J. Rockett Revolver - kytarový pedál spojující efekty Boost a Vibe

J. Rockett Revolver - kytarový pedál spojující efekty Boost a Vibe
J. Rockett Revolver - kytarový pedál spojující efekty Boost a Vibe

J. Rockett Revolver

Podivín a superstar v jednom

Jednou za čas se člověku dostane do rukou produkt, který jednoduše nezapadá do žádné zaběhané škatulky. Může to být proto, že umí něco, co jiné vybavení neumí. Jiné unikáty zase nabízejí neobvyklé kombinace funkcí. V oblasti kytarových „krabiček“ jsem snad v životě nenarazil na model, pro který by obojí zmíněné platilo tolik, jako pro J. Rockett Revolver.

Jedná se o vskutku neotřelou kombinaci efektů, z nichž je navíc každý sám o sobě poměrně jedinečný. Dovolte, abych to vysvětlil. Výrobce označuje Revolver za Splitter/Boost/EQ/Vibe. Už samotný pohled na tento výčet naznačuje, že srovnatelnou „krabičku“ najdeme jen těžko. A co teprve, až vám prozradím, že se nejedná tak úplně o splitter nebo tradiční booster, není to tak docela ekvalizér a funkce vibe se znatelně liší od jiných efektů nesoucích stejné jméno.

 

Co Revolver není

Proč to není klasický splitter (česky něco jako „rozbočovač signálu“)? Pod takovým označením se většinou prodávají produkty, které mají za úkol řešit typické problémy, které vznikají při používání více aparátů současně. Na rozdíl od svých jednodušších bratranců, A/B/Y boxů, mívají splittery jednotlivé výstupy vzájemně oddělené transformátory a brání tak tomu, aby docházelo k degradaci signálu vlivem rozdílných impedancí vstupů. Dále splitter zpravidla nabízí možnost obrátit fázi (alespoň u jednoho z výstupů) a zabránit tak nechtěnému vzájemnému odečítání frekvencí mezi jednotlivými zesilovači. Žádnou takovou funkci však Revolver neobsahuje, pročež mi označení splitter přijde, mírně řečeno, úsměvné. Výrobce tím zřejmě myslí, že Revolver umí rozdělit signál do dvou zesilovačů. Potom by ale tuto nálepku mohl nést např. každý stereo delay pedál. Funkce běžně spojované se splittery zde zkrátka nečekejte.

 

Podobně legrační je označovat Revolver za ekvalizér. Ano, je zde k dispozici tónová clona, ale tu má přeci téměř každý overdrive, přitom za ekvalizéry tyto efekty nikdo neoznačuje. Prostě se v J. Rockett nejspíše rozhodli, že bude působit dobře, pokud v popisu produktu budou místo dvou efektů čtyři. Mě osobně to poměrně pobavilo, ale jsem ochoten to Revolveru odpustit, protože zbylé dvě funkce - ty, které produkt opravdu obsahuje - jsou jednoduše skvělé.

 

Booster nebo exciter?

První z nich je boost, a jak jsem již naznačil v úvodu, nejedná se o boost ledajaký. Duchovní otec Revolveru Mark Sampson stál u zrodu např. legendárních aparátů Matchless a BadCat. Zkušenosti, které při navrhování zesilovačů získal, v případě Revolveru zúročil znamenitě. Ani v nejmenším se nepokoušel o neutrální zesílení signálu, které ponechá frekvence nedotčené. Po sepnutí pravého nožního spínače se rozsvítí pravá ze dvou diod a dojde k poměrně znatelné změně barvy zvuku - ke změně, která mně osobně okamžitě vykouzlila úsměv na tváři. Revolver dodá strunám zvonivý charakter, který přitom není přehnaně ostrý (tedy pokud nenastavíte tónovou clonu na maximum). Kytara se najednou v kapele lépe prosazuje a je čitelnější, což se nejvíce projevuje při doprovodné hře. Arpeggia jako by získala třírozměrný charakter. Pokud se o něco podobného pokusíte za použití ekvalizéru, výsledek zdaleka tak oslnivý není. Věřte mi, zkoušel jsem to. Sekce Boost totiž velmi muzikálním způsobem zdůrazňuje vyšší harmonické. Napadá mě proto, že si mohli výrobci odpustit označení splitter nebo EQ a místo toho Revolver prohlásit za harmonic exciter. V každém případě efekt mění charakter zvuku velmi výrazným způsobem, který mě osobně nadchnul, ale každému vyhovovat nemusí. Spíše než jako zesílení pro sóla se tento booster hodí jako efekt, který je součástí základního zvuku kytaristy a je permanentně zapnutý.

 

A pokud zapínáte efekt pro jeho barvu, nikoliv pro „nakopnutí“, jistě vás potěší, že ovladač Level umožňuje i hlasitost shodnou s úrovní v režimu bypass nebo dokonce i nižší, což u mnoha boosterů nelze. Minimální nastavení pak odpovídá nulové hlasitosti. Nejvíce mě boost dostal v kombinaci s čistým či mírně „nakřáplým“ zvukem, funguje však výborně i v kombinaci se silnějším zkreslením. Tato sekce má navíc skryté eso v rukávu. U přepínače popsaného Mono/Stereo a zároveň Std/Pitch jsem očekával, že bude mít vliv pouze na efekt Vibe, ale mýlil jsem se. Při zapojení dvou aparátů se v poloze Stereo stane se zvukem něco, kvůli čemu se s Revolverem budu loučit jen nerad. Kromě zmíněného zvonivého nádechu dojde k rozšíření zvuku, které není nepodobné nahrávkám, kde je stejný kytarový part nahrán dvakrát a posléze umístěn ve stereo obrazu „natvrdo“ doprava a doleva. O něco podobného se pokouší mnoho efektů, ale výsledek zní často poněkud „chemicky“. Ne tak v případě Revolveru. V této „stereo expanzi“ neslyším ani náznak chorusu nebo echa. Nevím, jak toho v J. Rockett dosáhli, ale pravděpodobně půjde o chytrou kombinaci fázových posunů a dalších drobných úprav zvuku. Takto přirozený „simulátor zdvojené kytary“ jsem doposud neslyšel. Opět je to funkce, kterou možná měli v popisu produktu o něco více „prodat“. Škoda jen, že efekt nedisponuje stereo vstupem. Přijímá pouze mono signál, a pokud je umístěn na konci řetězce, k čemuž je zjevně určen, zůstane jediným vaším stereo efektem.

J. Rockett Revolver - kytarový pedál spojující efekty Boost a Vibe
J. Rockett Revolver - kytarový pedál spojující efekty Boost a Vibe

Pozitivní vibrace

Konečně se dostáváme k funkci Vibe. Pod tímto označením si mnozí představí Uni-Vibe (dnes vyráběný firmou Dunlop), modulační efekt proslavený především Jimi Hendrixem. Vibe v Revolveru je sice této klasice vzdáleně podobný, ale podle slov výrobce vychází spíše z efektu přítomného v zesilovači Magnatone. Představte si křížence mezi tremolem a simulací rotujícího reproduktoru (Leslie). Kromě obligátních parametrů speed (rychlost) a depth (hloubka) si zde navíc můžeme pohrát i se zmíněným přepínačem Std/Pitch, druhý nese označení Odd/Even. Pokud první z nich nastavíme do polohy Std, výsledný zvuk se víceméně podobá klasickému tremolu. V poloze Pitch se pak přiblíží ke zmíněnému Leslie či velmi specifické kombinaci efektů phaser, chorus, tremolo a auto-pan. Přepínač Odd/Even funguje pouze při zapnutém efektu Vibe, navíc musí být páčka nalevo v poloze Stereo. Ze všech ovládacích prvků má nejjemnější vliv na zvuk a umožňuje zvolit buď o něco výraznější ping-pong Vibe (Odd), nebo subtilnější efekt, který se projevuje podobně v obou aparátech a nedodává zvuku tak intenzivní stereo šířku (Even). Dioda umístěná v horní části nalevo nám poskytuje optickou kontrolu tím, že pulzuje rychlostí i intenzitou odpovídající nastavení efektu Vibe. Proč se zvuk Revolveru tolik liší od jiných variací na Uni-Vibe, se slovy popisuje těžko. Vše navíc komplikuje fakt, že sekci Vibe není možné použít s vypnutým boostem. Máte tak k dispozici pouze bypass, samotný boost a konečně boost spolu s efektem Vibe.

 

Pokud chcete získat opravdu dobrou představu o zvuku Revolveru, doporučuji vám najít si nějakou zdařilou demonstraci, např. na YouTube. Rozhodně zvolte ukázku, ve které je efekt zapojen do dvou aparátů. Netvrdím, že při použití jediného zesilovače Revolver nenajde uplatnění, ale to pravé kouzlo se projeví především ve stereu.

 

Ruská ruleta

Jak se říká tomu, když si člověk hraje s revolverem? Přece ruská ruleta! Podobně jako tato „hra“ vám i rozložení ovládacích prvků Revolveru přichystá nejedno překvapení. Nožní spínač, který aktivuje boost, je umístěn napravo, zatímco všechny ovládací prvky daného efektu najdeme nalevo. U sekce Vibe je vše zrcadlově prohozené, tedy footswitch nalevo a ovladače napravo. Stejně tak je dioda pro Vibe poblíž ovládacích prvků pro Boost a naopak. Těžko říct, co k tomu výrobce vedlo, logicky to ale nepůsobí. Zvyknout se na to v každém případě dá, takže se touto zvláštností nenechte odradit.

 

Než se dostaneme k závěrečnému shrnutí, ještě bych rád upozornil na nutnost použít kvalitní napájecí zdroj (provoz na baterii možný není). Když jsem zapojil obyčejný adaptér, který mi doposud se všemi efekty fungoval bez problémů, přivítal mě intenzivní brum, který byl vysoko nad hranicí tolerance kohokoli, kdo disponuje párem uší. Jakmile jsem ale připojil zdroj ze svého pedalboardu, brum zcela zmizel. Konec dobrý, všechno dobré.

 

Láska navzdory vadám na kráse

Závěrečné hodnocení je u takto neobvyklého produktu vskutku tvrdý oříšek. V podstatě není nic, s čím bychom mohli Revolver přímo srovnat. Navíc je u této „krabičky“ hned několik věcí, které já osobně považuji za chyby při vývoji. Snad nejvíce do nebe volající je zmíněný fakt, že ovládací prvky obou sekcí jsou zrcadlově prohozené oproti příslušným nožním spínačům. Je také velká škoda, že chybí stereo vstup (vždyť tento efekt je nejvíce „doma“ právě ve stereo sestavách). Hlavou kroutím i nad rozhodnutím neumožnit zapnout Vibe nezávisle na sekci Boost. Připočtěte k tomu poměrně vysokou cenu (té ale odpovídá příkladné řemeslné zpracování). Mohlo by se tak zdát, že se jedná o propadák. Tak to ale vůbec není! Zvonivý a zároveň příjemný zvuk, který kytaře dodá sekce Boost, je jednoduše okouzlující a sám o sobě dá rychle zapomenout na všechny nedostatky. Po vypnutí efektu mi najednou zvuk přišel plochý a nezajímavý. Podíl na tom má také přirozeně znějící rozšíření stereo obrazu, pokud levý ze dvou spínačů přepneme do polohy Stereo. Podobné přívlastky - výrazný a přitom přirozený - si zaslouží i sekce Vibe. Zvukově zkrátka nemám Revolveru co vytknout. Je samozřejmě na místě ptát se, kolik kytaristů využije kombinaci boost/vibe v jedné „krabičce“, ale to už nechám na vás. Takový je tedy dle mého názoru J. Rockett Revolver - koncepčně poněkud nedotažený, zvukově však nebezpečně blízko dokonalosti.

 

Info:

J. Rockett Revolver je kytarový pedál vyrobený v USA, který v sobě spojuje dva efekty - Boost a Vibe. Jeho cena je 9879 Kč.

 

Plus:

- Sekce Boost dodává zvuku jedinečný zvonivý charakter.

- Možnost přirozeně znějícího rozšíření stereo obrazu.

- Neotřelá variace na efekt Vibe.

- Příkladné řemeslné zpracování.

 

Mínus:

- Chybí možnost zapnout Vibe bez boostu.

- Matoucí rozložení ovládacích prvků.

- Má poměrně vysoký odběr, vyžaduje silný napájecí zdroj.

- To, že výrobce produkt označuje také za splitter a EQ, je zavádějící.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstup 1x jack 6,3mm
Výstupy 2x jack 6,3 mm
Otočné ovladače Volume, Tone, Speed, Depth
Přepínače Std/Pitch (Mono/Stereo) a Odd/Even
Napájení 9V adaptér
Šířka 14 cm
Hloubka 8,9 cm
Výška 8,9 cm
Hmotnost 0,82 kg

 

www:

rockettpedals.com/revolver

Psáno pro časopis Muzikus