muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíIbanez P3115 Promethean - kompaktní basové kombo

27.7.2013 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Ibanez P3115 Promethean - kompaktní basové kombo


Kompaktní kombo s výkonem tři sta wattů pro baskytaru/kontrabas, nesoucí současné technologie, díky kterým je zachován příznivý poměr výkon/cena/hmotnost.

Ibanez se díky své povedené řadě Promethean, čítající zesilovače, komba a boxy, vyšplhal do světla zájmu v basové amplifikaci. Tyto produkty nabízejí nejnovější technologie, pěkný design, ale hlavně kvalitní zvuk a dostatečný výkon. Jednodesítkové kombo této řady jsem v minulosti již testoval. Šlo o kombo s vyjímatelnou hlavou. To sice nabízí ještě větší výkon, ale vzhledem k osazení komba pouze jedním desítkovým reproduktorem inklinuje k rozšíření aparátu o další box, resp. k použití zesilovače s jinými, většími boxy. P3115 možnost vyjmutí zesilovače z boxu nenabízí, což bych ale neviděl jako mínus. Jde prostě o kombo, a basta. Osobně používám obdobnou kombinaci (kombo s 15” reproduktorem a 300W zesilovačem) od jiné firmy. Pro mé „klubové“ potřeby jde o výkonově přijatelnou zlatou střední cestu, kterou si v mém případě našla samotná evoluce. S jednodesítkovým kombem (boxem) lze fungovat v decentních projektech, s dvanáctkovým jsem mohl fungovat i v hlasitějších projektech, ale nastávaly situace, kdy jsem byl odkázaný na hlasitostní velkorysost kolegů.

1 x 10” a 1 x 12” boxy mohou vyhovovat, ale pro dostatečnou rezervu nejlépe fungují v páru, patnáctka toho uhraje a stíhá znatelně víc. Na větších pódiích a v hlasitějších projektech se samozřejmě neobejdete bez přizvučení do monitoru. Moderní technologie boří i mýty typu: „Patnáctka?, tak to bude asi lenoch co?“ Současné reproduktory toho uhrají opravdu hodně a nebudete mít pocit že vám aparát nestíhá. Jak jsem už zmínil Ibanez P3115 Promethean použití zesilovače/komba s jiným boxem nenabízí. Moje současné 1 x 15” kombo sice umožňuje vyjmutí zesilovače, ale tuto možnost využívám velmi zřídka. Chce to opravdu zvážit reálné potřeby jednotlivce.

Toto kombo je jeho šťastnými majiteli označované jako „Working Horse“ což bych volně přeložil jako „hucul“, potažmo pracovní kůň. Jestli tento Šemík od Ibanezu splní vaše očekávání musíte posoudit sami.

Konstrukce a ovládací prvky

Kombo vypadá solidně a bytelně, neodradí ani jeho hmotnost. Výrobce uvádí 17 kg a to je při výkonu 300 W více než přijatelné. Dobrou manipulaci umožní i jeho kompaktní rozměry. Design je opravdu pěkně a moderně zpracovaný, přední mřížka je ohnutá a přechází do bočnic komba. Srdce zesilovače, tedy digitální zesilovač, je ve stejné sexy červenofialové barvě jako ostatní výrobky této řady, opravdu velmi působivé.

Na panelu zesilovače nalezneme tyto ovládací prvky (začněme z leva): vedle vstupu nalezneme diodu pro indikaci jeho přebuzení, následuje potenciometr pro Gain, další potenciometry jsou pro korekce, a to v pořadí výšky, středy, basy. Následuje potenciometr nesoucí popis Phat, který slouží k upřednostnění, nebo řekněme naladění zesilovače více do basového, nebo naopak do výškového spektra. Dále je zde potenciometr pro Master Volume, spínač a kontrolka limitéru. Celý panel zakončuje vstup Aux a výstup pro sluchátka. Na „zádech“ zesilovače nalezneme pochopitelně síťovou zástrčku, síťový vypínač, který bych ale uvítal spíš na hlavním ovládacím panelu zesilovače. Nutno dodat, že chápu konstruktérovo umístění tohoto prvku, sám jsem několik let bez problému fungoval s kombem, které mělo vypínač na podobném místě. Dále je zde přepínač sloužící pro zapnutí/vypnutí tweeteru. Nechybí ani DI výstup s přepínačem Ground/lLft (tedy odpojení země). Výstup je doplněn i přepínačem pro korekci výstupního signálu -20 dB.

Zvuk

Zvuk komba bych charakterizoval jako pevný, průrazný, korekčně dobře laditelný. Při své velikosti má dostatek basů, spolu s dostatečnou rezervou v hlasitosti. Tweeter sice není plynule regulovatelný, ale úroveň výšek lze korigovat na samotném zesilovači, nebo popř. přímo na nástroji.

Tento výrobek bude vyhovovat tomu, kdo hledá kompaktní, kvalitní, dostatečně hlasitý aparát, při zachování velmi příznivé hmotnosti. Je třeba vyzdvihnout i opravdu zajímavou cenu, Ibanez P3115 Promethean se na našem trhu prodává pod hladinou devíti tisíc korun.

Info:
Ibanez P3115 Promethean je kvalitní kombo pro baskytaru, nebo kontrabas, které vám při nízké ceně a hmotnosti zajistí kvalitní a dostatečně hlasitou amplifikaci. Prodává se za 8930 Kč.

Plus:
zvuk
konstrukce
hmotnost
cena

Mínus:
umístění síťového vypínače


www:
www.ibanez.com/Electronics/model-P3115

Psáno pro: časopis Muzikus 2012/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Ibanez-P3115-Promethean-kompaktni-basove-kombo~27~cervenec~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.