Ibanez RGRT 621DPB 01 - superstrat ze série RG Standard s pevnou kobylkou

Ibanez RGRT 621DPB 01 - superstrat ze série RG Standard s pevnou kobylkou
Ibanez RGRT 621DPB 01 - superstrat ze série RG Standard s pevnou kobylkou

Katana z Indonésie

Kytaru přivezl kurýr a ve studeném podzimním odpoledni jak ze severské noir detektivky ji naposledy rituálně hodil přes plot. Tím její strastiplná cesta z daleké Indonésie skončila na českém vidlákově a já jí naladěnou! přivítal ve své kuchyni. Cože?

Ibanezy jsou kvalitou zpracování proslulé, to všichni víme, sám mám „ergéčka“ dvě, ale jakože až takhle hustě? Nemůžu odolat a na ještě

studenou kytaru začnu okamžitě cvičit techniku. Ten průchozí krk Wizard IIIje neuvěřitelný, hned mi to jde, a ani si nemusím chodit pro tlumítko na struny. Design je nádherný, neotřele nezahlazená kresba dřeva s hlubokými póry a žraločími značkami na krku inspiruje i mého malého Honzíka a ochotně mi zapózuje na foto. Po krátkém boji ji získávám zpět a jdu s ní do studia. Tam zůstává dlouho jako prioritní kytara a asi tak týden nevezmu do ruky nic jiného.

 

Zvuk

Zvukově z toho samozřejmě vychází primární určení do tvrdších stylů, ale vzhledem k tomu, že snímače se pomocí pětipolohového přepínače dají přepínat do singlů, dá se najít jemnější výraz. Přepínání (směrem odspodu) je zapojeno takto: 1. kobyla humbucker, 2. oba snímače single, 3. oba humbuckery, 4. krk - obě cívky paralelně, 5. krk - humbucker. Osobně bych spíš preferoval model „na krajích humbucker, cvaky vedle - single sólo a uprostřed oba singly“, jako to má Jackson, ale to se dá předělat. Záleží na tom, co na to, kdo chce hrát, takhle, jak je to z fabriky, je to víc na high gain, a to je marketingově určitě dobře, nebručí to tolik v rozepnutém módu. Samozřejmě je ostrá jako břitva, ale tak je to správně, tak to má být, a kdyby ne, je tam clona. Nyatoh je levnější tropická verze mahagonu a taky tak zní. Topolový top tomu dává potřebnou jiskru a ultratvrdý javorový krk prokládaný ořechem přímo zvoní. Použití jatoby na hmatník bude nejspíš náhradou za regulovaný palisandr a těžko říct, jestli je to dobře, nebo špatně, pocit mám stejný, nejspíš to výrobci ušetří spousty papírování, palisandr je teď na black listu. Určitě je také jak nyatoh, tak jatoba v Indonésii dostupnější než mahagon s palisandrem. Ale pro mě osobně to není žádný psychický blok, mám tropická dřeva na kytarách rád.

 

Nové RG od Ibanezu je přímo encyklopedickým příkladem superstratu. Nářadí pro kytarové hrdiny.

 

Ergonomie

Série RG jsou ergonomicky., co vím, asi nejdál a tento model na ergonomii a mechanické vlastnosti přímo cílí, takže shreddeři budou mít žně. Nehrál jsem na lepší krk. Kytara je lehká, skvěle vyvážená, nepadá, nikde netlačí. Ovládací prvky jdou přesně do ruky. Naprostý hi-tech. Na pevné mechanice toho není moc co zkazit, ladí skvěle, nepřekáží, je dobře přístupná.

Ibanez RGRT 621DPB 01 - superstrat ze série RG Standard s pevnou kobylkou
Ibanez RGRT 621DPB 01 - superstrat ze série RG Standard s pevnou kobylkou

To nejlepší na konec

Kytara je vyrobená v Indonésii, což u japonského výrobce působí trochu nepatřičně, ale v Indonésii vyrábí již hodně výrobců, hodně např. Schecter, a kvalita indonéské produkce je v posledních letech opravdu příkladná. Díky tomu se cena pohybuje okolo patnácti tisíc, což je u kytary s průchozím krkem a takovými vlastnostmi bezkonkurenční.

 

Info:

Ibanez RGRT 621DPB 01 Blue Lagoon Burst Flat je superstrat ze série RG Standard s pevnou kobylkou Cena je 17 520 Kč.

 

Plus:

Ergonomie se posunula z nejlepší na „nejvíc nejlepší”, není rychlejších krků.

Zvuková variabilita (v rámci tvrdších stylů), žádné push/pull přepínáni, vše rovnou na páčce.

Dechberoucí design.

Příznivá cena.Je to Ibanez.

 

Mínus:

Povrchová úprava s otevřenými póry je efektní, ale vzhledem ke křehkosti použitých tvrdých dřev bude náchylná na poškrábání, potlučení, ochmatání, a brzy bude „road worn“, což ale může vypadat dobře...

Tenhle design není pro starý, strejda na zábavě s ní bude nejspíš vypadat blbě, ale mladý máničky budou holky přehrabovat lopatou.

Je to Ibanez... Tento model pouze v této konfiguraci, žádný Floyd Rose, Seymour Duncany, jiná barva, tečky místo žraločích ploutví apod. Tuhle nebo jiný model, případně dodělej si sám. Duncany až u nejvyšších modelů. Ale nic, co bychom jako „ergéčkaři“ neřešili už předtím, sám nemám jediný Ibanez v původním stavu.

 

Technická specifikace

Tělo nyatoh, top z topolu
Krk Wizzard III, průchozí, 5ks javor, ořech, proměnná tloušťka, jumbo pražce, hmatník z jatoby, šířka 43–58 mm, tloušťka 19–21 mm, rádius 400 mm
Snímače Di Marzio, Air Norton u krku, The Tone Zone u kobylky, Alnico, pasivní, rozpínací
Pražců 24
Rozteč strun 10,5 mm
Menzura 648 mm/25.5”

 

https://www.ibanez.com/eu/products/detail/rgrt621dpb_1p_02.html

Psáno pro časopis Muzikus