Ibanez BTB 675 - pětistrunná baskytara střední třídy

Ibanez BTB 675 - pětistrunná baskytara střední třídy
Ibanez BTB 675 - pětistrunná baskytara střední třídy

Ty dřevo...!

Baskytary Ibanez série BTB jsou již delší dobou oblíbené mnoha hráči napříč žánry, za všechny snad Benny Rietveld, který kryje záda samotnému velkému a nedostižnému Carlosu Santanovi. Bétébéčka jsou nástroje spadající do střední třídy a jsou známé kvalitním zpracováním. Model 675 je pětistrunná baskytara v naturálním provedení.

Materiál, zpracování, konstrukce...

Již na první pohled je jasné, že japonští konstruktéři u šestsetsedmdesátpětky vsadili na kvalitní dřevo. Je to prosté, obliba naturálních strojů, které hrdě a směle odhalují kresbu dřeva, neklesá a to je jen dobře. Basistovo skleněné oko rádo zvlhne při nazírání kresby, plátování těla i krku, je to prostě hezký. Ibanez u tohoto kousku vsadil na masivní ořech a jasan a rozhodně neudělal chybu, basa vypadá pohledně a zpracování je v této třídě téměř bezchybné. Dřevo je krásně vidět skrz příjemný lehký lak a po chvilce hraní má našinec skoro potřebu vyrazit na Vysočinu a spolu s Milošem Zemanem začít objímat duby. Prostě příjemné dřívko ve vaší ruce.

 

Basa není nijak těžká a svou konstrukcí potvrzuje ověřené přednosti ibanezů, příjemná hratelnost, hráč se prostě tolik nenadře. Basa je poměrně lehká a dobře se drží. Krk je rychlý a pohodlný, díky zajímavě vykrojenému zakončení u těla má dvacet tři a půl pražce, tedy bez dvou půltónů celé dvě oktávy basových not. Krk je slepen z pěti kusů, dvě ořechové proložky nejen vypadají elegantně, ale díky nim je krk více odolný proti zkroucení. Rovněž pohlednou hlavu zdobí pět ladicích mechanik, jsou malé, pevné, spolehlivě fungující. Nenadchla mě kobylka typu monorail, tento systém mne opravdu nebaví. Volné kameny mají při výměně strun tendenci vypadávat a rozdělení strun nemá na zvuk nástroje vůbec žádný vliv. Vzhledem k tomu, že nástroj výběrem materiálu i konstrukcí inklinuje k dřevnímu soundu, volil bych spíše jednoduchou kobylku a struny vedené skrz tělo. Ale to už je na chuti každého soudruha... Další drobností, kterou já osobně nemusím, je jacková samice od firmy Neutrik. Je to ta mohutná, s pojistkou. Někoho snad potěší, ale mně spíš, než že bych vytrhával kabely, přepadá skleróza. Pravidelně zapomínám na to, že je tam pojistka, a lomcuju kolíkem jak blbej. Ovšem první body v tomto testu nástroj získává kvalitním zpracováním a výběrem dřeva, obojí se povedlo.

 

Zvuk

Nástroj na sucho hraje hezky. To doslova a do písmene. Tón je kultivovaný, plný, poměrně znělý, struna H se neztrácí. Basa hraje rovně v celém spektru, nic nevyčnívá a zároveň nic nechybí. Nezapře se tenký lak, tón jde opravdu ze dřeva, je teplý ale zase nijak průrazný, natož agresivní. Napadá mě, že base by možná více slušelo odpražcování, lépe by vynikly její hezké zpěvné středy. Tón je prostě hezký, ani dravý ani průrazný, ani zastřený, ani dutý. Prostě hezký. Pro někoho plus, já jsem čekal od nástroje, který se nabízí od dvaceti tisíc, něco málo víc.

 

Další bilancovatelné plus/mínus je elektronické zapojení nástroje. Ibanez dlouhodobě sází na aktivní elektroniky, čímž, kromě jiného, dává závdavek k nekonečným debatám znalců i neználků, zda je to dobře, či ne. Model BTB 675 je osazen aktivkou Bartolini Mk II, která živí dva pasivní humbuckery stejné značky. Bartolini je značka populární a zavedená, její výrobek v tomto nástroji je kvalitní, nešumí, nesyčí, nekrade signál, korekce fungují přesně a spolehlivě. Po zapnutí se ozve slušně znějící tón, se kterým se dá kroucením knoflíky dobře pracovat. Varianta pasivních snímačů a aktivního EQ mi přijde fajn a pro nástroj nejpřijatelnější. Tón je kultivovaný, přehledný, dá se s ním pracovat. I když lehce ztrácí dřevitý nádech, stále zůstává přirozený. Silnější aktivka by jej asi zazdila mnohem více.

 

Závěr

Celkově se nedá napsat nic jiného než to, že Ibanez BTB 675 je v dané kategorii dobře zpracovaný nástroj se slušným zvukem. Hráči poskytne hráčský komfort srovnatelný s dražšími nástroji, zvukově se hodí spíše do popu, funky, jazzu, tedy spíše žánrů, kde se prosadí kultivovaný tón. Base chybí snad jen něco málo zdravé agresivity a aktivní elektronika trochu krade dřevní charakter nástroje.

 

Info:

Ibanez BTB 675 je slušná baskytara, která aspiruje na postup do ligy nástrojů slušné střední třídy.

 

Plus:

materiál

zpracování

hratelnost

 

Mínus:

snad pro někoho „hodný“ sound

jack s pojistkou

 

tělo: ořech/jasan

krk: z pěti kusů, javor/bubinga, průchozí

hmatník: palisandr

snímače: 2 x pasivní humbucker, Bartolini MK2

EQ: třípásmový aktivní Bartolini MK2, Balance, Volume

kobylka: MR-2,

rozteč strun 19 mm

menzura: 889 mm, dvacet tři a půl pražce

šířka nultého pražce: 41 mm

rádius: 305 mm

Psáno pro časopis Muzikus