muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraIbanez SR2605E Premium - šestistrunná elektrická baskytara

13.5.2018 | Autor: Miloš Rábl | sekce: pro muzikanty - testy
Elegantní kráska vonící dálkou a duší Hoshina Gakkiho. Tak to je Ibanez SR2605E Premium, pětistrunná baskytara. Jedná se o nástroj vyšší třídy a i vyšší ceny.

Nejprve byla krabice, v té krabici měkké pouzdro (pouzdro je sice látkové, ale vyztužené, tedy pevné) a v něm mimo onu krasavici ještě kompletní nářadí připomínající cyklosadu. Pouzdro je relativně pevné se dvěma kapsami, uvnitř potažené příjemným materiálem a vestavěnou schránkou.

Ibanez SR2605E Premium - šestistrunná elektrická baskytara


Materiály a filozofie
Nyní k nástroji. Je to příjemná, lehčí a menší baskytara ve stylu moderních modelů SR. Je to ukázka precizní práce a na její konstrukci bylo použito více druhů dřeva, včetně exotických. Tělo nástroje je vyrobeno z mahagonu a vrchní deska je nádherný topol (kořenovice) v modré barvě s krásnou kresbou a orámovaná javorem.
Krk nástroje je vskutku uměleckým dílem a je složen z patnácti dílů dřev, kde jsou zastoupeny například javor, padouk, purpleheart, ořech a panga panga.

Tvar krku je označován jako Atlas 5 a k tělu je upevněn pomocí čtyř šroubů a má titanovou výztuhu. Hmatník je ze vzácného dřeva panga panga (z Tanzanie a Mozambiku) a je zdoben perleťovými značkami. Boční značky jsou poměrně malé a málo viditelné, ale pokud jsou nasvíceny, ve tmě je nepřehlédnete pro jejich svit. Krk dlouhé menzury (34”) má 24 pražců (musím říci, že nástroj, který jsem zkoušel, neměl zrovna ukázkově ohraněné pražce, ale je také možné, že byl právě dovezen z Indonésie a změna vlhkosti udělala své). Dohmat je nízký a poskytuje velmi pohodlné hraní.

Mechanika
Co se týká mechaniky, musím vyzvednout kvalitní kobylkovou mechaniku sestávající z pěti samostatných částí (mono-rail) zlaceného hardwaru. Odborné publikace uvádějí, že hlavní výhodou tohoto provedení je neovlivňování vibrací jednotlivých strun mezi sebou a tím i konkrétnější zvuk každé struny. Ve stejném „zlatém“ duchu je provedena i kvalitní ladicí mechanika Gotoh, která zajišťuje stabilní ladění. Na těchto mechanických částech výrobce opravdu nešetřil a myslím, že do budoucna toto každý nový šťastný majitel ocení (co se týká seřízení oktáv, to nebylo také ideální, ale předpokládám, že většina prodejců tyto drobnosti automaticky dolaďuje). Od výrobce je nástroj osazen niklovými strunami Ddadario XL.


Celkové řemeslné zpracování jsem konzultoval se svým kamarádem, restaurátorem a uměleckým truhlářem, který ocenil krásnou práci a praktickou konstrukci. Dostalo se mi i přednášky o použitých materiálech a výhody konstrukce krku, která zaručuje pevnost a stabilitu.


Elektronika
Duší zvuku je společně s kombinací dřev i kvalitní elektronika. Základem jsou dva velké pasivní snímače Nordstrand Big Single, které nejen produkují výborný zvuk spolu s aktivní originální elektronikou, ale také výborně poslouží při hře prsty jako opěrka palce. Vlastní elektronika je originální od mistrů z Ibanezu a kombinuje výhody jak pasivních, tak aktivních korekcí s možnosti s regulace třípólový přepínačem pro frekvence 250/450/700 Hz. Tyto možnosti široké variability zvuku je možné ještě rozšířit potenciometrem pro volbu poměru snímačů.

Ibanez SR2605E Premium - šestistrunná elektrická baskytara


Na závěr
Celkový dojem z designu nástroje: Jedná se o moderní estetické zpracování, plného vyznění i krásy použitého dřeva včetně jeho kombinace s dokonalou hardwarovou výbavou, která je nejen plně funkční, ale také lahodící oku. Jelikož výrobce a ani žádný prodejce neuvádí hmotnost nástroje, byl jsem nucen basu zvážit na osobní váze a výsledek byl okolo čtyř kilogramů.

Info
Ibanez SR2605E Premium je šestistruna elektrická baskytara s aktivní elektronikou a nádhernou kresbou dřeva horní desky. Vybavena je velmi kvaltním hardwarem a stoji 42 370 Kč.

Plusy
Celkový design je moderní a použité materiály umocňují krásu nástroje.
Dvě oktávy - dobrý.
Dohmat je příjemný.
Celkové zpracování je výborné a nástroj je příjemně lehký.
Tón je konkrétní a zvukově variabilní.

Mínus
Ohranění pražců.
Seřízení oktáv - je třeba nepatrné doladění.
Utopený jack se ne vždy dobře vytahuje a je problém s lomeným Jackem.
Orientační značky z pohledu hudebníka nejsou moc viditelné, ale jsou-li nasvícené, svítí i v úplné tmě.
Technická specifikace
menzura 864 mm/34“
šířka krku u nultého pražce 45 mm
radius 305 mm
kobylka MR5, 16,5 mm rozteč strun
snímače Nordstrand Big Single
nultý pražec Graph Tech Black Tusw XL
ekvalizer Ibanez, třípásmový

www.ibanez.com


Psáno pro: časopis Muzikus 2018/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Ibanez-SR2605E-Premium-sestistrunna-elektricka-baskytara~13~kveten~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.