. Dřevěná bedna je prostě dřevěná bedna! Když se mi ale do rukou dostaly „kompakty“ JBL EON, tak jsem byl mile překvapen. Vyrábí se v několika verzích a pro náročnější uživatele je k dispozici také subwoofer, který z logiky věci výslednou muziku přitvrdí. Celý systém jsem vzal několikrát na pódium. K mým uším doneslo následující.

Popis a ovládání

JBL EON 515 představuje zvukový aparát spíše nižší střední třídy. Za přibližně 45 tisíc korun získáte dva plastové kompakty v typických černo-oranžových barvách. Pětsetpatnáctka je osazená 15” reproduktorem JBL 265F-1 a 1” neodymiovou hornou JBL 2414H. Výkon je 450 W, v peaku výrobce uvádí až 900 W. Do poměrně malé bedny se vešel i zesilovač Crown třídy D. Systém je vybavený ekvalizérem s trojím nastavením - Boost pro tišší poslech, Flat jako neutrální a Cut při použití se subwooferem. Samozřejmostí je zabudovaný limitér. Jsme stále na zadním panelu bedny, kde se na nás ještě usmívají tři vstupy, které mají zřejmě v popisu práce konkurovat mixážnímu pultu. EON 515 umí přímo do sebe připojit mikrofon a například stereofonní linku kláves. Umí se také propojit mezi sebou a konečně i se subwooferem JBL EON 518S. Možností je několik: dva satelity + jeden subwoofer nebo dva satelity + dva subwoofery a tak dále.

 

EON 518S je basový aktivní box s 18” reproduktorem JBL 268G o výkonu 500 wattů také se zesilovačem Crown. Zajímavé jsou rozměry - u pětsetpatnáctky mi můj výsuvný metr ošlehaný stavbou rodinného domu ukázal 69 x 43 x 37 centimetrů, u pětsetosmnáctky 62 x 57 x 65 centimetrů. Z toho vyplývá - na náklaďák zapomeňte. Do osobáku se to vejde i s jednou roztančenou fanynkou.

 

Použití a zvuk

Kormidelníci českého energetického průmyslu ať mlčí, EON hraje opravdu velmi slušně, a to bez ohledu na to, jestli odebírá elektřinu ze sítě svého jmenovce nebo od konkurence. A podotýkám - nebyl na dovolené v Toskánsku! JBL EON 515 je aktivní dvoupásmová kompaktní bedna tvarem podobná vejci, která sama o sobě - v páru samozřejmě - uspokojí leckterého barového nebo svatbového muzikanta. Domnívám se, že i malinko náročnějšího, který zrovna nedisponuje zbytečnými desetitisíci na dokonalejší aparát. Patnáctipalcový reproduktor zajišťuje dostatečné vyzařování spodních a středobasových frekvencí. Horna potom dává zvuku směr a charakteristickou barvu. Kompakty je možné - teď nevím, jestli povýšit nebo ponížit - na satelity a na zem přistavit subwoofer JBL EON 518S. To je bedna s 18” reproduktorem, která ještě více zdůrazní basy a pomocí výhybky pustí do satelitu to, co sama nezvládne. Výsledkem je velmi dobrý dunivý zvuk. Zkoušel jsem je s živou kapelou v klasickém českém socialistickém sále pro tisíc lidí. „Džíbí-e-lové“ se totiž spojili s „Kraunama“, kteří dělají docela vychytané zesilovače. A jeden takový je v každé testované bedně. Výrobce se dokonce na svých stránkách chlubí, že je to efektivní, a kdo ví, jaké ještě spojení dvou silných firem. Pro tentokrát barevnému letáku věřme.

A abych nezapomněl: JBL EON 515 lze použít i jako samostatnou bednu kupříkladu na hudební pouťovou produkci a nebo třeba pro zkrášlení sobotního odpoledne u domu vaší tchýně. Umí hrát hodně potichu, ale také hodně nahlas. Přeci jen 450 wattů je 450 wattů. Tak pozor!

 

Vlastní postřehy

S EONy od JBL jsem strávil několik večerů. I když mám bohaté zkušenosti s podstatně dražšími aparáty, výsledek mě v žádném případě neurazil. Při použití se subwooferem je, podle mého názoru, zbytečné mít satelity s 15” reproduktory. Stačila desítka nebo dvanáctka. Tu ale můžete volně popíjet. Pro menší sály při dvou až třech muzikantech jsme si vystačili jen s verzí 515, u živé kapely je lepší použít i 518S.

 

Info:

JBL EON 515 je aktivní reprobox s 15” reproduktorem a 1” neodymiovou hornou, které napájí zesilovač Crown. EON 518S je aktivní subwoofer s18” reproduktorem. 515 stojí 27 990 Kč, 518S potom 31 990 Kč.

 

Plus:

poměr cena/výkon

audio vstupy umožňující použití bez příslušenství

nízká hmotnost

široké možnosti použití

 

Mínus:

pro někoho plastové provedení

při použití se subwooferem nemá 15” reproduktor opodstatnění

 

JBL EON 515

Výkon: 450 W

osazení: 15” reprodukror, 1” neodymiová horna

zesilovač: Crown třídy D

vstupy: 1 x XLR (mikrofon), 2 x line (6,3mm jack)

použití: samostatně, satelit, monitor, v závěsu do velkého systému

hmotnost: 14,8 kg

rozměry: 685 x 438 x 366 mm

 

JBL EON 518S

výkon: 500 W

osazení: 18” reproduktor

zesilovač: Crown třídy D

hmotnost: 29,5 kg

rozměry: 617 x 569 x 652 mm

Psáno pro časopis Muzikus